ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A magyar EU-elnökség programja

Magyarország európai uniós elnöksége csak nemzeti egyetértés kialakításával lehet sikeres - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán, a 2011 első félévében esedékes magyar EU-elnökség legfontosabb feladatairól szóló, fideszes kezdeményezésre rendezett parlamenti vitanapon, amelyen a tárcák képviselői beszámoltak az EU-elnökség feladatairól, céljairól.
Létrehozva: 2010. október 21., 09:51 | Utoljára frissítve: 2010. október 21., 15:53
nyomtat küld

Magyarország Spanyolországgal és Belgiummal közösen látja el az EU elnöki teendőit: a trojka mandátuma 2010-11-re szól, Belgium július 1-jén vette át Spanyolországtól a féléves soros elnöki tisztet, az idei a 12. elnöksége. Magyarország 2011. január 1-től tölti be a posztot.

A magyar elnökség alatt várhatóan kiemelt hangsúlyt kap a tagországok gazdaságpolitikájának összehangolása, a növekedést és a versenyképességet ösztönző EU 2020 stratégia, az energiaszektor liberalizációja, az európai polgárok jogainak érvényesüléséről, a szabadságról és a biztonságról szóló stockholmi program, a vízpolitika és a Duna-stratégia, valamint a horvát csatlakozási szerződés aláírása.

A magyar kormány júliusi ülésén meghatározta az elnökségi program várható politikai céljait, amelyek az aktuális politikai-gazdasági helyzettől és az előző elnökség idejéről áthúzódó feladatoktól függően még változhatnak. A végleges programot várhatóan decemberben fogadják el, majd bemutatják az egyes uniós intézményeknek: 2011 januárjában az Európai Parlamentben ismertetik.

Martonyi János külügyminiszter októberben Brüsszelben a magyar elnökségi tervekről szólva kiemelt feladatnak nevezte a gyermekszegénység elleni küzdelmet és a romaintegrációt is.

Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár szerint a legfontosabb feladat a gazdasági helyzet javítása: a pénzügyi válság hatásainak enyhítése, a stabilitási és növekedési egyezmény megerősítése, a fiskális fegyelem és a szerkezeti reformok érvényesítése, de legalább ilyen jelentős a munkahelyteremtés is. Utóbbi előmozdítására és a gazdaság növekedéséért életre hívott Lisszaboni Stratégia idén jár le; ez a program arra törekedett, hogy 2010-re az unió a világ legdinamikusabban fejlődő és legversenyképesebb, tudásalapú társadalmává váljon, de ez nem valósult meg. Jelenleg EU2020 néven fut a stratégia, ezen belül Magyarország a kohéziós politikára helyezné a legnagyobb hangsúlyt. A stratégia első értékelése várhatóan a magyar soros elnökség idejére esik.

2011 közepére kell elkészülnie a következő uniós költségvetés tervezetének, így erről valószínűleg sok szó esik majd a magyar elnökség alatt is. A 2014-től életbe lépő költségvetéssel kapcsolatban Győri Enikő elmondta: fontos, hogy "ne a számokból induljunk ki, hanem a célokból", azaz először a feladatokat kell meghatározni, majd ezekhez kell hozzárendelni a forrásokat.

A spanyol-belga-magyar elnökség időszakára esik az uniós energiaszektorban elindult liberalizáció végrehajtása. Az EU célja az energiafüggőség enyhítése, ezért az eddigieken kívül új forrásországokat is bekapcsolna az uniós energiahálózatba. Ebben a tervben kiemelt szerepet játszik Azerbajdzsán és Türkmenisztán a keleti partnerség - az Ukrajnához, Moldovához és a kaukázusi országokhoz fűződő viszony alakításáról szóló - programjában.

Az energiafüggőség csökkentése leginkább a kelet-európai tagállamoknak lenne lényeges, ahol szinte mindenhol meghaladja a 80 százalékot a keletről érkező energia aránya. A Nabucco-projektben Magyarország különösen érdekelt, mivel a megvalósításán dolgozó konzorcium hat tagja közül az egyik a Mol Nyrt., s a főként azeri gázt szállító vezeték elosztópontja Magyarországon és Ausztriában lenne.

Szintén a spanyol-belga-magyar elnökség alatt valósulhat meg az európai polgárok jogainak érvényesüléséről, a szabadságról és a biztonságról szóló stockholmi program. A magyar elnökség másik fő témája lesz a vízpolitika, ezen belül az extrém vízügyi jelenségek és a klímaváltozás hatásainak kezelése. Várhatóan a magyar elnökség alatt fogadhatják el az Európai Bizottság által kidolgozandó Duna-stratégiát; legfontosabb feladatai közé tartozik a vízkészletek védelme és takarékos használata, a természeti környezet védelme, a Duna közlekedésének javítása, a turizmus ösztönzése, és az érintett országok kulturális örökségének megőrzése.

A magyar kormány reméli, hogy ha lezárulnak a tárgyalások Horvátországgal, a csatlakozási szerződést a magyar elnökség idején írhatják alá - hangsúlyozta júniusban Schmitt Pál akkori házelnök az EU-tagországok parlamenti elnökeinek találkozóján. Ugyanezt mondta Martonyi János külügyminiszter is a júniusi szarajevói EU-Nyugat-Balkán külügyminiszteri konferenciáról az MTI-nek nyilatkozva. A tárcavezető októberi brüsszeli látogatásán azonban már úgy fogalmazott: a tárgyalásokat remélhetőleg sikerül lezárni ezen időszak alatt.

A csatlakozni szándékozó országok között több nyugat-balkáni állam is van: Montenegró 2008-ban, Szerbia pedig 2009-ben nyújtotta be tagfelvételi kérelmét. Ha a feltételek kedvezően alakulnak, Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Montenegró a magyar soros elnökség idejére tagjelöltek lehetnek, és megkezdődhetnek a tárgyalások Macedóniával, utóbbi már 2005 óta tagjelölt.
2011 májusában esedékes a keleti partnerség program második csúcstalálkozója, az állam- és kormányfők találkozója, amely várhatóan az elnökség legfontosabb eseménye lesz.
Románia és Bulgária egyaránt 2011 márciusában szeretne a schengeni övezethez csatlakozni. Ha nem teljesítenek minden feltételt, több tagállam ellenezheti a határnyitást, pedig az a romániai magyar kisebbségek számára is fontos lenne.
Az elnökségi felkészülés költségvetése 9 milliárd forint, ebből 2,1 milliárdot az előző kormány külképviseleti ingatlanok eladásából kívánta fedezni. Mivel azonban ezek értékesítése még el sem kezdődött, a Külügyminisztérium átcsoportosításokkal igyekszik előteremteni a hiányzó összeget.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések