ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Lovagkor

A Fidesz már tavaly felszólította Simor András jegybankelnököt, hogy távozzon posztjáról, miután kiderült, hogy az MNB első emberének a ciprusi offshore-paradicsomban is vannak befektetései. Ennek fényében már régóta sejteni lehet, hogy a Fidesz, hatalomra kerülése esetén, igyekszik majd eltávolítani Simort a posztjáról, bár a 2007-ben kinevezett jegybankelnök mandátuma csak 2013-ban jár le. (Simor azóta már hazahozta a pénzét, annak jogszerűségéről - adótitokra hivatkozva - viszont nem nyilatkozik a hatóság.) Orbán Viktor leendő miniszterelnök a nemzetközi sajtótájékoztatóján tulajdonképpen csak megismételte a Fidesz verdiktjét, miszerint a Magyar Nemzeti Bank a jövőben "nem lehet az offshore-lovagok háza". Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke is azt mondta tegnap a Tv2 Mokka című műsorában, hogy Simornak le kell mondania posztjáról.
Létrehozva: 2010. április 28., 08:45
nyomtat küld

Nagy kérdés, hogy mind hazai, mind pedig külföldi viszonylatban "botrányveszélyt" hordoz-e Simor András idő előtti menesztése. Megítélésünk szerint nem. Noha a jegybankelnök megbízatása három év múlva jár le, "személyzeti módosításra" azért van lehetősége a választásokat kétharmados többséggel megnyerő Fidesznek. A legkézenfekvőbb irány a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részleges vagy akár teljes összevonása. A szervezeti átalakítás elé pedig a nemzetközi szervezetek valószínűleg nem gördítenek akadályokat.

Miért is gördítenének? Emlékezzünk csak! Szász Károlyt, a pénzügyi felügyelet korábbi vezetőjét Gyurcsány Ferenc úgy távolította el székéből, hogy átalakította a szervezetet. Ha az új Országgyűlés ezen forgatókönyv mentén lép, vagyis a pénzügyi felügyeletet integrálja a jegybankba, változtatni lehet majd az elnök személyén. Ráadásul tavaly éppen a Figyelő írta meg, hogy Simor egyfajta offenzívát indított annak érdekében, hogy egyes PSZÁF-os jogkörök az MNB-hez kerüljenek. Még ilyet! Simort a saját fegyverével lehetne támadni?

A jegybankelnök - korábban legalábbis - a személyét ért támadások miatt úgy nyilatkozott, hogy az MNB függetlenségét támadják vagy kérdőjelezik meg. Egyébként, a tévhittel szemben, Simor nem pusztán a Fidesz szemében jelent szálkát. Tavaly nyáron például az MSZP frakcióigazgatója, Tóbiás József jelentette ki, hogy ciprusi cége miatt távoznia kellene a Magyar Nemzeti Bank éléről. Pedig Simort még Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök jelölte a jegybank élére. Szoros viszony fűzi ugyanakkor Bajnai Gordonhoz is, akivel a kilencvenes években dolgoztak együtt.

Az offshore-ügylet mellett más gondok is akadnak. Egyre több szakember állítja - köztük korábbi jegybankelnökök -, hogy a Simor vezette nemzeti bank helytelenül "állt" a válsághoz. Az MNB 2008 novemberében az egekbe emelte az alapkamatot, ami megakadályozta a cégeket abban, hogy olcsó hitelekhez jussanak. Míg másutt a jegybankok pénzt pumpáltak a gazdaságokba, nálunk ezzel szemben lefagyott a pénzügyi kölcsönzés. Olyannyira, hogy a kereskedelmi bankok nem a vállalatokat hitelezték, hanem a jegybankba tették a pénzüket magas kamatozás mellett, amelyet éppen az állam garantált. Idetartozik még, hogy a jegybank későn kapcsolt a devizahitelezés megszigorítása kapcsán is, lényegében akkor lépett, amikor hitelszűke lett úrrá az országban.

Ha a Fidesz eléri, hogy távozzon az MNB elnöki székéből Simor András, nem pusztán az offshore-lovagkornak kell véget érnie. Olyan vezetőre lenne szükség, aki a nemzet gazdasági érdekeit szolgálja. Nem kerékkötője, hanem előmozdítója a költségvetési és monetáris politika párhuzamos működésének.

Még nem tudni, hogy a jegybankcsata mivel zárul - Simor, úgy tűnik, nem akar távozni -, de ezt a háborút a Fidesz már rég megnyerte.

Már az offshore-ügy kirobbanásakor.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések