ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nincs értelme az együttműködésnek

Demszky Gábor jogi felelősségét ma nem látom bizonyítottnak, de a politikai felelőssége óriási. Nekem az ő helyében nem lenne jó a lelkiismeretem - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tarlós István. A fővárosi Fidesz frakcióvezetője szerint a budapesti MSZP politikailag belebukott az általa felügyelt városüzemeltetésbe, és ma már úgy látja, hogy ezzel a személyi összetételű szocialista vezetéssel a jövőben nincs értelme az együttműködésnek.
Létrehozva: 2010. március 8., 13:26 | Utoljára frissítve: 2010. március 9., 10:08
nyomtat küld

- Balogh Zsolt, a BKV volt megbízott vezérigazgatója lapunknak azt állította, hogy Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes összesen 70 millió forinthoz jutott BKV közeli cégektől. Elérheti a legmagasabb politikai köröket is a közlekedési cég botránya?

- Az interjúban elhangzottakra egyelőre nem kívánok reagálni, tekintettel a konkrét vádakra, azonban a fővárosi MSZP-nek szembe kell néznie végre önmagával.

Beszűkült mozgástér

- Január végén Demszky Gábor főpolgármester még arról beszélt, hogy jó lelkiismerettel, egy korrekt pénzügyi helyzetben lévő várost és sínen lévő nagyberuházásokat hagy utódjára. Ön is ennyire rózsásnak látja a főváros jelenlegi helyzetét és tisztának a 20 év után távozó Demszky lelkiismeretét?

- Ha a főpolgármester úrnak ettől jó a lelkiismerete, akkor nem tudom, minek kellene ahhoz történnie, hogy rossz legyen. Az ő jogi felelősségét ma nem látom bizonyítottnak, azaz nem feltételezem, hogy a kasszába nyúlt volna, de a politikai felelőssége óriási, és ezért nekem az ő helyében bizonyosan nem lenne jó a lelkiismeretem. Azt kell mondjam, hogy Demszky állításával ellentétben a számok azt mutatják, a főpolgármester úr és a vele 15 éve koalícióban lévő fővárosi szocialista vezetés nagyon rossz gazdasági állapotban, rendkívül beszűkült pénzügyi mozgástérrel adja majd át a várost.

- A 2009 szeptemberében bemutatott Budapest-programjában éppen a 4-es metró beruházását említi az egyik legnagyobb kockázatú elemként. Megtörténhet, hogy az új városvezetés üres kasszával és félig kész alagutakkal szembesül majd Budapesten?

- Könnyen előfordulhat: a két legnagyobb problémát talán a metróépítés finanszírozatlansága és a BKV helyzete jelenti. Nem lehet előre megmondani, hogy mi lesz a metróval, hiszen az uniós támogatás pénzei még mindig nem érkeztek meg maradéktalanul Budapestre, és ki tudja, milyen nehézségek állnak még elő a szerelvények szállításánál vagy a technológia kivitelezésén dolgozó cégek belépése után. Ezek ma még kiszámíthatatlanok, ahogy a BKV-nál is csak nagyságrendileg lehet megsaccolni, amit a következő városvezetésnek át kell vennie. A fővárosi MSZP és annak színeiben az első számú vezetőként fellépő Horváth Csaba most egyszerűen kiemelik a mi tavaly októberben bemutatott városprogramunkból a BKV rendezésének a regionális technikáját, és gátlástalanul előadják, mint a saját ötletüket. A 4-es metró II. szakaszánál most kényszerpályát akarnak kijelölni a beruházás számára, próbálják azt visszafordíthatatlanná tenni, s ezért "elővágásként" azt híresztelik, hogy rendelkezésre áll a fedezete, de úgy látom, ez egyáltalán nem igaz.

- "Ellopták Budapestet" címmel a múlt héten kezdte meg egy hónaposra tervezett kampánykörútját. Valóban lehetnek a rendszerváltás óta először büntetőjogi felelősei is a fővárosi vagyon széthordásának, elérhető egy olyan állapot, amelyben mindenkinek vállalnia kell a tettei következményeit?

- Mi elsősorban azt szeretnénk, hogy egészen más szemlélet és szellemiség alapján működjön a város vezetése, amibe beletartozik az is, hogy másképp kell nyúlni a hatalomhoz, másképp kell nyúlni a forrásokhoz és másképp kell kezelni a választókat is. Nyilván nem lehetett véletlen, hogy a fővárosi MSZP és SZDSZ 2007 óta 24 alkalommal állt ellen különböző vizsgálati kezdeményezésünknek. Gondolkodó ember számára adódik a válasz, ennek kell, hogy legyen magyarázata. Hogy aztán a nyomozó hatóság az egészen szélsőségesnek tűnő BKV ügyein vagy a budapesti gyógyfürdők most felerősödő ügyén kívül talál-e még egyéb fővárosi cégnél bűncselekményre utaló jeleket, azt nem tudom. Az viszont bizonyos, hogy ebbe a városüzemeltetési kudarcba, amit 15 év óta a szocialisták felügyelnek, a fővárosi MSZP gyakorlatilag belebukott politikailag - bármilyen kommunikációs trükkök százaival is próbálja elkápráztatni a közvéleményt - ettől szabadulni már nem tudnak.

Amit főztek, egyék meg

- A gyanús BKV-ügyek kivizsgálására alakult fővárosi bizottság eddigi meghallgatásain szinte mindenki nulla felelősségről beszélt és a rendszert hibáztatta. Ön szerint megelőzhetők lettek volna ezek a korrupciós ügyek?

- Egy egészen más politikai filozófia alapján, egy más városüzemeltetési struktúra, egy más monitoring rendszer megvalósítása mellett igen. De erre mondjuk mi azt: azzal fogadtak itt bennünket, "hogy nektek semmi hatalmatok, befolyásotok nem lesz", és nagyjából így is cselekedtek. Az ellenzéket soha, semmiről nem kérdezték meg, kabinetüléseken hozták meg a döntéseket, minden ellenzéki javaslattal szemben gúnyosan és elutasítóan viselkedtek. Csak elő kell venni a szavazási listákat, mindegyiket. Amit főztek, azt egyék meg, és az egymásra tologatott felelősség is legyen az ő dolguk.

- Hagyó Miklós lemondatása és Demszky Gábor főtanácsadójának letartóztatása után a kívülállók számára úgy tűnhet, hogy a budapesti városházán eluralkodott a korrupció. Belülről hogy látja ezt?

- Ezt én a hivatal egészére semmi szín alatt nem mondanám. Személyesen úgy érzékelem, a hivatali vezetők és dolgozók nagy része mintha csak elbizonytalanodott volna, mintha évek óta azt figyelné, milyen politikai elvárásoknak kell megfelelni. A jelekből arra következtetek, hogy képtelenek voltak szakmai alapokon dolgozni, mert ehhez egyszerűen nem volt meg a politikai háttér. Mi egy egészen más politikai filozófia mentén kívánunk dolgozni.

- Korábban többször is utalt arra, hogy az MSZP-nek van egy olyan, jelenleg háttérbe szorított vonulata, amelyikkel tisztességesen együtt lehetne dolgozni. Ma is így gondolja ezt?

- Régi meggyőződésem, hogy Budapesten kellene valami együttműködés. Hozzáteszem, az én megítélésem szerint a budapesti MSZP és a fővárosi MSZP-frakció vezetői az elmúlt hónapokban annyi valótlanságot állítottak és annyiszor ismételgették ezeket, hogy úgy gondolom, ezzel a vonulattal és ezzel a személyi összetételű vezetéssel nem sok értelme van tárgyalni, és bármiben is megegyezni. Nem hiszek abban, hogy betartanák a megállapodásokat, ők az én szememben az eddigi szellemiséget képviselik, és a nemrég közzétett fővárosi önkormányzati listájuk élcsoportja is ebben erősít meg.

Zavarkeltés

- Horváth Csaba, aki korábban azt ígérte, hogy 3 hónap alatt rendet tesz a BKV-nál, másfél hete bejelentette, a kormány döntött a BKV-támogatás első, ötmilliárd forintos részének átutalásáról, ami viszont azóta sem érkezett meg a városháza számlájára. Kinek higgyünk ma a fővárosi vezetők közül?

- Horváth képviselő úr sok mindenről beszélt már, de mit oldott meg? Gyakorlatilag az ő főpolgármester-helyettesi regnálása alatt nézte tétlenül a főváros vezetése, hogy bezárták az OPNI-t, ekkor építettek le jól működő kórházakat Észak-Budapesten, ekkor zárták be a Budai Gyermekkórházat. Ezenkívül ugyanúgy ott ült a döntéshozataloknál a kabinetüléseken, mint Demszky úr, Hagyó Miklós vagy Steiner úr, akikkel mindenben együtt szavazott. Úgy tűnik, a BKV problémáit még nagyságrendileg sem képes felmérni, és biztos vagyok benne, hogy üzeneteit mások fogalmazzák. Jól felépítettnek, ugyanakkor átlátszónak tűnik az is, amit a Nyugati pályaudvar mellé általunk elképzelt múzeumi negyed kapcsán kommunikálnak. Azt a látszatot igyekeznek kelteni, mintha egyben meg akarnánk szüntetni a Nyugati pályaudvart is, holott erről nincs szó. Gondolom, hetente lesz hasonló próbálkozás, aminek a feltételezhető célja a lehető legnagyobb zavarkeltés. Számítottunk erre.

- A szocialisták már döntöttek arról, hogy Horváth Csaba lesz az MSZP főpolgármester-jelöltje Budapesten, sőt Demszky szerint az is biztos, hogy az SZDSZ az MDF-fel közös jelöltet indít. A Fidesz 2006 után várhatóan idén is önt, mint párton kívüli jelöltet támogatja majd, de mikor születhet erről hivatalos döntés?

- Nálunk ez nem kabinetkérdés, nem foglalkozunk annyit a látványosnak szánt kinyilatkoztatásokkal, mint az MSZP. Mindent a maga idejében, a Fidesznek is megvannak a maga szabályai. Egyébként is, bár az akaratot fontos tényezőnek tartom, de nem vagyok kifejezett voluntarista: pozíciókért nem úgy küzdök, mintha az életemért küzdenék. Valamiért az MSZP nagyon sietett Horváth képviselő úr jelölésével, de ez nem keltett pánikot a Fideszben. Róla annyit tudunk, hogy egyetlen ciklus után megbukott, mint kerületi polgármester, a fővárosi alelnöksége alatt mélypontra süllyedt a fővárosi MSZP, majdnem végig tagja volt a Demszky-MSZP-féle vezetési csapatnak és voltaképpen a főpolgármester-helyettesi ciklusát sem tudta kitölteni. Lényegében sehol sem vált be, és ezt nehéz szépíteni.

Nem ülünk ölbe tett kézzel

- Orbán Viktor egy hete arról beszélt, hogy nehéz választási küzdelem elé néz, és nem szeretne úgy járni, mint a holló, akinek a róka kiénekelte a sajtot a szájából. A budapesti erőviszonyokkal kapcsolatban is érvényes La Fontaine meséje?

- A Fidesz elnökéhez hasonlóan nemcsak hogy senkit sem becsülök le, de semmiféle előzetes közvélemény-kutatási előrejelzés nem fog bennünket elkábítani. Egy esetleges nagy tavaszi Fidesz-siker esetén az önkormányzati választásokig sem fogunk ölbe tett kézzel ülni. A munkatársaimnak is azt mondom, bárkik is lesznek az ellenfelek és a jelöltek, nekünk kőkeményen és nagyon nagy elszántsággal kell dolgoznunk az utolsó pillanatig, és ezt meg is fogjuk tenni. Röviden, én mindig még egy lapáttal rá fogok tenni egészen a választások napjáig.

(Magyar Nemzet, Szilágyi Richárd)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések