ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Országkockázat

Kezdjük a Financial Times tegnapi kommentárjával. "Magyarország nem hibáztathatja a globális válságot: a bajokat a leköszönő szocialisták költségvetési felelőtlensége okozta. Megkésett visszatérésük a megfelelő útra és a figyelemre méltó deficitcsökkentés lehetővé tette múltbeli gazdasági teljesítményük helyrehozatalának elkezdését. A megfelelő további lépés a Fidesz reformjainak támogatása lenne... A jobbközép Fidesz földcsuszamlásszerű győzelemhez juttatásával a magyar választók égetően szükséges reformokra teremtettek lehetőséget."
Létrehozva: 2010. április 14., 08:25
nyomtat küld

Tehát a tekintélyes brit üzleti napilap, amelyről aligha mondható el, hogy bármikor is "flörtölt" volna a kormányra készülő Fidesszel, sőt egy időben mintha kifejezetten bábáskodott volna az MSZP-SZDSZ alkotta kormánykoalíció gazdaságpolitikai elképzelései felett, tükröt tart elénk. Más kérdés, hogy a tükörbe pont azok nem néznek, akik a leginkább érintettek: a szocialisták, illetve a szabad demokraták.

Viszont jó hír, hogy a Fidesz vezette leendő kormány külföldi "beárazása" jót tett a forint árfolyamának, javuló kondícióban vannak az állampapírok, és tovább csökkent a Magyarországgal szemben fennálló országkockázat. Bármilyen meglepő: már az országgyűlési választások első fordulóját követően kézzel fogható jelei mutatkoznak a változásnak, hazánk minősítésének.

Ám faramuci a helyzet: itthon a honi balliberális értelmiség a Bajnai-kormány sikereit, pontosabban a válságkezelést, a totális csőd elkerülését magasztalja, a külföld pedig leszedi a keresztvizet a hatalom jelenlegi birtokosairól.

Hiszen nem lehet sikeres az a gazdaságpolitika, amely egy több mint ezermilliárd forintos (Bajnai-csomag) megszorításokra épít, figyelmen kívül hagyva annak későbbi negatív hatásait. Nem lehet eredményes az a gazdaságpolitika, amely tovább növeli - méghozzá jelentősen - a munkanélküliséget, nem állítja meg, hanem duzzasztja az államadósságot, és mélyíti a gazdasági válságot. Nem lehet sikeres az a gazdaságpolitika, amely nem mutat irányt és távlatot, és kizárólag a szociális intézkedésekre költhető pénzek lefaragására összpontosít. Akkor, amikor - még egyszer hangsúlyozom - folyamatosan növekszik az állástalanok tábora. S persze nem lehet sikeres az a gazdaságpolitika, amely a világ összes gazdasági ranglistájának legaljára küldi a magyar gazdaságot. Hogy az IMF-EU húszmilliárd eurós gigahiteléről már ne is szóljunk.

Elismerjük, tény, hogy csökkent a költségvetési deficit, ám volt is honnét mérséklődnie. 2006-ban, nem volt olyan rég, mi voltunk a deficitkirályok. Továbbá hazánk az egyetlen olyan európai uniós állam, amely 2004-es EU-tagsága óta szerepel a vén kontinens úgynevezett hiánylistáján. Ide azok a tagállamok kerülnek, amelyek túlzott államháztartási deficittel bírnak - márpedig hazánk sajnos rendelkezik eme "tulajdonsággal". Olyannyira, hogy a szocialisták által sikerpropagandaként kezelt költségvetési sztori a világ szemében nem az, mint aminek itthon láttatni akarják.

Mindenesetre másfél hét múltán már túl lehetünk - technikai értelemben legalábbis - az elmúlt nyolc év kormányzati produkcióján. Más kérdés, hány csontváz dől majd ki a szekrényből, illetőleg mekkora aknamező fogadja az új kabinetet. S milyen hosszú időbe telik majd az átadás-átvétel.

Mindenesetre elgondolkodtató, hogy miközben a demokrácia itthoni felkent bajnokai a kétharmados, fideszes parlamenti többségtől óvnak, addig mind a külföldi, mind pedig a hazai gazdasági szakértők szerint ez a felállás lenne a leginkább kedvező, végleges kimenetel a második forduló után. Ez ugyanis az alapja a szerkezeti reformok megkezdésének, egy középtávú gazdasági terv beindításának, az egymillió új munkahely megteremtésének.

Tetszik, nem tetszik: a piac árazott, s a Fidesz kétharmados többségére szavazott. Erre utal a mérséklődő országkockázat.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések