ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Jó, a Rossz...

Van-e jó és rossz vegytisztán? Valószínűleg nincs, ahogyan ezt Sergio Leone olasz filmrendezőnek sem sikerült bebizonyítania a negyven éve alkotott remek westernfilmjében. Mindenesetre az emberek megpróbálnak eligazodni a való világban, mérni, értékelni, osztályozni az emberi cselekvések, szónoki üzenetek vagy a politikai döntések szándékait. Mi a jó és mi a rossz? Azt hinnénk, hogy könnyű ezt megállapítani. Egyáltalán nem.
Létrehozva: 2010. február 2., 08:19
nyomtat küld

Sőt, választásunk magánügyekben, az elmúlt húsz évben pedig politikai kérdésekben sokszor téves útra vitt bennünket. Szinte tudatunkba rögzült a sok évtized alatt, hogy amit az újságok leírnak, a rádió, a televízió bemond, az igaz, azt el kell hinni. Hiszen az újság írta, a rádió mondta... A kádári politikusok, a közvélemény- és gondolatformálók, az újságírók az emberi hiszékenységre építettek akkor is, most is. Persze voltak panelkifejezések a pártállami rendszerben, amit a magyarok többsége fordítva gondolt, fordítva hitt el. Ilyen volt, hogy a szovjet hadsereg felszabadította hazánkat, s a szabadságot, a demokráciát hozta el. Vagy 1956 - ellenforradalom volt, a munkáshatalom, a szocializmus békés építése ellen lázadtak a reakciós erők, a sötétben bujkáló ellenforradalmárok, ezért kellett vérbe fojtani azt. Még a kis elemista is tudta otthonról, a szájpropaganda útján, hogy a szovjetek nemcsak a háború végét hozták, hanem Magyarország rabságba döntését, több százezer magyar Gulag-táborokba való elhurcolását, a polgári demokrácia elvesztését. Az utcaseprő, a presszósnő, a csepeli munkás előtt is világos volt, hogy 1956 forradalom volt, egy maroknyi nép világra kiható kísérlete a szabadság kivívásáért, az emberpusztító kommunizmus ellen. Tehát akkor egyértelműen el lehetett dönteni minden pártközponti dezinformáció ellenére, hogy mi a jó, mi a rossz, mi mellett kell kiállnunk, miért érdemes élnünk. Láttuk a jelent, láttuk a mögöttest, a cselekvések mögötti rejtett szándékot.

A mai jelenben mintha sokan meghülyültek volna. Mintha ködfátyol ereszkedne több százezer ember szemére. Mintha a múlt védekező reflexe, tapasztalata elfoszlott volna. Az első rémisztő jel az volt, amikor 1994-ben a magyar nép többsége visszaszavazta volt elnyomóit, a valamikor fejükön taposó munkásőr-, pufajkáscsizmákat. Akkor még úgy tűnt, hogy ez volt a bolsevisták utolsó, négy évig tartó megtévesztése a 3,60-as kenyérrel, a május elsejei ingyenvirslivel, a négyforintos korsó sörrel. A valóság viszont az, hogy a rendszerváltás, a szovjet hadsereg kivonulása, a többpárti parlamentarizmus, a viszonylagos szabadság létrejötte mellett megmaradt a tömeges, hazug nosztalgia a múlt iránt. "Tiéd a gyár, vigyed!", a téesz is közös, onnan is lehet terményeket, szerszámokat hazavinni, traktorral a háztájit megszántani. S kik azok, akik visszahozhatják a felelősség nélküli múltat, ha nem az MSZMP utódai, a szocialisták, a velük egy hangot fújó szabad demokraták?!

Igencsak sokan elfelejtik, hogy ők, ennek a politikai eszmének a hordozói valójában már kapitalisták, saját meggazdagodásukon dolgoznak. Egy a közös bennük a múlttal, hogy éppen úgy széthordják, eladják értékeinket, mint kommunista elődeik, akik táskákkal hordták ki Moszkvába a dollármilliárdokat testvéri segítségképpen, míg eladósodásunk tovább nőtt.

A hagyományos értékek szétzilálódtak, a nemzetet eláruló, magukat baloldalinak nevező politikusok, a komprádor értelmiség és velük cimboráló újságíróhad segítségével, félretájékoztatásával. Ezért nehéz eldönteni, hogy mi a jó, mi a rossz. Most éppen a Fidesz kezdeményezte, hogy az MSZP törölje Gyurcsány Ferenc és Veres János nevét országos listájáról, mivel mindketten hazudtak. A 2006-os választási kampányuk és az azt megelőző kormányzati időszak hazugságokon és a hazai, nemzetközi közvélemény félrevezetésén alapult. A bizalmat csak akkor lehetne helyreállítani itthon és külföldön, ha ez a két ember eltakarodna a politikából.

Nem lesz könnyű. Hiszen az emberek egy része az őszödi beszéd hazugságait jónak gondolja, mert, úgymond, Gyurcsány kitárulkozott, őszinte volt. Veres pénzügyminiszter hazugságai a költségvetés helyzetéről sem a rossz kategóriájába tartoznak, mert szerinte csupán nem akarta megzavarni, befolyásolni a négy évvel ezelőtti választást. Jó lenne, ha az értékek, a minősítések, a jelzők ismét a helyükre kerülnének a nyilvános politikában és a 2010-es választók fejében is.

Érdemes megfogadni Epiktétosz sztoikus bölcselő kétezer évvel ezelőtt megfogalmazott gondolatát: "A szabad akaratot nem lehet elrabolni." Ne engedjük, maradjunk a jó mellett.

(Stefka István, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések