ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A kormány elfogadta a nyugdíjmentő törvénycsomagot + Képgaléria

A kormány szerdai ülésén nyugdíjmentő törvénycsomagot fogadott el. Ennek keretében a kormány megmenti a jelenlegi és a leendő nyugdíjasok, valamint a magánnyugdíjpénztári tagok nyugdíját - jelentette be Szijjártó Péter Matolcsy Györggyel közösen tartott sajtótájékoztatón. Tekintse meg képgalériánkat!
Létrehozva: 2010. november 24., 15:28 | Utoljára frissítve: 2010. november 25., 11:37
nyomtat küld

Szijjártó Péter emlékeztetett: az elmúlt évek világgazdasági bizonytalanságai és a válság miatt komoly veszteségeket szenvedtek el a magánnyugdíjpénztárak, emiatt kár érte a tagokat. Nem vállalható a befizetett járulékoknak a nyugdíjtőzsdén való kockáztatása. Emiatt került sor a nyugdíjmentő törvénycsomag elfogadására, mellyel mindenki jól jár - szögezte le a szóvivő.

Fotók: fidesz.hu

Azon magánnyugdíjpénztári tagok, akiknek pozitív a reálhozamuk - ők vannak kevesebben - úgy jöhetnek át az állami nyugdíjrendszerbe, hogy a pozitív hozamot megtarthatják, és a jövőre vonatkozóan biztonságba helyezik. Akik pedig magánnyugdíjpénztári tagságukkal veszteséget szenvedtek el, azokat az állam kompenzálja az átlépés esetén, és nyilvántartja őket úgy, mintha az állami nyugdíjrendszerben lettek volna - fejtette ki a politikus. Megmentjük a jelenlegi nyugdíjasok nyugdíját is, mert a kormány kimondja: a nyugdíjkasszából csak nyugdíjcélú kifizetéseket lehet majd eszközölni - húzta alá a miniszterelnök szóvivője.

A bevételnek és kiadásnak egyensúlyban kell lennie

A törvénycsomag azért került a kormány elé, mert a 2011.évi költségvetésben egy hatalmas lyuk tátong az állami nyugdíjkasszában. Miközben 3000 milliárd forint feletti az állami nyugdíjkassza kifizetési kötelezettsége, addig a nyugdíjjal kapcsolatos befizetések ennél az összegnél 900 milliárd forinttal alacsonyabbak - hívta fel a figyelmet Matolcsy György.

Az állami nyugdíjkassza bevételeinek és kiadásainak egyensúlyban kell lennie. A nyugdíjbefizetésből csak nyugdíjkiadást lehet finanszírozni, elválik egymástól a munkaadó által befizetett 24 százalékos és a munkavállaló által befizetett 10 százalékos nyugdíjjárulék, valamint minden magyar munkavállaló szabadon választhat az állami és a magánnyudíjpénztári rendszer között - sorolta a nyugdíjmentő törvénycsomag alapelveit a miniszter.

Csak azon munkavállalóknak kell nyilatkozniuk 2011. január 31-ig, akik továbbra is magánnyugdíjpénztárba kívánják utaltatni nyugdíjjárulékukat, aki nem nyilatkozik, az az állami nyugdíjrendszerbe kerül. Aki visszalép az állami nyugdíjrendszerbe, az hozza magával a számláját is, vagyis egyéni számlára kerül az a vagyon, amit eddig gyűjtött. A számla a házastárs számára örökölhető lesz. Azon átlépő magánnyugdíjpénztári tagok, akiknek az infláció felett gyarapodott a befizetésük, a többletüket felvehetik készpénzben, vagy átvihetik egy önkéntes nyugdíjpénztárba. Azok a tagok, akiknek munkaadója 8 százaléknál többet utalt át a magánnyugdíjpénztárba, a 8 százalékon felüli összeget is felvehetik, vagy önkéntes pénztári számlán helyezhetik el. A számítások szerint a többség veszített azon, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszerben kellett kötelezően benne lennie. Ők, ha átlépnek az államiba, akkor megkapják azt a többletet, amit az állami nyugdíjrendszerben szereztek volna a korábbi évek alatt. Aki visszatér az állami nyugdíjrendszerbe, csak nyerhet - szögezte le Matolcsy György.

Ha valaki 2011. január 31-ig arról nyilatkozik, hogy marad a magánnyugdíjpénztári rendszerben, akkor nem lesz része a szolidaritáson alapuló állami nyugdíjrendszer közösségének. Az ő esetükben jóváírják a 2010. november 1. és 2011. december 31. közötti 14 havi befizetést, de a jövőben a munkaadójuk által befizetett 24 százalékos nyugdíjjárulék nem kerül a számlájukra, csak az önmaga, azaz a munkavállaló által fizetendő 10 százalékos járulék lesz rajta. Vagyis a jelenlegi nyugdíjjogosultságának a 70 százalékát elveszíti. A munkavállalók által magánnyugdíjpénztárba befizetett 10 százalékra az állam már nem vállal garanciát - magyarázta Matolcsy György, hozzátéve: a visszaáramló vagyon a nyugdíjreform és államadósság-csökkentő alapba kerül.

Matolcsy György beszámolt arról is, hogy a törvény a magánnyugdíjpénztári rendszer költségszintjét azonos szintre hozza az államival, és a vagyonkezelési díjat a jelenlegi 0,8 százalékról lecsökkenti a nyugat-európai, 0,2 százalékos szintre. A miniszter bejelentette: a kormány átfogó vizsgálatot indít a magánnyugdíjpénztárak 2700 milliárd forintra becsült vagyonának ellenőrzésére.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések