ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nincs egyetértés a költségvetések brüsszeli ellenőrzésében

Az EU-ban távolról sincs egyetértés a költségvetési fegyelem erősítésének módozataiban: ez derült ki vasárnap, miután a múlt héten az EU elnöke már bizakodva nyilatkozott az együttműködés esélyéről.
Létrehozva: 2010. június 13., 21:57
nyomtat küld

Az EU-országok már jövőre egyeztetni fogják költségvetési terveiket, és nem pedig önállóan dönteni - így vélekedik az olasz gazdasági miniszter, Giulio Tremonti.

"Az idei az utolsó év, amikor nemzeti költségvetések készülnek. A gazdaságpolitikákat minden évben egyidejűleg, együtt és egyforma módon fogják kialakítani. Nem lesz olyan ország, amely a többiekétől eltérő döntéseket hoz" - idézte a miniszter vasárnap elhangzott nyilatkozatát olasz hírügynökségi jelentések alapján a Reuters.

Egy gazdasági konferencián Tremonti azt mondta, hogy a válság "mozgásba hozta" a hatalom átadását az egyes országok részéről az európai testületeknek. "Ma még talán nem látszik, pedig teljesen világos, hogy az európai országok jogainak hatalmas átruházása megy végbe" - mondta az olasz gazdasági miniszter. A Reuters szerint Tremonti vasárnapi nyilatkozata azt jelzi, hogy az olasz kormány határozottan támogatja a nemzeti költségvetési törvényalkotás brüsszeli kontrollját.

Nagy-Britannia viszont mereven ellenzi, hogy az Európai Bizottság vagy bármely más EU-testület előzetesen vizsgálhassa, véleményezhesse az EU-tagországok nemzeti költségvetési tervezeteit.

"Ezt a javaslatot nem tudjuk támogatni. A brit költségvetés tervezetét a brit parlament elé kell terjeszteni, és ehhez az állásponthoz ragaszkodunk" - mondta a BBC-nek vasárnap a brit külügyminiszter, William Hague.

Egyebekben kifejezte reményét, hogy az euróövezet túléli a mostani pénzügyi felfordulást. Mint mondta, "nemzeti érdekünk, hogy rendben legyenek az euróövezeti országok".

A Reuters hírügynökség emlékeztetett a német pénzügyminisztérium kilencpontos tervezetére, amely szigorúbb büntetéseket követel az EU-beli költségvetési szabályokat megszegő kormányok ellen, a visszaeső szabályszegőktől megvonná a szavazati jogot az EU-fórumokon, és csődeljárás lehetőségét és kidolgozását javasolja államok számára is.

Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök kevésbé szigorú elképzelései szerint az euróövezeti állam- és kormányfők rendszeres csúcsértekezleteiből ki kellene alakítani az övezet számára valamiféle közös gazdasági kormányzatot, amelynek állandó titkársága lenne, és az ügyelne a gazdaságpolitikák összehangolására, illetve az európai gazdaság újraegyensúlyozására és a növekedés gyorsítására összpontosítana. Ezt viszont a német kormány nem támogatja az eddigi értesülések szerint.

A francia elnök és Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben megpróbál egyezkedni a csütörtökre tervezett EU-csúcstalálkozó előtt.

Az EU az euróövezeti adósságválság láttán igyekszik szigorítani a tagországok költségvetési fegyelmét szabályozó, 1997-ben elfogadott, de 2005-ben enyhített Stabilitási és Növekedési Paktumot. Ez az a megállapodás, amely az EU-országok számára előírja egyebek között, hogy éves államháztartási hiányuk nem lehet több a hazai össztermék (GDP) 3 százalékánál, bruttó közadósságuk pedig nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. A szigorítás egyik eleme lenne a nemzeti költségvetési tervek előzetes brüsszeli vizsgálata a nemzeti parlamentek szavazása előtt. A terveken, amelyeket az EU jövő heti csúcsértekezletén is megvitatnak, a pénzügyminiszterek munkacsoportja dolgozik Herman Van Rompuy, az EU elnöke vezetésével.

Rompuy a hét elején úgy nyilatkozott, hogy az EU-országok támogatják az államháztartási
fegyelemre vonatkozó szabályok szigorítását, illetve a pénzügyi problémák azonosítását még az előtt, hogy azok igazán súlyossá válnának. Mint mondta, a miniszterek támogatják azt a tervet, hogy az unió még a hazai parlamenti jóváhagyás előtt áttekinthesse a tagországok költségvetési tervezetét, és azt is, hogy vezessenek be szigorúbb szankciókat az államháztartási hiánykorlátot nem tartó országok fegyelmezésére.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések