ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mégsem kap uniós mentőövet Görögország

A korábbi ígéreteknek és kiszivárogtatásoknak ellentmondva az Európai Unió mégsem menti ki azonnal súlyos költségvetési hiánnyal küszködő Görögországot. Az athéni büdzsé állapota miatt spekuláció indult az euró ellen, ám meglepetésre a német kormány mégsem akar mélyen a zsebébe nyúlni, hogy kisegítse a görögöket.
Létrehozva: 2010. február 12., 14:01
nyomtat küld

Felemás megoldás, vagy éppen nem megoldás született az EU-csúcson, amely az egész eurózónát fenyegető görög adósságproblémával foglalkozott. Bár a találkozó előtt éppen egy német kormányilletékes szivárogtatta ki azt, hogy Németország áll az élére a segélyakciónak, Angela Merkel német kancellár volt az, aki Brüsszelben rálépett a fékre.

A zárónyilatkozat így semmilyen konkrétumot nem említett arról, hogyan segítené ki a több tagállam a 13 százalékos költségvetési deficitet felhalmozott Görögországot, ahol máris tüntetnek a hiánycsökkentő program ellen.

Eredetileg Franciaország és Németország közösen dolgozott volna ki egy programot, de még az EU motorjának számító két állam sem tudott egyetérteni. Ennek fő oka, hogy az EU-t javarészt finanszírozó német adófizetőket mélységesen felháborítja, hogy ők fizessék ki a számlát az egymást követő görög kormányok költekezéséért, azért, hogy azok masszírozták a statisztikákat, és hogy nem tudták hatékonyan beszedni az adókat.

Elemzők azt várták, hogy Németország, amely tart attól, hogy a hitelezőknek a görögök iránti bizalmatlansága a német állampapírok hozamára is kihathat vállalja az áldozatot. Ehelyett úgy tűnik, Angel Merkel kancellár inkább saját választói érzéseire figyelt. A kancellárasszony tagadta, hogy magára hagyták volna Athént, és azt mondta: annak előbb el kell indítania a deficitcsökkentő programot. Azaz: ott vágjon vissza a költségvetési kiadásokból, ahol tud.

Az EU-csúcs zárónyilatkozata még keményebben fogalmaz: Görögországban minden szükségest és akár további lépéseket is meg kell tennie, hogy 2012-re ledolgozza a hiányt. A dokumentumból az derült ki, hogy az EU közbelép, ha Athénnek gondjai lesznek áprilisban, vagy májusban adóssága újrafinanszírozásával. Részletes mentőterv azonban nincs.

A csúcson az is kiderült, hogy továbbra is komolyak a nézetkülönbségek Európában a görög válságról. Hollandia például azt akarta, hogy Athén forduljon az IMF-hez, a német és francia vezetők azonban hallani sem akarnak arról, hogy az eurozóna egyik tagállama a Washington által befolyásolt Valutaalapnál kilincseljen. Viszont, azonnali pénzügyi segítséget sem adnak a modernkori történelme során többször becsődölt görög államnak.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések