ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jól működik a Lisszaboni szerződés

Jobb az egy évvel ezelőtt életbe lépett Lisszaboni Szerződés gyakorlatba ültetése az Európai Unióban, mint azt a kétkedők várták - vélte Györkös Péter nagykövet, Magyarország EU melletti állandó brüsszeli képviseletének vezetője a European Voice című brüsszeli hetilapnak nyilatkozva.
Létrehozva: 2010. november 25., 10:36 | Utoljára frissítve: 2010. november 25., 11:52
nyomtat küld

Csütörtökön megjelent számában az uniós ügyekkel foglalkozó, de az EU-intézményektől független újság az évforduló közeledtével véleménycsokrot közölt arról, hogyan látják az egyes uniós szervek képviselői a szerződést, amelynek fő rendeltetése az volt, hogy korszerűsítse, a kibővült EU gördülékeny irányítására alkalmassá tegye a bonyolult intézményrendszert. A tagországok kormányait képviselő tanács nevében megkérdezett Györkös Péter úgy vélte, a szerződés sikere azon fog múlni, mennyire tudnak okulni az intézmények önnön hibáikból.

Kifejtette: a Lisszaboni Szerződést önmagában nem lehet garanciának tekinteni arra, hogy az EU jól helyt tud állni a nemzetközi versenyben, mert ott a legjobb szerződéssel is el lehet bukni, viszont a legrosszabbal is sikeres lehet egy szervezet, ha megvan benne a kellő politikai akarat. A magyar nagykövet úgy vélte, a gyakorlatba ültetés eddig jobbnak bizonyult, mint azt a kétkedők várták, de még sok munka hátravan ebből a szempontból. Mint mondta, az intézményeknek időre van szükségük, hogy teljesen kitapasztalják, hogyan tudnak jobban működni az új szerződéssel. Példaként a jövő évi EU-költségvetést hozta fel, amelyről az intézményközi egyeztetés az új rendszerben egyelőre nem hozott eredményt.

A többi megkérdezett közül az Európai Bizottságot képviselő Maros Sefcovic úgy ítélte meg, az Európai Parlament fokozott ellenőrző szerepe jobb jogszabály-alkotási eredményekhez vezetett. Hozzátette, a képviselőknek óvatosan kell bánniuk megnövelt befolyásukkal. Az EP-képviselők közül a német Reimer Böge szintén a politikai akarat fokozásának fontosságára utalt, azt emelve ki, hogy egyes tagországok vezetése ma szívesebben törekszik a kormányközi együttműködés növelésére, mint az intézményköziére.

A liberális frakciót vezető Guy Verhofstadt belga ex-miniszterelnök úgy vélte, az EP jobban alkalmazkodott a Lisszaboni Szerződés életbe lépésével kialakult helyzethez, mint az Európai Bizottság. Sürgette az utóbbit, hogy legyen ambiciózusabb, mert szerinte jelenleg fennáll a veszély, hogy a végrehajtó testület mintegy a kormányokat képviselő Tanács titkárságává degradálódik.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések