ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tisztánlátásra van szükség a 2006-os jogsértéseknél

Mindaddig nem lehet visszaállítani az igazságszolgáltatásba vetett hitet, bizalmat, amíg nincs következménye a jogsértő rendőri intézkedéseknek, bírói ítéleteknek, ezért őszinte szembenézésre van szükség - hangsúlyozta Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő a parlament 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló albizottságának hétfői ülésén.
Létrehozva: 2010. szeptember 20., 18:19 | Utoljára frissítve: 2010. szeptember 20., 18:24
nyomtat küld

Révész Máriusz elmondta: "azt hallottuk", hogy két bíró előzetes eligazítást tartott a letartóztatások ügyében eljáró kollégáknak, akik közül viszont volt olyan, aki nem vállalta, hogy eljárjon ezekben az ügyekben. Hangsúlyozta: 2006 őszén a másodfokú bíróságok 97 százalékban megszüntették az első fokon elrendelt előzetes letartóztatásokat, de ezt az igazságszolgáltatás vezetői a mai napig nem vizsgálják "és ha bárki ezt kritizálja, akkor megsértődnek".

Gulyás Gergely, a testület fideszes elnöke szerint is elvárható a bíróságtól, hogy kivizsgálja a történeteket.

Pelle Andrea ügyvéd, a Társaság a Szabadságjogokért nevű civil jogvédő szervezet ügyvivője a tapasztalataikról szólva az egész rendszer anomáliai között említette az előzetes letartóztatások gyakorlatát, és a rendőri bántalmazások felderítetlenségének problémáját, illetve a büntetés-végrehajtási intézetekben alkalmazott bánásmódot.

Az előzetes letartóztatások gyakorlatáról szólva a jogvédő elmondta, hogy általában az ország sok bíróságán formalizált eljárás zajlik, amelyekben többnyire nem vizsgálják az egyéni körülményeket, ez pedig fokozottan így volt a fővárosban 2006 őszén született elsőfokú döntéseknél.

Pelle Andrea szóvá tette azt is: az elsőfokú bíróknak fel se tűnt, hogy a másfélszáz letartóztatott túlnyomó többsége rendezett családi körülmények között élő büntetlen előéletű fiatal, nem egyszer egyetemista. Szerinte szerencsésnek mondható az a körülmény, hogy ezekben az ügyekben éppen az a Fővárosi Bíróság járt el másodfokon, amelynek letartóztatási gyakorlatára az átlagosnál nagyobb gondosság, körültekintés jellemző, és ennek köszönhető, hogy több mint 90 százalékban megszüntették az első fokon elrendelt letartóztatásokat.

A jogvédő elmondta: 2006 őszén olyan gumilövedéket alkalmaztak, amelyeket csak decemberben állítottak rendszerbe, és amelyek sokkal súlyosabb sérüléseket okozhattak, mint amelyekre az állomány kiképzést kapott.

Novozánszky Ilona ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) munkatársa elmondta, hogy szervezetük 2004-ben azért jött létre, hogy a Kárpát-medencében nemzeti ügyekben tanúsított kiállásuk miatt üldözött magyaroknak jogi védelmet nyújtsanak.

A 2006 őszi eseményekről szólva elmondta: "egy kaptafára", azonos indokok alapján zajlottak a letartóztatások, az eljáró bírók nem vizsgálták, hogy alapos okkal indítványozták-e az ügyészek. Az előállítottak elmondhatták panaszaikat, de azt a bírók nem vették figyelembe.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések