ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az európai külügyi szolgálatnak három főtitkára lenne

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt tervezi, hogy nem egy, hanem három főtitkárt nevez ki a Lisszaboni Szerződés által az uniós külpolitika koordinálására előirányzott európai külügyi szolgálat élére, és elképzelhető, hogy az egyik magyar lesz - közölték kedden meg nem nevezett diplomáciai források.
Létrehozva: 2010. április 21., 09:08
nyomtat küld

Az eredeti koncepció szerint április végéig ki kell dolgozni a szolgálat végleges koncepcióját. Az intézménynél több ezer ember dolgozna Brüsszelben és a külföldi nagykövetségeken, egy teljhatalmú főtitkára volna, a brit nemzetiségű főképviselő jobbkeze. Franciaország nem csinált titkot abból, hogy szeretné megszerezni a posztot, és rögtön ajánlotta Pierre Vimont-t, aki jelenleg washingtoni nagykövet, korábban pedig brüsszeli EU-nagykövete volt az országnak.

Ashton azonban a nyilatkozó források szerint meggondolta magát, mert főleg a kis EU-tagországoknak és az Európai Parlamentnek fenntartásai voltak a szolgálat szervezeti felépítésével kapcsolatban.

"Nem akarta kitenni magát olyan bírálatnak, hogy a diplomáciai szolgálatot egy brit-francia kondomínium irányítaná" - mondta az egyik forrás.

Korábban a Handelsblatt című német üzleti és politikai napilap úgy értesült: több kelet-európai uniós tagország kifogásolja, hogy az új külügyi szolgálatban a régi tagállamok diplomatái túlzott befolyáshoz jutnának a kelet-európai térségbeliek rovására. A visegrádi államok ennek kapcsán a "földrajzi egyensúly" figyelembe vételét sürgették.

Ezért Ashton most azt szeretné, ha a szervezetet egy "triumvirátus" vezetné. Mindenesetre a francia Vimont-nak jó esélye van az egyik főtitkári poszt megszerzésére. "Ashton őt akarja, és ebben Nagy-Britannia támogatja" - mondta az egyik idézett diplomata. A kérdést a főképviselő nemrég megvitatta Nicolas Sarkozy francia elnökkel egy szintén névtelen diplomáciai forrás szerint.

Ashton terve szerint egy másik főtitkári tisztséget az Európai Bizottság egy magas rangú funkcionáriusa töltene be, a harmadikat pedig - az egyensúly kedvéért - egy kelet-európai diplomata, "egy lengyel, vagy egy magyar" - közölte egy nyilatkozó.

A szolgálat felépítésének jóváhagyására az uniós külügyminiszterek hétfőn ülnek össze.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések