|
|
|
|
Csach: botrányos az ÖNHIKI rendszer
|
Balassagyarmat az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok támogatási keretének (ÖNHIKI) létezése óta a legtöbb kiegészítő forrást kapó önkormányzatok egyike volt, évek óta a legmagasabb összeget nyerte el. A napokban zajlik a pályázat első fordulójának beadási procedúrája. Ennek apropóján tartott sajtótájékoztatót Csach Gábor alpolgármester, felhívva a figyelmet több botrányos körülményre az idei támogatások kapcsán, melyet az új kormány illetékes miniszterei figyelmébe ajánlott. |
Balassagyarmat ÖNHIKI dobogós helyének oka a lakosságszámra, illetve a saját adóbevételekre eső kimagasló feladatellátásban keresendő. Hiszen a 17 ezer lakosú Ipoly-menti város Nógrád megye második legnagyobb foglalkoztatójaként közel 10 milliárd forintba kerülő intézményhálózatot tart fenn, s mindössze 600 milliós (egy éve csökkenő) iparűzési adóbevétellel rendelkezik. Működési hiánya idén is meghaladja a 880 millió forintot, melyet 500 milliós működési hitellel és 170 milliós bérhitellel finanszíroz, ezeken túl fontos bevételi szükség az ÖNHIKI pályázatok rendszeres támogatása is. Csach szerint azonban az ÖNHIKI pályázati program céljaiból az elmúlt négy esztendőben fokozatosan visszavonultak a szocialista-liberális kormányzatok.
- A korrekt adatlapos rendszert évek óta úgy szigorítják, hogy ne kelljen a 2006-ban 27 milliárd forintot elérő kifizetéseket realizálni. 2009-ben ez az összeg nem érte el a 10 milliárdot. Ehelyett létrehozták a "működésképtelen helyi önkormányzatok egyéb támogatása" nevű miniszteri keretet (Lamperth-forintok), melyet politikai szimpátia alapján, teljességgel követhetetlen módon, pofára osztottak szét, kielégítve az ÖNHIKI rendszerben árván maradt szocialista polgármestereket - mondta Csach Gábor alpolgármester. - Évek multával a trükkösen megcsapolt ÖNHIKI pénzeket átpumpálták ebbe a miniszteri mutyi-keretbe, így már 2008-ban kiegyenlítődött a két támogatási forma, természetesen az ÖNHIKI támogatás rovására.
Csach szerint ugyanez az "abszurd játék" az idei ÖNHIKI szigorításban is tovább folytatódott. Balassagyarmat városa tavaly 260 millió forintos ÖNHIKI támogatásban részesült (de 2006-ban 550 milliót kapott). Viszont az idei évben a Bajnai kabinet vonatkozó adatlapjainak és táblázatainak kitöltése után e támogatás töredékére számíthat a város, és hasonló cipőben jár a tavalyi második Kalocsa is.
- Az újabb ésszerűtlen szigorítások miatt Balassagyarmat 260 millió forinttal kevesebb kiadást tud érvényesíteni a pályázatban, mint 2009-ben - hangsúlyozza Csach. - Az idei legfőbb anomália (számtalan apró hiba mellett), hogy nem illeszkedik a rendszer a gazdasági realitásokhoz: 4 %-os többletbevételt vár el a gazdasági recesszió idején, nem veszi figyelembe a dologi kiadások Áfa növekményét, illetve az évek óta beszűkült finanszírozás miatt kényszerű működési hiteltöbbletet. Miközben a 2007. december előtt felvett kötvényfinanszírozási, vagy a Lamperth-forintok általi többleteket elfogadja. Az idei ÖNHIKI így leginkább azoknak a településeknek képes majd támogatást adni, akiknek nincs, vagy kevés közfeladatuk van. Így az ÖNHIKI rendszer eredeti célját veszti.
Csach Gábor kiemelte, hogy ugyanakkor botrányos támogatásokhoz jutottak települések a miniszteri keretből. Nem elég, hogy az ügyvezető kormány minisztere (Varga Zoltán) már áprilisban kiosztotta a rendelkezésre álló költségvetési keret felét, de mindezt botrányosan tette.
- A kiosztott 620 millió forint 35 %-át Veres János Szabolcsi MSZP elnök megyéje kapta, s 78 millió forintjával csúcstartó a természetesen szocialista vezetésű Nyírbogdány települése, amely hihetetlen módon a most kiosztott miniszteri keretből egész éves működési hiányát fedezni tudja. Balassagyarmat 6 milliót kapott ugyaninnen, mely éves működési hiányának 0,6 %-át (!) teszi ki. Ez a támogatási volumen példátlan botrány e köztudottan szocialista hitbizományként kezelt miniszteri keret történetében is - hangsúlyozza a Fideszes alpolgármester.
Balassagyarmat városvezetése ezért levelet ír Navracsics Tibor és Pintér Sándor kijelölt minisztereknek a rendszer anomáliáira felhívva a figyelmet. Ebben javaslatot tesznek a miniszteri keret megszüntetésére és a feladatellátás megfelelő finanszírozásának rendbetételéig az ÖNHIKI pályázati rendszer megerősítésére, mert az ÖNHIKI-vel érintett mintegy 700 település a legsérülékenyebb és ezért legveszélyeztetettebb része a magyar önkormányzati rendszernek.
(Nógrád Megyei Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|