ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Árvíz és a magyar-szlovák viszony

A közép-európai árvizekkel és a magyar-szlovák viszonnyal foglalkozott több képviselő az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén hétfőn este, napirenden kívül elhangzott felszólalásában.
Létrehozva: 2010. június 14., 23:38
nyomtat küld

Deutsch Tamás (Fidesz), a romániai magyar Tőkés László és Bauer Edit (szlovákiai Magyar Koalíció Pártja) elsősorban az árvízzel kapcsolatos szolidaritásra hívta fel a figyelmet.

A másik téma kapcsán Mészáros Alajos (MKP) és Bauer Edit úgy vélte, a kettős állampolgárság megadása szimbolikus gesztus, semmilyen veszélyt nem jelent a környező országokra, míg a szlovák Sergej Kozlík szerint sérti az EU alapelveit, hogy a kormány nem is kíván tárgyalni a törvényről a szomszédos országokkal.

Deutsch Tamás azt hangoztatta: európai polgárok árvízzel sújtott milliói gyors döntéseket várnak. Az EP-ben el is készült egy határozati javaslat, erről már a héten dönteni lehet.

"Elvárjuk, hogy az Európai Bizottság is hasonlóképpen gyors és hatékony eljárásban nyújtson megfelelő anyagi segítséget az újjáépítéshez" - tette hozzá a fideszes képviselő.

Bauer Edit szintén arra kérte az Európai Bizottságot: gyorsan mozgósítsa a lehetséges eszközöket, hogy a károkat mérsékelni lehessen. Az EU szolidaritása, a gyors cselekvés most különösen fontos - fűzte hozzá.

Tőkés László is segítségre kérte az uniós intézményeket, és párhuzamot vont az árvíz és a térség kommunista múltja között. "Miközben széles körű összefogással az árvíz sújtotta területek megsegítésén fáradozunk, önkéntelenül is a volt keleti tömb kommunizmus sújtotta országaira gondolunk" - fogalmazott.

Hozzátette: örvendetes, hogy a magyar és a szlovák választások antikommunista győzelmet hoztak.

A szlovák-magyar viszonyt érintő felszólalások között Kozlík (LS-HZDS) úgy ítélte meg: figyelmeztető jelzés Európa számára az is, hogy a magyar politikai körök "kétségeket próbálnak kelteni" a trianoni szerződéssel kapcsolatban.

Mészáros Alajos szerint "túl kell lépni a trianoni diktátum jelentette példátlan igazságtalanságon", és "el kell fogadni a helyzetet".

Mint mondta, az új magyar kormány döntése a kettős állampolgárság megadásáról szimbolikus gesztus, amely a magyar nemzet összetartozását hivatott jelezni. Kérte, hogy "tegyék ezt lehetővé feltétel nélkül" az érintett polgárok számára.

Bauer Edit hozzátette, hogy a szlovák állampolgársági törvény hátrányos megkülönböztetést hozott. Egy sor munkahelyhez például a kettős állampolgárok nem juthatnak hozzá, azzal az indoklással, hogy biztonsági kockázatot jelentenek. Az állampolgárok ilyenfajta megbélyegzése teljes mértékben elfogadhatatlan - szögezte le a képviselő.

Felszólalt napirend előtt Gyürk András (Fidesz) is, aki érthetetlennek nevezte, hogy "a spanyol uniós elnökség alatt egyre többször hallani olyan hangokat, hogy az EU-nak felül kell vizsgálnia Kuba-stratégiáját". Kuba elnyomó diktatúra maradt, az EU-hoz való közeledésének továbbra is feltétele, hogy először a kommunista rezsim gyakoroljon gesztusokat, mindenekelőtt engedje szabadon a politikai foglyokat - szögezte le.

Jerzy Buzek EP-elnök egyébként ezen az EP-ülésen mutatott be két új magyar EP-képviselőt, a Schmitt Pál helyére lépő Pelczné Gáll Ildikót (Fidesz) és a Balczó Zoltán mandátumát átvevő Kovács Bélát (Jobbik).

Pelczné ebből az alkalomból közleményt adott ki, amelyben leszögezte: a Fidesz egyik alelnökeként és a párt női tagozatának elnökeként nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy csatlakozhat a magyar néppárti delegációhoz. Jelezte azt is, hogy az eddig Schmitt Pál által képviselt kulturális és oktatási bizottságban kap tagságot, valamint a foglalkoztatási és szociális bizottság, és a petíciós bizottság póttagja lesz, emellett pedig hozzá fog tartozni a belső piac és fogyasztóvédelem területe is.

Kedden Schmitt Pál megüresedett alelnöki helyéről is dönt az EP. A Fideszt is tagjai között tudó Európai Néppárt Tőkés Lászlót jelölte erre a tisztségre.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések