ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Érvényesíteni kell az alapjogi EU-chartát a tagországokban

Kulcsfontosságú alap lesz az uniós alapjogi charta az Európai Unió jövőbeni jogalkotásában és annak nemzeti szintű alkalmazásában - szögezték le a témáról az Európai Parlamentben, Brüsszelben hétfőn rendezett konferencia résztvevői.
Létrehozva: 2010. június 22., 10:15 | Utoljára frissítve: 2010. június 22., 10:16
nyomtat küld

Az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi EP-bizottság alelnöke, Gál Kinga (Fidesz) kiemelte, hogy az EU Lisszaboni Szerződésének tavaly decemberi életbe lépésével az alapvető emberi jogok védelme új lendületet kapott az unióban. A charta ugyanis kötelező érvényűvé vált, emellett az uniónak intézményként is csatlakoznia kell az európai emberi jogi egyezményhez.

Most már az a legfontosabb, hogy működőképessé váljék a rendszer, azaz az érintett intézmények hatékonyan ellássák feladataikat, és a charta érvényesüljön az uniós joganyag nemzeti jogba ültetésének terén is - tette hozzá Gál Kinga.

A kétnapos tanácskozás azt vizsgálja, milyen hatása van az alapvető jogok chartájának a szabadság, biztonság és jogérvényesülés európai térségének fejlődésében. A konferencián kiemelt hangsúlyt fektettek a chartának az uniós intézményeken belüli szerepére, az érintett jogok védelmére a legmagasabb uniós és tagországi bíróságok előtt, valamint a tudományos világ és a civil társadalom szempontjaira.

Gál Kinga emlékeztetett arra, hogy az alapvető jogok uniós joganyaggal és intézményekkel kapcsolatos betartásán már külön európai bizottsági tag őrködik, illetve működik az az EU-ügynökség is, amelynek a charta megvalósítását kell figyelnie.

A konferencia iránymutatást kívánt adni a keretekkel és az új jogszabályokkal kapcsolatban - hangsúlyozta.
A tanácskozás első napján előadást tartottak az Európai Bíróság és egyes nemzeti alkotmánybíróságok illetékesei is. Megfogalmazták egyebek között azt a különbséget, hogy míg a luxembourgi székhelyű uniós bíróság az alapjogokkal a közösségi jog és intézmények szempontjából foglakozik, addig az Emberi Jogok Európai Bíróság Strasbourgban a nemzeti jogok szempontjából teszi ugyanezt.

A konferencián részt vett Peter Hustinx, az uniós adatvédelmi biztos is, aki előadásában leszögezte, hogy az ő területét is közvetlenül érinti a charta kötelezővé válása. Az adatvédelem "kőbe vésett" alapvető jog az EU szerződéseiben, ennek szellemében kell eljárniuk a bíróságoknak is - emelte ki, hozzátéve: elfogadhatatlan, hogy hiányosság maradjon ennek a védelemnek a szabályozásában.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések