ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nagyobb beleszólást akar az EP

Az Európai Parlament részéről nem várható érdemi előrelépés az Európai Unió most kiépítendő külügyi szolgálatával kapcsolatban, amíg az EU-tagországok kormányait képviselő tanács és az Európai Bizottság nem kezd érdemi tárgyalásokat parlamenti partnereivel - figyelmeztettek szerdán közös közleményben az EP legnagyobb frakcióinak vezetői.
Létrehozva: 2010. április 21., 22:13
nyomtat küld

A kereszténydemokrata-konzervatív, a szocialista és a liberális képviselőcsoport elsősorban azt kifogásolja, hogy a tervezés folyamata "túlságosan kormányközi", és így a szolgálat létrehozása a jelenlegi tervek alapján nem hordozna hozzáadott uniós, közösségi értéket.

Joseph Daul néppárti, Martin Schulz szocialista és Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető a közleményben értésre adták, hogy az EP kész "élni együttdöntési jogköréből eredő hatalmával", azaz megakadályozni a javaslat jóváhagyását.

A külügyi szolgálat felállítását az uniós intézményrendszert megreformáló Lisszaboni Szerződés határozta el. Az a megfontolás áll mögötte, hogy az EU-nak jobban ki kellene használnia erejét és befolyását külügyekben is, ahogyan teszi azt már gazdasági és kereskedelmi téren.

A mintegy 3 ezer fős szolgálatért - amely a jelenlegi uniós diplomáciai szolgálatra, illetve a tagországokból érkező diplomaták csoportjára épül majd - Catherine Ashton külügyi főképviselő lesz felelős, aki kidolgozta a most tárgyalt javaslatot is. Brüsszeli információk szerint jó esély van arra, hogy a javaslat jelenlegi változatának kulcselemeiről a tagországok külügyminiszterei kedvező véleményt mondanak jövő heti luxembourgi találkozójukon.

Az EP ugyanakkor már korábban is jelezte méltatlankodását, miután úgy érezte, nem kap elegendő beleszólást az előkészítő munkálatokba. A mostani közleményben a frakcióvezetők azt is megerősítették: elfogadhatatlanul nagynak ítélik azt a befolyást, amelyet Ashton a szolgálat működésében a tagállamoknak biztosítana.

"A külpolitika a XIX. és a XX. században szerveződött vertikálisan és kizáró jellegűen" - fogalmaztak Verhofstadték. - "Most XXI. századi megközelítésre van szükség, amelyet a külügyi szolgálatnak is magában kell hordoznia."

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések