ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Monti: egységesebb piac kell

A volt olasz biztost, Mario Montit bízták meg azzal, hogy dolgozzon ki új, átfogó stratégiát a belső piacról. Monti tegnap (2010. május 10.) mutatta be jelentését, miszerint az unió 20 éves egységes piaca kritikus helyzetben van. A veterán olasz eurokrata szerint be kell fejezni a piac egységesítésének folyamatát, hogy a válság sújtotta Európa termelékenysége és versenyképessége újra megerősödhessen.
Létrehozva: 2010. május 12., 12:27 | Utoljára frissítve: 2010. május 12., 12:28
nyomtat küld

Egy kiterjedt konzultációs folyamat alapján Monti felvázolt egy új javaslatot, amivel javítani lehet az európai egységes piac működését. A javaslat szerint a Bizottságnak júliusban kellene bemutatnia a szükséges változtatásokról szóló terveit. Monti a Parlament belső piac és fogyasztóvédelmi bizottsága és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke előtt mutatta be elképzeléseit. A volt biztos sürgette az uniót, hogy távolítsa el a megmaradt akadályokat, amelyek visszafogják az innovációt és Európa növekedési potenciáját. "Ez egy lehetőség, hogy az egységes piac visszakerüljön a politika középpontjába" - mondta Monti.

Harc a gazdasági nacionalizmussal

Monti jelentésben új stratégia kialakítását javasolja, amely védelmezi a közösség szabad kereskedelmi övezetét a gazdasági nacionalizmussal szemben és kiterjeszti olyan területekre, amelyek az európai növekedés kulcsait jelentik.

"Számos irányelvet - amely nem tekinthető hagyományosan az egységes piac irányelveinek - kell integrálni az egységes piaci stratégia céljai közé" - állítja Monti, utalva az erősebb piacot támogató új kezdeményezésekre. A kezdeményezések magukban foglalják a egységes digitális piac létrehozását, a zöld növekedést támogató rendszer lehetőségeinek kihasználását, valamint azt, hogy Európa alacsony szénkibocsátású, erőforrás-hatékony gazdaságú kontinenssé váljon.

Sok minden történt az egységes piac 1992-es létrehozása óta, de az európaiak számos területen nem használják ki teljes potenciálját, beleértve a személyek, a termékek és a szolgáltatások szabad áramlását. Monti szerint sok munka kell még, hogy biztosítsák a földrajzi értelemben hatékony munkaerő-áramlást.

A tagállamok nagy alkuja

Monti a belső piacért felelt a Santer-Bizottságban (1995-99) és a versenypolitikáért a Prodi-Bizottságban (1999-2004). Szerinte "csomagjának" sikere azon fog múlni, hogy a tagállamok politikai hajlandóságot mutatnak-e arra, hogy javítsanak az egységes piac helyzetén. A különböző kultúrával, gondokkal és politikai preferenciákkal rendelkező országok mindegyikének kellene találni a tervben olyan elemeket, amelyek - összehasonlítva múltbéli helyzetükkel - elég vonzóak ahhoz, hogy eredményeket hozzanak.

Néhány hónappal ezelőtt a volt biztos felszólított, hogy a "szociális piaccal" és angolszász szemlélettel rendelkező országok kössék meg a "nagy alkut". Az utóbbiak beleegyeznének az adóverseny megfékezésébe (azzal, hogy támogatják az adóharmonizációra és a vállalati adó minimumára vonatkozó kezdeményezést) és biztosítanák, hogy a kormány elegendő bevételhez jut a szociálpolitika finanszírozására. A javaslat további része folytatja ezt a gondolatmenetet, de számos kihívásra is rámutat. Régi probléma, hogyan egyeztessék például össze a belső piac négy alapszabadságát a munkavállalók jogaival, különösen az Európai Bíróság Viking és a Laval ügyekben hozott döntése nyomán.

Malcolm Harbour, a Parlament belső piaci bizottságának elnöke, aki domináns személyiség a Konzervatívok és Reformerek csoportjában, kifogásolta, hogy Monti szerint a tagállamoknak a szociális kiadásokat közösen kellene rendezniük, mégpedig a vonatkozó adók közösségi koordinációja révén. Harbour úgy véli, hogy egy ilyen kezdeményezés adóharmonizációhoz vezet és csökkenti a versenyképességet.

A liberálisok román képviselője, Cristian Busoi szerint a legnagyobb probléma, amellyel a globális piacon működő európai cégek szembesülnek, hogy az európai magas fokú környezeti és szociális szabványokat nem mindenhol alkalmazzák. "Sürgős, hogy ezeket a szabványokat saját kereskedelmi és együttműködési partnereinkre is kiterjesszük, ha a következő években versenyképesek és innovatívak kívánunk maradni" - állítja Busoi.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések