ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Pofont kapott az EU

A képviselők zavartan tanakodnak Brüsszelben. Február harmadikán kiderült, Barack Obama nem kíván részt venni a májusban tartandó EU-USA csúcstalálkozón Madridban. A hír meglepte a minisztereket, azonban a Fehér Ház közölte: az, hogy az elnök nem vesz részt a találkozón, nem jelenti egyben azt, hogy ne folytatná az Európai Unióval fenntartott együttműködést.
Létrehozva: 2010. február 8., 11:45
nyomtat küld

Hillary Clinton két nappal a bejelentés előtt Párizsban tartott előadást, ahol biztosította hallgatóságát: Obama nem fordít hátat Európának. "A valóság az, hogy nincs több Európa, csak egy Európa van. És ez egy olyan Európa, amely az Egyesült Államok partnere" - mondta a külügyminiszter. Clinton gyértelművé tette, hogy az USA-nak egy közös hangon megszólaló, erős Európai Unióra van szüksége, mely képes a 21. században vezető szerep betöltésére a biztonság és jólét fenntartására érdekében.

Azonban az unió büszkesége csorbát szenvedett. Elindultak a találgatások, ki vagy mi lehet az oka a tervezett konferencia kudarcának. A szakértők úgy látják, a legnagyobb problémát az Unió megosztottsága jelenti - vélte a New York Times. Nincs egységes európai döntés a klímavédelmet, Afganisztánt, az orosz kapcsolatokat, a közel-keleti rendezést, vagy a terror elleni küzdelmet illetően sem. Az utóbbi évben Obama többször utazott Európába, de a legtöbb csúcstalálkozó eredménytelenül zárult.

Miért nem jön Obama?

"Ez ébresztő az Uniónak". "Senki sem fog udvarolni neki vagy csúcstalálkozókon részt venni, csak mert az egységes Európa egy szép ötlet" - nyilatkozta Charles Grant, a Centre for European Reform igazgatója.

Az elemzők szerint a belpolitikai civakodások és problémák, a hazai kampányok egyaránt elvonták Brown, Merkel és Sarkozy figyelmét a külpolitika fontosságáról, valamint a határozott vezetői együttműködésről, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy a blokk globális szereplő maradhasson az USA, Kína és Oroszország mellett.

Más szakértők szerint azonban a Lisszaboni Szerződés által keltett hamis remények is befolyásolhatták az amerikai elnök döntését. Egy állandó és döntési jogkörrel rendelkező kapcsolattartó hiánya továbbra is akadályozhatja a folyamatos és gördülékeny kommunikációt, márpedig az Unióban továbbra sem világos, hogy az elnökség, az Európai Bizottság, a Tanács új állandó elnöke, vagy a külügyi főképviselő lesz képes az integráció valódi képviseletére.

"Nem egyértelmű, ki szólal fel Európa nevében" - mondta Steven Flanagan, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának védelmi szakértője Washingtonban. "A nagy remény most Catherine Ashton."

A feltevések mellett valószínűsíthető az is, hogy Obama a szenátusi választáson elszenvedett demokrata vereség után befelé fordul és a hazai problémák megoldására törekszik, kevesebb időt szentelve a nemzetközi feladatoknak.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések