|
|
|
|
Hitelességi választás következik
|
Az emberek nem várnak csodát az új kormánytól. Mindenki látja, hogy rendkívül nehéz a helyzet. Ezért nem is az elosztási, hanem a hitelességi kérdés a mostani választás legfontosabb tétje - mondta a Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor. A politikus szerint egy pártnak mindig arra kell készülnie, hogy a vállalásait kétharmad nélkül is végre tudja hajtani. Elmondta azt is, hogy a választások után megalakuló új kormány első feladatai közé az alkotmányos keretek közötti elszámoltatás, a kisebb és takarékosabb állam kialakítása tartozik. A Jobbikkal kapcsolatban úgy vélekedett, a párt számára az igazi nehézség csak akkor következik, amikor bejut a parlamentbe. |
Létrehozva: 2010. április 7., 12:32 | Utoljára frissítve: 2010. április 8., 08:51 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
- Ön Veszprém hetes számú választókerületében, egyéni körzetben is megméreti magát. Mire számít?
- Veszprém hetes választókerületben az országos politikai hangulatnak megfelelően szoktak szavazni az emberek, 1990 óta mindig a leendő kormánypárti képviselő nyert a választáson. Remélem, ez a tendencia 2010-ben is folytatódik. A választókerületem magába foglal számos ipari karakterű falut, Balaton melletti települést, de Veszprém lakótelepi része is idetartozik. A társadalmi sokszínűség miatt a problémák is sokrétűek, a térségi és a helyi ügyek egyaránt jelentős figyelmet kapnak. A veszprémi onkológiai központ megépítése és a 8-as út korszerűsítése mindenképp kiemelt jelentőségű.
- Említette az ország közhangulatát. A közvélemény-kutatások szerint a Fidesz vezet, de a radikálisok is elérhetik a húsz százalékot, akár az MSZP-t is megelőzhetik. Ha ez bekövetkezik, valóban átrajzolódik a politikai térkép.
- Ez csak vasárnap dől el, én nem vagyok annyira biztos abban, hogy a Jobbik ennyire megerősödött a szocialistákkal szemben. Talán nem véletlen, hogy az MSZP Miskolcra tette kampányzáró rendezvényét, amely azt mutatja, hogy Északkelet -Magyarország lehet a választások legizgalmasabb régiója. Itt lesz ugyanis a legélesebb küzdelem a második helyért a Jobbik és az MSZP között. A Jobbik számára az igazi nehézség csak akkor következik, amikor bejut a parlamentbe. Ott ugyanis valamilyen teljesítményt fel kell majd mutatnia. A Jobbik eddig a problémákra semmilyen választ nem adott, inkább a választópolgárok dühére építette politikáját. Az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása által okozott csalódottság az alapja a stratégiájának.
- A Fidesznek mi a válasza ezekre az ügyekre és a Jobbik kihívására?
- A jó kormányzás.
- Melyek lesznek az esetleges Fidesz-siker utáni első kormányzati lépések?
- Az alkotmányos keretek közötti elszámoltatás, a kisebb és takarékosabb állam kialakítása. Ennek keretében az önkormányzati és parlamenti képviselők számának csökkentése. Fontos éreztetni a választópolgárokkal, hogy a politikusokra ugyanúgy vonatkoznak a megszorítások, ahogy rájuk. Az első lépések között kell ezt megtennünk, hogy megmutassuk: valóban új időszak kezdődik a választások után. Ezek olyan lépések, amelyeknek nem nagy a költségvetési vonzatuk, de mindenképpen az új kormány hitelességét növelik. Komolyan gondoljuk, hogy miközben ezrek veszítik el a munkahelyüket, a politikusoknak is szerényebben kell élniük, viselkedésükkel példát kell mutatniuk.
- Az elemzők úgy vélekednek, hogy az egész ország talpra állításához ezermilliárdos reform kellene. A Fidesz-kormány belevág ebbe?
- A reformok végrehajtásához hitelességre van szükség. Egy választás abból a szempontból mindig fordulatot jelent a demokráciában, hogy a győztes erőnek, az új kormánynak nagy a hitele, hiszen a választók többségének véleményét képviseli. Ezt olyan politikai lépésekkel lehet fenntartani, amelyek azt üzenik az embereknek, hogy érdemes volt a választott pártjukban megbízni. Ezzel a hitelességi tőkével lehet belekezdeni az átfogó reformokba.
- Az elmúlt húsz évben azonban a reform kifejezés teljesen megvált eredeti jelentésétől, hogy jobbá kell tenni a különféle ágazatokat, rendszereket, alrendszereket. Beszélhetünk-e hiteles, érdemi reformokról a következő időszakban?
- A reform kifejezést az elmúlt időszakban álcaként használták az MSZP-SZDSZ politikusai. Az egészségügyből és az oktatásból is súlyos milliárdokat vontak ki, így a reform náluk megszorítást, szűkítést jelentett. Valójában a reform befektetést jelent: az új építése közben a régit még fenn kell tartani, ez pedig nagyobb ráfordítást jelent. Ha viszont korszerűbbé akarjuk tenni az állam működését, akkor annak az alrendszereit valóban át kell alakítanunk. Gondolok itt a közigazgatásra, vagyis egyszerűbbé kell tenni az eljárásokat s átláthatóbbá az államot.
- Az IMF-hitel mennyire befolyásolja a következő kormány mozgásterét?
- A Nemzetközi Valutaalappal mindenképp le kell ülnünk tárgyalni, hiszen az új kormány új kormányzati elképzelésekkel lát majd munkához. Az IMF-fel meg lehet állapodni, a valutaalapnak is az az érdeke, hogy stabil országgal működjön együtt. Összhangot kell teremtenie a két tárgyaló partnernek, de ez nem zárja ki azt, hogy az együttműködésben máshová tolódnak a hangsúlyok. Sosem csináltunk abból titkot, hogy a mostani megszorítás-központú politika helyett növekedés-központú politikát képviselünk. Úgy gondoljuk, a válságból nem az újabb megszorítások jelentik a kiutat, hanem a gazdasági növekedés.
- Mire lehet alapozni abban az időszakban, amikor húszéves csúcson áll a munkanélküliség?
- A kis- és középvállalkozókra, ők dinamizálhatják a gazdaságot. Az előző polgári kormány időszakában, 1998 és 2002 között a Széchenyi-terv, az otthonteremtési politika fenn tudta tartani a gazdasági növekedést, most bízunk abban, hogy az uniós támogatások átcsoportosításával, a bürokrácia csökkentésével újra helyzetbe tudjuk hozni ezt a szektort. A gazdaságban egyedül a nemzetközi cégek mutatnak életjeleket. Sajnálatos, hogy az export-import adataink jelentős részét is a globális vállalatok hazai leánycégei közötti kereskedelem teszi ki.
- A fideszes politikusok többször is nyilatkozták már, hogy szerintük a csoda kategóriájába tartozna a kétharmados győzelem. Ha mégsem történik meg ez a csoda, abszolút többséggel is meg tudják hozni azokat a döntéseket, amelyek alapvetően szükségesek a változtatás levezényléséhez?
- Egy pártnak mindig arra kell készülnie, hogy a vállalásait kétharmad nélkül is végre tudja hajtani. A kétharmad kivételes politikai helyzetet jelent. Ugyanolyan kivételes, hogy egy párt egymaga szerez kormányzati többséget. Azoknak a lépéseknek a nyolcvan százalékához, amelyek Magyarországot a gazdasági válságból kivezetik, a sima többség is elegendő. Elsődleges feladatunk most az, hogy a válságból kivezessük az országot.
- Az őszi önkormányzati választások nem fogják politikailag beszűkíteni az új kormány mozgásterét?
- Az attól függ, hogyan fogjuk fel a kormányzást. Ha csupán elosztásban gondolkodunk - ahogy 2002-ben Medgyessy Péter kormánya tette -, akkor valóban az őszi választások kérdése lenne a legfontosabb. Én viszont azt tapasztalom, hogy az emberek ma nem várnak csodát az új kormánytól. Az MSZP persze azt sulykolja, hogy mi csodát ígérünk, de ez nem igaz. Mindenki látja, hogy rendkívül rossz a helyzet. Ezért nem is az elosztási, hanem a hitelességi kérdés a mostani választás legfontosabb tétje. Az állampolgárok olyan kormányt várnak, amely nem hazudik, és nem csapja be őket. Ha hitelesen politizálunk, nem szűkül be a Fidesz mozgástere az önkormányzati választásokra sem.
- Eldőlt már, hogy a mostani kormánystruktúrával szemben csúcsminisztériumokat hoznak létre?
- A kormányzati struktúráról a választások után kell dönteni, annak akkor jön el az ideje. Valóban úgy néz ki, hogy csúcsminisztériumi rendszer valósulhat meg, de nem zárható ki, hogy esetleg mégis egy másik kormányzati modellt kell majd választanunk.
- Vasárnap milyen eredményre számít?
- Most talán több első fordulós győzelem születhet, mint az eddigi választásokon, de személy szerint megelégednék az abszolút többséggel. Ha egyedül tudunk kormányt alakítani, az már gyönyörű eredmény lenne. De ne felejtsük el, a választás csak vasárnap dől el, amikor mindenkinek el kell mennie szavazni. Ezzel valójában nem a Fidesz, hanem a választópolgárok nyerhetik meg a voksolást, hiszen valóban a saját kezükbe vehetik a döntés jogát, és új utat jelölhetnek ki Magyarországnak.
(Pindroch Tamás, Magyar Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|