ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Politikai marketing

Adják-veszik, lopják a kopogtatócédulákat. Az idei választási kampány fő híre, hogy szerte az országban visszaélések tapasztalhatók. Az ajánlószelvényeket a múlt héten küldte meg a hivatal a nyolcmillió választópolgárnak. A pártok és más jelölőszervezetek március 19-ig gyűjthetik össze az egyéni képviselőjelöltek indításához szükséges cetliket.
Létrehozva: 2010. február 15., 00:59
nyomtat küld

Az áprilisi általános országgyűlési választáson csak az indulhat, akinek a részére legalább 750 szelvényt összegyűjtenek. Megyei és országos listát az a párt állíthat, amely több választókerületben is teljesíteni tudja az egyéni képviselők indításának feltételeit.

Az Európai Parlament magyar tagjainak tavalyi megválasztása előrevetítette, hogy a hazai pártrendszer átalakul. Az erőviszonyok megváltoztak: a 12 éven át kormányerőként működő SZDSZ összeomlott, és a Magyar Demokrata Fórum is csak virtuálisan létezik. A Magyar Szocialista Párt elveszítette tömegbázisát. A Fidesz jelentékenyen megerősödött.

Ilyen körülmények közt vette kezdetét egy héttel ezelőtt a jelöltállítás. Sokan úgy vélik, számukra élet-halál kérdése, hogy öszszegyűjtsék a kellő számú ajánlószelvényt. A papirost ezúttal biztonsági elemekkel is ellátta a hatóság, remélve, hogy a hamisítás nehezebb lesz. Egy héttel ezelőtti tájékoztatóján az Országos Választási Iroda vezetője, Virág Rudolf azt mondta: a választópolgároknak maguknak kell kitölteniük a szelvényt, és ezután kell aláírniuk. Így lehetne kiszűrni a visszaélést.

Sokak szerint a fő kérdés: alkalmas formája-e a jelöltállításnak az ajánlószelvények rendszere. Javasolják helyette a többi között a kaució bevezetését. Vagyis azt, hogy aki képviselőt akar indítani, tegyen le hivatalos helyen bizonyos összeget. Többen elképzelhetőnek vélik a listás aláírásgyűjtést is. A jogosultak a hatóság színe előtt jelentenék ki, hogy támogatják ezt vagy azt a jelöltet. Egyik módszer rosszabb, mint a másik. A beugró befizetéséhez csak pénz kellene, állampolgári támogatás nem. A hatóság előtt pedig senki sem szeretne színt vallani.

A feltételeket, a számításba vehető eljárásokat természetesen meg kell vizsgálni. Nagy hiba volna azonban, ha komolyan vennénk, hogy a választás tisztasága kizárólag a jelölés módszerétől függ. Lehetnek ugyan hatékony vagy kevésbé szerencsés formulák, olyan szabály azonban nincs, amelyet ne lehetne megsérteni, kijátszani. Különösen a hazai viszonyok között. A visszásságok fő oka ugyanis jelenleg a kormányzó elit romlottságában keresendő. A gyakorlatukban minden áruvá vált. Az őszödi beszéd és a 2009-es ferencvárosi időközi képviselő-választás után milyen hitelességgel mondhatja az MSZP, az SZDSZ vagy az MDF, hogy a postaládát nem szabad feltörni, az ajánlószelvényeket nem helyes meghamisítani vagy a tolvajtól megvásárolni: csalárdsággal nem szép a hatalomba kerülni, ott megmaradni és a népképviseletet ellátni. Ki hisz manapság már ezeknek a szervezeteknek?

A választási visszaélés - kicsiben és nagyban - idehaza a politikai marketing szinte elfogadott része lett. Amióta az 1947-es kékcédulás választásokon az akkori baloldal szervezett manipulációval jutott hatalomra, a hasonló megoldás parlamentáris viszonyok között is gyakorta előfordul. A balliberális kormányok idején belügyminiszteri rendelet és választójogi szabály határozott alkotmányellenesen a szavazólapok tartalmáról és arról, hogy igazolással és szervezetten, a lakóhelytől távol s otthon is lehet szavazni. Az Országgyűlés ugyanakkor - szintén alkotmánysértően - adós maradt 22 törvény, köztük négy választójogi jogszabály elfogadásával. Ezek után aligha csodálkozhatunk, ha a választókerületekben egyesek lopott szelvényeken ajánlják jelöltjeiket. S ki tudja, mi történik még a választásokig?

(Kulcsár Anna, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések