|
|
|
|
Bővülhetnek az uniós polgárok jogai
|
Gál Kinga európai parlamenti képviselő (Fidesz) is felszólalt a tolmácsoláshoz és fordításhoz való jogról szóló jelentés hétfő esti strasbourgi plenáris ülésen lefolytatott vitájában. A jelentés szerdai megszavazása esetén, ha egy uniós állampolgárt az EU valamelyik tagállamában büntetőeljárás alá vonnak, alanyi jogon megilleti a tolmácsoláshoz és a fordításhoz való jog. A néppárti politikus hozzászólásában a nemzeti kisebbségi nyelvhasználat kérdésére is külön kitért ezzel összefüggésben. |
"Az irányelv célkitűzései alapvetőek, hiszen amikor az Unió területén a polgárok szabadon közlekedhetnek és letelepedhetnek, rendkívül fontos, hogy meg tudja érteni és értetni magát egy olyan nehéz helyzetben, mint egy büntetőeljárás megindulása" - emelte ki Gál Kinga tegnap esti felszólalásában. "A Stockholmi Program keretein belül kibontakozó ezen kezdeményezés egyike azoknak, amelyek konkrétummal töltik meg az Európai Unió alapvető célkitűzéseit. Ezáltal tud az uniós jog, a közösségi erőfeszítés a polgárok hétköznapjainak részévé válni" - emlékeztetett a néppárti politikus. Gál Kinga - az Európai Unió Európa Tanács Emberi Jogi Egyezményéhez való csatlakozásának egyik jelentéstevőjeként - beszédében külön hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az Alapjogi Charta és az Európa Tanács Emberi Jogi Egyezményének vonatkozó paragrafusainak bevonták a jogszabálytervezetbe.
Bár az indítvány nem tartalmaz konkrét rendelkezéseket a tagországokban élő nemzeti kisebbségek anyanyelvhasználatával kapcsolatban, Gál Kinga azonban mégis a tervezetnek ezzel a kérdéssel kapcsolatos vonatkozásaira hívta fel leghangsúlyosabban a figyelmet. "Ez a fontos jogszabályi előrelépés arra kellene sarkalja a tagországokat, hogy ez az elv érvényesüljön azon saját állampolgárai esetében is, akik egy nemzeti kisebbség nyelvén beszélnek. Az uniós koherencia megkívánja, hogy a közösségi jog átültetése kiegészüljön a tagállami hatáskörbe tartozó - kisebbségi nyelvhasználatot érintő - szabályozásokkal is" - zárta felszólalását Gál Kinga fideszes európai parlamenti képviselő.
Háttér:
Ez az első olyan tagállami kezdeményezés alapján született javaslat, amelyet a Lisszaboni Szerződés életbe lépése óta rendes jogalkotási eljárásban tárgyalnak az európai intézmények. Az irányelv tagállami átültetése után az Unió polgárainak joguk lesz a tolmácsoláshoz és fordításhoz, ha büntetőeljárás alá vonják őket az EU valamelyik tagállamában. A segítség a gyanúsítás tényének közlésétől egészen az eljárás végéig járna, az adott tagállam költségén. A tervezetről az EP plenáris ülése szerdán szavaz.
(EPP-HungarianPress)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|