ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Horvátország pohara félig tele van

"A pohár félig teli, nem pedig félig üres", kezdte a tegnapi (2010. március 4.) sajtótájékoztatót Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke. A lengyel politikus Ivo Josipovicot, a nemrégiben megválasztott horvát elnököt látta vendégül, hogy a csatlakozási tárgyalások folytatásáról tárgyaljanak.
Létrehozva: 2010. március 5., 15:27
nyomtat küld

Jerzy Buzek a tárgyalások után hangsúlyozta, a tárgyalások megfelelően haladnak előre. A 35 csatlakozási fejezetből 17 már lezárásra került. Buzek leszögezte, hogy a Parlament a nyugat-balkáni ország csatlakozásának mielőbbi megvalósulását tartja kívánatosnak, és minden lehetséges eszközzel igyekszik támogatni a volt jugoszláv tagköztársaság uniós törekvéseit.

A Parlament elnöke hangsúlyozta, hogy a horvát uniós tagság egyik legnagyobb támogatója éppen Szlovénia, akivel Zágráb korábban megoldhatatlannak tűnő határvitáját folytatta. Még Horvátországban is kevesebb a csatlakozást támogatók aránya, mint szomszédjánál.

Eleinte minden államban alacsony a támogatottság a bevezetendő reformok miatt, adott magyarázatot ennek okára Buzek, majd hozzátette, hogy mivel Szlovéniának nem jár semmiféle "többletreformmal" a horvát csatlakozás, így bátran kiáll mellette.

Josipovic emlékeztetett, hogy a tagságot nem csak a kormány, hanem minden politikai párt támogatja, így a szükséges társadalmi támogatottság is megteremthető. "Az összes horvátországi politikai erő egységes. Valóban egységes az európai [uniós] célok tekintetében. Nagyon optimista és hálás vagyok" - mondta a horvát elnök.

Ivo Josipovic biztosította a Parlament elnökét, hogy a csatlakozási követelményeket igyekeznek mielőbb teljesíteni. Ugyanakkor leszögezte, hogy bár az uniós tagság a legfőbb célkitűzés - amelyet az elnökválasztási programjában is szerepeltetett - a volt jugoszláv utódállamokkal (köztük Szlovéniával, Macedóniával, Bosznia-Hercegovinával) való jó szomszédi viszony ápolása különösen fontos a horvát politika számára.

Az egyik újságíró a mezőgazdaságból élők elégedetlenségére hívta fel a figyelmet, amelyre Buzek saját országa példájával válaszolt. Lengyelország uniós csatlakozásakor a lengyel gazdák voltak a legelégedetlenebbek, és úgy látták, hogy az unió nem segít, hanem inkább nehézségeket okoz. A Parlament elnöke azonban rávilágított, hogy a lakosság az uniós tagság támogatásának 80 százalékos mérőszáma, leginkább a mezőgazdaságból élők "igenjét" jelenti.

Buzek újságírói kérdésre elmondta, elképzelhetőnek tartja, hogy a csatlakozás után már nem lesz szükséges a külön "monitoring bizottság" megtartása, vagyis az uniónak nem kell a horvát integrációs folyamatokat állandóan szemmel tartania. Ennek feltétele azonban, hogy Horvátország az uniós elvárásokkal kapcsolatban teljes mértékben felkészültnek mutatkozzon - hangsúlyozta a Parlament elnöke.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések