ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nőtt a veszélyes termékek száma az Unióban

Az Európai Bizottság éves jelentése szerint tavaly 7 százalékkal nőtt 2008-hoz képest az uniós gyorsriasztó rendszerben (RAPEX) bejelentett nem élelmiszer jellegű veszélyes fogyasztási termékek száma.
Létrehozva: 2010. április 26., 12:50 | Utoljára frissítve: 2010. április 26., 12:54
nyomtat küld

A RAPEX-rendszeren keresztül érkező bejelentések száma 2004 óta (amikor a tagállamok az általános termékbiztonságról szóló irányelvet átültették a nemzeti jogba) fokozatosan növekszik. A mostani hatodik évre a 2004-es 468 esethez képest a bejelentések száma gyakorlatilag megnégyszereződött, 1993-ra emelkedett. 2009-ben ez a szám 2008-hoz képest 7%-kal nőtt.

Az európai vállalatok is komolyabban veszik a fogyasztási termékek biztonságosságáért viselt felelősségüket, és készségesebben vonják vissza nem biztonságos termékeiket a piacról. A kifejezetten a vállalatoknak szánt gyorsriasztó rendszert ("Business Application") is elkezdték szisztematikusabban használni. 2009-ben a legtöbb bejelentés játékokról, ruházati cikkekről és gépjárművekről érkezett. Ugyancsak nyilvánosságra hozták annak az uniós piacfelügyeleti akciónak az eredményeit, amelyben 13 ország részvételével játékok biztonságosságát ellenőrizték: mintegy 20%-uk nem felelt meg a vonatkozó előírásoknak.

A származási országokat tekintetve látható, hogy a RAPEX rendszeren keresztül a kínai termékekről érkező bejelentések száma lassan -1%-kal - nőtt (2008-ban 59% volt, 2009-ben pedig 60%). Csökkent az olyan bejelentések száma, amelyek nem tartalmaztak információt a bejelentett termék származási országáról.

Az összes uniós ország használta a RAPEX-rendszert: felkutatták és bejelentették a veszélyes termékeket, és a kapott információk alapján megfelelően eljártak. Az országok fele intenzívebben alkalmazta a rendszert, és több veszélyes terméket jelentett be, mint 2008-ban. A legtöbb bejelentés a következő országokból származott:

•Spanyolország (220)
•Németország (187)
•Görögország (154)
•Bulgária (122)
•Magyarország (119)

A felsorolt országokból érkezett bejelentések a komoly veszélyt jelentő termékekről szóló, a rendszeren keresztül küldött összes bejelentés 47%-át teszik ki.

Játékok, ruházati cikkek, textíliák és gépjárművek vezetik a listát

2009-ben a játékok (472 bejelentés), a ruházati cikkek és textíliák (395 bejelentés), és a gépjárművek (146 bejelentés) adták a komoly veszélyt jelentő termékekről szóló összes bejelentés 60%-át. Az elektromos készülékek 138 bejelentéssel a 4. helyre kerültek.

2009-ben 13 ország (Magyarország nem volt közöttük) piacfelügyeleti hatóságai célzottan ellenőrizték a játékok biztonságosságát. Az akció fő célja az volt, hogy csökkentse a nem biztonságos játékok mennyiségét az EU piacán. Több, mint 14 000 játéknál vizsgálták, hogy megfelelnek-e a vonatkozó biztonságossági előírásoknak. Az ellenőrzésre főleg az importőrök és kiskereskedők körében került sor, 160 belépő játékszállítmány vámellenőrzését végezték el.

Az ellenőrzött játékok közül 803 mintát küldtek laboratóriumi vizsgálatra, a mechanikai biztonságosság (576 minta) és a nehézfém-tartalom (227 minta) vizsgálata céljából. 200 minta nem felelt meg a mechanikai vizsgálatokon, a nehézfém-tartalomra vonatkozó előírásokat viszont csak 17 minta nem teljesítette. A nemzeti hatóságok intézkedtek a nem biztonságosnak talált játékok ügyében.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések