ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ügynökneveket hoz nyilvánosságra Hódmezővásárhely

A dél-alföldi város képviselőtestülete már tárgyal arról a tanulmányról, amelyben megnevezik az 1957 és 1989 között hálózati személyeként dolgozó hódmezővásárhelyieket - majdnem százat, köztük állítólag magas rangú rendőröket is. Lázár János polgármester, az Országgyűlés rendészeti bizottságának fideszes elnöke azt mondta: a múltat csak úgy zárhatják le, ha előtte megismerik.
Létrehozva: 2010. február 4., 17:38
nyomtat küld

Egy hete derült ki, hogy a hódmezővásárhelyi alpolgármester, Kószó Péter egykori MDF-es országgyűlési képviselő tavaly elhunyt édesapja, Kószó Pál ügynök volt.

Zsarolással szervezték be: a család gyermekeire vigyázó apáca ugyanis besúgó volt, és jelentette, hogy Kószóék egy vitézségi érdemrendet tartanak otthon, valamint morfium is van a lakásban. (Bár ez utóbbi egy orvosnál - Kószó Pál az volt, és a fia is az lett - nem meglepő.) Kószó Pál 1981-ig jelentett az ismerőseiről.

Mindezt a fia, Kószó Péter jelentette be. Korábban a Munkáspárt önkormányzati képviselője, Havránek Ferenc a történeti levéltárból származó dokumentumokkal már igazolta Kószó Pál ügynökmúltját.

Nyilván bosszúból tette, mert korábban az ő apjáról azt állították, hogy nyilas volt. Kószó Péter azonban nem akart nyilvánosan beszélni erről, amíg élt az édesapja.

Ez a botrány késztette arra a hódmezővásárhelyi önkormányzatot, hogy kutatást indítson a városban egykor dolgozó ügynökök leleplezésére. Lázár János polgármester, az Országgyűlés rendészeti bizottságának fideszes elnöke azt mondta: ha le akarják zárni a múltat, akkor előbb meg kell ismerniük azt.

Az InfoRádió úgy tudja, hogy a tanulmány szerint az 50 ezer lakosú Hódmezővásárhelyen összesen 96 ügynök dolgozott 1957 és 1989 között. Közülük 64-nek a nevét is tudják, a fennmaradó 32 személy hatos számú aktája azonban eltűnt a rendszerváltás folyamán.

Hivatásos állományban 56 állambiztonsági tiszt volt, 49-en pedig nem Hódmezővásárhelyen, hanem Csongrád megye más településein dolgoztak ügynökként.

A hódmezővásárhelyi önkormányzat a helyi Tornyai János Múzeum munkatársait bízta meg azzal, hogy nézzék át az óriási mennyiségű iratot. Lázár János azt ígéri, hogy minden ügynök nevét nyilvánosságra hozzák.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések