ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Feloszlatják a Nyugat-európai Uniót

Feloszlatják a Nyugat-európai Uniót (NYEU) - jelentette be szerdán Brüsszelben a szervezet állandó tanácsának elnöksége.
Létrehozva: 2010. március 31., 22:40
nyomtat küld

A 10 tagállam képviseletében közzétett közös nyilatkozat szerint a NYEU betöltötte történelmi szerepét, az európai közös védelem ügyének előmozdítását.

A nyilatkozat felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió reformszerződésének, a Lisszaboni Szerződésnek a tavaly december elsejei hatályba lépésével új szakasz kezdődött az európai biztonság- és védelempolitika szempontjából. A Lisszaboni Szerződés egyik cikke ugyanis kimondja, hogy ha az EU valamely tagállamának területét fegyveres agresszió éri, akkor a többi EU-tagállamnak kötelessége segítséget nyújtani minden rendelkezésre álló eszközzel. E segítségnyújtásban a kötelezettségvállalásnak és együttműködésnek összhangban kell állnia a NATO-kötelezettségvállalásokkal, hiszen a a közös védelem alapját a NATO jelenti.

Az 1954. október 23-án létrehozott Nyugat-európai Unió a közös európai védelem megteremtését igyekezett elősegíteni, majd a közép- és kelet-európai rendszerváltást követően a válságkezelés felé fordult. Mivel a NYEU a NATO és az Európai Unió árnyékában nehezen találta helyét, már az 1999. júniusi kölni csúcson döntés született az EU-ba való fokozatos beolvasztásáról. Egy 2000. novemberi döntésnek megfelelően 2001. július elsejével a szervezet érdemi működése megszűnt, de névlegesen eddig nem számolták fel. A brüsszeli székhelyű szervezet parlamenti közgyűlése tovább működött Párizsban, mintegy hatvan alkalmazottal, évi 13 millió eurós költségvetéssel.

A NYEU-ban tíz teljes jogú tagország fogott össze: Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország, valamint a három Benelux állam. További 18 ország "társult tag", "társult partner", illetve "megfigyelő" státust kapott, de valamennyiüket összekapcsolja egymással a NATO- és/vagy az EU-tagság.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések