ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Erős, saját vállalati szektorra van szüksége az országnak

A hatékony felzárkózáshoz az országnak erős, saját vállalati szektorra van szüksége, a hazai kis- és középvállalatok fejlődését, exportját emiatt is támogatni kell - mondta Becsey Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) budapesti szakmai rendezvényén.
Létrehozva: 2010. december 8., 18:03 | Utoljára frissítve: 2010. december 9., 10:11
nyomtat küld

Becsey kiemelte: a következő években Magyarországnak nem csupán a bruttó hazai termék (GDP) bővítésére kell helyeznie a hangsúlyt, de legalább ilyen fontos a nemzeti jövedelem (GNI) növelése, mert az erős hazai vállalkozások profittermelő képessége az egész ország jövedelemtermelő képességét is javítja majd.
Az államtitkár úgy fogalmazott: állami segítséggel kereskedőházat kellene létrehozni a hazai cégek tevékenységének segítésére.

Az államtitkár rámutatott: az ország számára a gazdasági növekedés mellett a külső és belső egyensúly megteremtése, "fékentartása" kiemelten fontos, és az is elsőrendű cél, hogy a külkereskedelem kedvező teljesítményt mutasson fel. Az ország kivitelében, a devizabevételek megteremtésében a jövőben egyre nagyobb szerepet kell játszaniuk a kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv-nak) - hangoztatta.

Kiemelte: a kkv-k számára a beszállítói tevékenység feltételeinek javítása, támogatása egyben a későbbi exporttevékenységüket is megalapozhatja amellett, hogy a beszállító láncokban részt vevő cégek magyar importot váltanak ki.

"Az a hazai kis- vagy közepes vállalkozás, amelyik kiérdemli, hogy beszállítója legyen a Mercedesnek, később termékét sikerrel viheti ki a külpiacra is" - tette hozzá Becsey Zsolt.

Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója előadásában cáfolta azt a napjainkban "szárnyra kapott" nézetet, hogy a gazdasági válság hatására megbukott az exportorientált gazdasági növekedés koncepciója.

Elismerte: a válság következtében a világgazdaságban tavaly "drámaian" zuhant az export, de már 2010 az egyes országok esetében a kivitel erőteljes megnövekedését hozta. Erre igen szembeötlő Kína példája; 2009-ben 20 százalékkal esett a kínai kivitel, idén várhatóan 40 százalékkal "megugrik" a távol-keleti óriás exportja.

Magyarország egyik legfőbb felvevő piacának, Németországnak a GDP-je ez év első kilenc hónapjában 3 százalékkal bővült, a német export eközben 85 százalékkal nőtt. Németországnak a belső piaca 80 millió lakost, fogyasztót jelent, mégsem a belső fogyasztás ösztönzését helyezte előtérbe a német gazdaságpolitika - mutatott rá a szakértő.

Inotai András szerint kiemelkedő teljesítménynek néz elébe Magyarország is: ha a következő hetekben nem történik valami drámai fordulat, 5 milliárd euró külkereskedelmi többlet várható, és a folyó fizetési mérleg is pozitívummal zár. Kiemelte: a magyar külkereskedelmi többletből mintegy 4 milliárd eurót hoz az uniós tagállamok felé teljesített kivitel.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések