|
|
|
|
"Döbbenetes dolgokkal szembesültünk"
|
A VI. kerületen szembetűnően csúnya foltot ejtett az elmúlt nyolc év. A szocialista-liberális vezetés korrupciós ügyeket, ingatlanbotrányokat és beteljesítetlen ígéretek tömkelegét hagyta maga után. Októberben kiderült: a helyiek megelégelték ezt a politikát. A polgári vezetés mellett voksoltak, s az irányítást egy fiatal hölgy kezébe helyezték, aki 1998 és 2002 között alpolgármesterként már sokszor bizonyította rátermettségét. |
Létrehozva: 2010. október 30., 14:27 | Utoljára frissítve: 2010. november 1., 18:24 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Készült-e már leltár? Tudható-e pontosan, mekkora hiányt örököltek az előző vezetéstől?
Gyakorlatilag már az átadás-átvételt követő napokban döbbenetes dolgokkal szembesültünk. A szocialisták végighazudták a választások előtti hónapokat, azt hangoztatva: az önkormányzat költségvetése rendben van, nincs hiány. A tapasztalatok azt mutatják, Terézvárossal ugyanúgy bánt el az MSZP-SZDSZ-koalíció, mint az egész országgal. Értékes ingatlanokat kótyavetyéltek el, s közben nem törődtek a kerülettel. Ez jól látható, hiszen az elmúlt nyolc évben szinte semmi változás sem történt. Két hete kiderült: az önkormányzat folyószámláján 1,4 milliárd forintos hiteltartozás van, melynek tetemes része működési kiadás, kifejezetten a működéshez felvett hitelekből tevődik össze. Az előző polgármester számos megbízási szerződést kötött párttársaival, ügyvédi irodákkal, vállalkozókkal, majd ezek egy részét közvetlenül a választások előtt felmondta. Emiatt most sokan követelőznek, az új vezetésen akarják számon kérni a régi által tett ígéreteket, s persze üzleti szempontból védik a saját érdekeiket.
Milyen ügyekkel szembesült az első napokban?
Röviddel a beiktatásom után egy csaknem 700 millió forintos önkormányzati perrel kellett szembesülnöm, az ügyben első fokon már - mondanom sem kell, az önkormányzatra nézve kedvezőtlen - bírósági ítélet született. A másodfokú tárgyalásig, a döntésig néhány napunk maradt, még ügyvédünk sem volt, Verók István volt polgármester ugyanis felmondta a korábbi jogi képviselő szerződését. Az általunk kiválasztott ügyvédnek köszönhetően sikerült felkészülnünk, és megnyertük a pert. A bíróság a felperes keresetét elutasította, plusz 2,7 millió forint perköltséget kellett fizetnie. Bele se merek gondolni, mi lett volna, ha azt a több száz milliós összeget ránk terhelik. Gyakorlatilag lehúzhattuk volna a rolót. De emellett is számos olyan ügyet kell megoldanunk, ahol több száz millió vagy akár egymilliárdot is meghaladó összeg a tét. Az előző vezetés ugyanis - főleg a nagy értékű ingatlanok elkótyavetyélése során - "rejtett aknákat" helyezett el.
Hírek szólnak arról, hogy az előző polgármester megbízási szerződésekkel stafírungozott ki szocialista politikusokat, "baráti köröket".
Ez így van. Utánanéztünk, hogy a terézvárosi szocialista elnök, Verók István milyen megbízási szerződéseket kötött elődeivel, más MSZP-sekkel. Megdöbbenve láttuk, hogy általában tanácsadás címén milyen irdatlan összegeket fizettek ki. Azt viszont nem nagyon tudjuk, hogy ezért a pénzért milyen munkát is végeztek. E szerződések nagy többségét ugyan már a választások előtt felbontották, de nem maradhattak rejtve előttünk. Természetesen mi nem kötünk ilyen megállapodásokat, és egyéb lépéseket is teszünk a takarékosság érdekében. Megszüntettük például a Terézvárosi Fejlesztési Ügynökséget, amit a köznyelv egyszerűen csak "Herda Kft."-nek nevez, de más cégeket is átalakítunk, olcsóbban működtetünk. Ezenkívül megreformáljuk a parkolást, felbontjuk a Centrum Kft.-vel kötött előnytelen szerződést, és saját önkormányzati céggel látjuk el ezt a feladatot.
Sikerült előrelépni a kerületi ingatlanpanamák felderítésében?
Az Andrássy úti paloták ügye is a szocialisták által ránk hagyott "nehéz örökséghez" tartozik, ezek is joggal váltottak ki közfelháborodást, hiszen a szocialisták számos nagy értékű ingatlant értékesítettek áron alul, pályáztatás nélkül. Már csak hab a tortán, hogy a lakók elővásárlási jogát is semmibe vették. Tipikus példa erre az Andrássy út 21. szám alatti ingatlan, amelyért egy spanyol cég 6,5 millió eurót, azaz közel 1,7 milliárd forintot fizetett ki 2003-ban. A bíróság annullálta az adásvételi szerződést, ugyanakkor a cég most az elmaradt haszonra és egyéb jogcímekre hivatkozva 2,1 milliárdot követel a Terézvárosi Önkormányzattól. Az Andrássy út 47. esetében több kerületi szocialista politikust is gyanúsítanak, közülük ketten jelenleg is tagok a képviselő-testületben.
|
Fotók: fidesz.hu
|
|
A pénzek elfolyásának megakadályozása mellett mi a legfontosabb teendőjük?
Lépni fogunk a csendháborítások ügyében. Bizonyos vendéglátóegységek folyamatosan semmibe veszik az együttélés szabályait, sok panaszt kapunk a lakóktól, hogy zavarják a nyugalmukat. Mivel az egységes csendrendelet érzésem szerint nem lenne célravezető, hathatós megoldást kell keresni, amely egyszer s mindenkorra példaértékű. Elképzelhetőnek tartom, hogy az alapos felülvizsgálat után a problémás helyek működési engedélyét visszavonjuk. Nagy szükség volna a Szépkorúak Háza idősotthonra, amelyet a szocialisták évekig ígértek, de végül nem lett belőle semmi.
Munkája során mennyiben számít a civilek segítségére?
A különböző civil szervezetekkel eddig is jó volt a kapcsolatom, alpolgármesterségem idején többször is együttműködtünk, ezek mindig látható eredményt produkáltak. A kerületet érintő egyik legfontosabb feladat a Hunyadi téri vásárcsarnok rendbehozatala, amelyet a második világháború óta nem újítottak fel. Ez ügyben különösen számítok a civilek - különösen a "Kincsünk a Piac - Hunyadi tér" csoport segítségére. Már az alakuló ülésen kezdeményeztem egy munkacsoport felállítását, civil szakemberek bevonásával. Fontosnak tartom a környezetvédő szervezetekkel való együttműködést is. A Levegő Munkacsoport és a Nagymező Utcaiak Egyesülete eddig is sokat tett azért, hogy a kerület szebb, élhetőbb és vonzóbb legyen. Remélem, sikerül mélyítenünk a velük való szakmai kapcsolatot.
Az egykori Balettintézet évek óta romos állapotban van. Van esély arra, hogy az épület belátható időn belül újjászülessen?
Az ingatlant 1997-ben szintén az akkori MSZP-SZDSZ-koalíció adta el fillérekért. Azóta többször cserélt gazdát, volt szó róla, hogy szállodává alakítják át, de ez a mai napig nem történt meg. Jelenleg egy törvényjavaslat készül, amely elfogadása esetén lehetővé tenné, hogy azokat a vállalkozókat, akik egy, a világörökség részét képező épület átvétele után nem vállalják a kötelezettségeiket, komoly szankciókkal sújthassa az állam. Úgy gondolom, a Balettintézet sorsa mindaddig nem dől el, amíg nem a megfelelő tulajdonoshoz kerül. Olyasvalakihez, aki képes felelősséget vállalni a nagy múltú épületért.
Önök rendkívül fontosnak tartják, hogy Terézvárosban pezsgő kulturális élet legyen. Milyen eszközeik vannak erre?
Valóban, számos más terület mellett ez is a figyelmünk homlokterében van. Nemrég készült el az Eötvös utcai E10 Közösségi és Kulturális Színtér. Itt szeretnénk a korábbiaknál sokkal nívósabb programokat kínálni, hiszen az előző politikai vezetés gyakran önmaga népszerűsítésére használta fel a műsorokat. Ráadásul az intézményt irányító cég is nagyon drágán működik, némi túlzással több ott az igazgató, mint a munkát ténylegesen elvégző dolgozó. Így komoly szervezeti átalakítást hajtunk végre, amelynek révén kevesebb pénzből színvonalasabb rendezvényekkel tudunk majd szolgálni a terézvárosiaknak. Emellett természetesen együttműködünk a Terézvárosban jelentős számban megtalálható kulturális intézményekkel, színházakkal, kiállítótermekkel is.
(fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|