ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Gázvita: az EU-t érte "támadás"

Az Európai Unió egészét érte "támadás" azáltal, hogy Litvániába a szerződésesnél kisebb földgázmennyiség érkezik Fehéroroszág felől - jelentette ki Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse szerdán Brüsszelben.
Létrehozva: 2010. június 24., 10:43 | Utoljára frissítve: 2010. június 30., 16:38
nyomtat küld

A német biztos közleményében mély aggodalmát fejezte ki a felére csökkentett litvániai gázszállítás miatt, és hangoztatta, hogy a nemzetközi kötelezettségvállalásokat mindenkor feltétel nélkül teljesíteni kell. "Elfogadhatatlanok az olyan gázellátás-csökkentések, amilyeneket az EU egyes tagországaiban most tapasztalnak. Ez támadás az EU egésze ellen" - fogalmazott az uniós illetékes.

Az orosz Gazprom energiaóriás szerda délelőtt 40 százalékra csökkentette a Fehéroroszországnak szállított földgáz mennyiségét, miután a múlt héten ötnapos határidőt szabott Minszknek felhalmozódott adósságai kifizetésére. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő pedig utasítást adott az Európába irányuló vezetékek lezárására. A potenciálisan érintett EU-tagországok (Litvánia, Lengyelország és Németország) közül mindazonáltal csak a balti állam jelezte, hogy a hozzá érkező gáz mennyisége csökkent - a visszaesés mértéke a brüsszeli közlés szerint estére 50 százalékos volt.

Az EU az elmúlt napokban többször értésre adta azon álláspontját, hogy az orosz-fehérorosz vita miatt nem érheti károsodás tagországait, és ragaszkodik ahhoz, hogy minden fél betartsa szerződésben vállalt kötelezettségeit.

Oettinger orosz és fehérorosz partnerével is tárgyalt erről, és mindkettejüknél megismételte ezt a pozíciót. Az unió továbbra is szoros kapcsolatban áll az érintett országokkal - derül ki a bizottsági közleményből.

Az érintett uniós tagállamok közül éppen Litvánia van a legnehezebb helyzetben, mert Lengyelországtól és Németországtól eltérően a kieső gáz ott nem pótolható Ukrajna felől. A balti állam csak Lettország segítségére számíthat szükség esetén, de Riga is csak néhány napig tudja pótolni a kieső gázmennyiséget tartalékaiból.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések