ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Huszonöt település jelentett vis maior eseményt Csongrádban

A belvíz miatt a Csongrád megyei települések csaknem fele, huszonöt község és város jelentett be eddig vis maior eseményt, összesen több mint 126 millió forint értékben - közölte Magyar Anna közgyűlési elnök szerdán Bakson.
Létrehozva: 2010. június 9., 14:41
nyomtat küld

A belvíz elleni küzdelem január óta tart, a regionális környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság eddig 767 millió, a vízgazdálkodási társulatok további 140-150 millió forintot költöttek a védekezésre - mondta a politikus a megyei védelmi bizottság ülését követő tájékoztatón, a Dongér-főcsatorna zsilipjénél. Hozzátette: az önkormányzatok védekezési kiadásait még nem összesítették.

Az elnök tájékoztatása szerint az elmúlt tizenöt évben nem volt az egész megyét érintő ilyen súlyos belvízkár. Ez a rendkívüli időjárás mellett - májusban helyenként a szokásos csapadékmennyiség háromszorosa hullott le - azért is következhetett be, mert a vízelvezető csatornák helyenként rossz állapotban vannak.

2000 és 2004 között a költségvetésben évi 4 milliárd forint volt elkülönítve a vízgazdálkodási társulások kezelésében lévő csatornák karbantartására, azóta azonban csak esetlegesen jut pályázati forrás erre a célra - mondta Magyar Anna.

A belvíz a mezőgazdaságban jelentős károkat okoz, a növénytermesztésben a terméskiesés elérheti a 20-30 százalékot. A szántóföldi növények esetében a felázott talaj miatt nem lehet a földekre menni, a szükséges növényvédelmi munkálatokat csak a levegőből lehetne rendkívül költségesen elvégezni. Több területen is a gyümölcsösök pusztulása várható, a hirtelen jött meleg miatt a vízben álló fák szinte "megfőnek" - tudatta az elnök.

Andó Mihály, az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság főmérnöke elmondta, a belvízzel elöntött területek pontos nagysága nehezen megbecsülhető, a vízborítás azonban a hétvégén beköszöntött kedvező időjárás ellenére sem csökkent érdemben. A megyében 40 ezer, az igazgatóság teljes illetékességi területén pedig 55 ezer hektár lehet víz alatt.

A torkolati szivattyútelepeken naponta 3,5 millió köbméter vizet emelnek át - közölte a központi védelemvezető helyettes.

Az állandó szivattyúk mellett a vízügyi szakemberek mobil eszközöket is telepítenek. A Kecskemét és Kiskunhalas térségének belvizét összegyűjtő Dongéri főcsatorna baksi zsilipénél tíz, összesen másodperceként öt köbméter víz átemelésére képes szivattyút állítanak munkába. Erre azért volt szükség, mert a Tisza magas vízállása akár 7 kilométer hosszan is visszaduzzaszthatja a csatorna vizét, ezért le kellett zárni a zsilipet - mondta a szakember.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések