ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Újabb lépés egy demokratikusabb Európai Unió felé

Az Európai Parlament Jogi Bizottsága mai ülésén egyhangúan elfogadta Szájer József európai parlamenti képviselő (Fidesz) "a jogalkotási felhatalmazás hatásköréről" című jelentését. A jelentés célja, hogy összhangban a népfelség elvével biztosítsa az Európai Parlament ellenőrzését az EU végrehajtó hatalma, nevezetesen az Európai Bizottság felett, ezáltal az Európai Unió demokratikusabbá és transzparensebbé váljon.
Létrehozva: 2010. március 23., 17:28
nyomtat küld

A Lisszaboni Szerződés meghatározza az Európai Unió jogalkotóinak hatáskörét, valamint lefekteti a hierarchiát az uniós normák között az EU jogrendjében. Az új alapszerződés szerint az Európai Parlamentnek lehetősége nyílik arra, hogy lemondjon az Európai Bizottság részére saját végrehajtói hatásköre egy részének gyakorlásáról. Ez a lemondás csak valamely uniós jogszabály azon részének kiegészítésére vagy módosítására vonatkozhat, amely nem lényegi.

Az emberiség régi tapasztalata, hogy döntéshozó hatalmat, különösen végrehajtó helyzetben levő hatalmakat nem szabad parlamenti ellenőrzés nélkül hagyni. Szájer József néppárti politikus jelentése meghatározza, hogy milyen elvek mentén kell az új végrehajtási szabályokat a jövőre nézve megalkotni, hogyan fogja az Európai Parlament e folyamatban az ellenőrzési jogát fenntartani és alkalmazni.

A Lisszaboni Szerződés hatékony ellenőrzést biztosít a végrehajtó hatalom, az Európai Bizottság, az úgynevezett európai bürokrácia felett. "Meggyőződésem, hogy azáltal, hogy az európai polgárok által közvetlenül választott Európai Parlamentnek szélesebb körű ellenőrzési jogokat biztosítunk az Európai Bizottság felett, az Európai Unió demokratikusabbá, átláthatóbbá, transzparensebbé válik. Ezzel tehát egy jelentős lépést teszünk az uniós végrehajtó hatalomnak a törvényhozó hatalom általi, ilyen módon a népfelség által történő ellenőrzése irányába az európai intézményekben is - emelte ki Szájer József, a Magyar Néppárti Képviselőcsoport vezetője a jelentés elfogadása kapcsán.

Az Európai Parlament Jogi Bizottsága egyhangúan fogadta el a jelentést, amely áprilisban kerül az Európai Parlament plenáris ülése elé.

(fidesz-eu.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések