ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Potocnik: gördülékeny volt az uniós koordináció

Gördülékeny volt az Európai Unión belüli koordináció a magyarországi iszapömlés ügyében - jelentette ki Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi felelőse csütörtökön.
Létrehozva: 2010. október 15., 08:11 | Utoljára frissítve: 2010. október 15., 16:46
nyomtat küld

Az uniós biztos az EU-tagországok környezetvédelmi minisztereinek luxembourgi találkozója alatt tartott sajtótájékoztatóján hangoztatta, hogy a legfontosabb most a helyzet stabilizálása, a továbbá szennyezés kockázatának felszámolása, a károsultak segítése, illetve a tisztítási műveletek mielőbbi elvégzése. Elmondta, annak a kérdésnek a megválaszolása során, hogy hol volt a hiba, meg kell vizsgálni az uniós szabályozást, illetve annak alkalmazását. Fel kell deríteni, hogy ezeken a területeken minek a működése biztosított, és hol kell további szabályozáson vagy módosításon gondolkodni - fejtette ki.

Semmilyen következtetést nem kívánok levonni addig, amíg minden tény napvilágra nem kerül - szögezte le Potocnik, utalva a felelősség kérdésére a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezést szolgáló uniós irányelv (Seveso) vonatkozásában.

A soros belga EU-elnökség nevében nyilatkozó Joke Schauvliege flamand környezetvédelmi miniszter jelezte, hogy a tanácskozáson megszólaló uniós tagországok támogatásukról és további segítőkészségükről biztosították Magyarországot. Ő is hangoztatta, hogy a történtekből valamennyi tagállamnak le kell vonnia a tanulságot, és teljes körűen alkalmaznia kell az uniós szabályozást. Csak így előzhető meg bizonyosan, hogy hasonló eset újra megtörténjen - szögezte le.

A témáról nyilatkozó más miniszterek - például a spanyol Elena Espinosa - szintén fontosnak tartották az uniós előírások szigorú alkalmazását, különös tekintettel a "szennyező fizet" uniós elvére, amelyet ugyancsak külön jogszabály mond ki.

A találkozón Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter - megköszönve az uniós tagországok eddigi felajánlásait és segítségét - tájékoztatást adott a katasztrófa körülményeiről és az azt követően tett intézkedésekről. Az uniós tagországokhoz eljuttatott háttéranyag tájékoztatása szerint környezetvédelmi szempontból az volt a fő cél, hogy szennyezés ne jusson el a Dunába, ne kerüljön ki Magyarország területéről. A szennyezés terjedése elleni intézkedések a magyar közlés szerint néhány nap alatt sikerre vezettek.

A magyar tájékoztató arról is igyekezett megnyugtatni a tagországokat, hogy radioaktív szennyezés nem történt, és a hatóságok a kataszrófa-elhárítási rendszert mindaddig működésben tartják, amíg a további szennyezés teljes kockázata ki nem zárható.

A magyar küldöttség megerősítette: a kormány eltökélt abban, hogy kivizsgálja a balesetet, és alkalmazza a szennyező fizet elvét. Ez utóbbit emelte ki a tanácskozásról kiadott minisztériumi közlemény is. Eszerint "a kormány következetesen jár el, és érvényt szerez a szennyező fizet alapelvnek a vörösiszap-tragédiát okozók felelősségre vonásánál".

A közlemény fogalmazása szerint a résztvevők kifejezték együttérzésüket, és felajánlották további segítségüket a baleset következményeinek elhárításában.

Potocnik a sajtótájékoztatón a halálesetekre utalva arról is beszélt, hogy a tagországoknak általános tanulságként kell levonniuk: a környezetvédelmi célzatú intézkedések költségére nem szabad meghatározóként tekinteni olyan esetekben, amikor emberéletek foroghatnak kockán. Amikor például árvíz elleni beruházásokon gondolkozunk, nem láthatjuk, mekkora lehetne a bekövetkező árvíz költsége - fejtette ki.

Az uniós szabályozást illetően emlékeztetett arra, hogy az unióban jelenleg a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentéséről szóló irányelv a fő támpont. Ez alapján kell kibocsátani a tagországokban a nemzeti engedélyeket is, illetve rendszeres ellenőrzéseket tartani.

A szlovén biztos emlékeztetett a kitermelés során keletkezett hulladék kezeléséről szóló irányelvre is, amelyet más tagállamokban korábban bekövetkezett hasonló esetek nyomán hoztak. Ennek egyik rendeltetése éppen az, hogy a tagországoknak át kell tekinteniük a potenciálisan veszélyes létesítmények listáját, gondoskodniuk kell azok megfelelő ellenőrzéséről, és azokra vonatkozó katasztrófavédelmi terveket kell készíteniük.

Személyes véleményt hangoztatva Potocnik úgy ítélte meg, tovább lehet még fejleszteni az uniós szabályozást.

A biztos kiemelte azt is, hogy az uniós tagországok közti szolidaritás jó példája volt a szakértők küldése Magyarországra.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések