ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megnyitották a franciaországi Liszt-évet

Nicolas Sarkozy francia államfő fővédnökségével, óriási érdeklődés mellett nyitotta meg a franciaországi Liszt-évet kedden Párizsban Frédéric Mitterrand francia kulturális miniszter, Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, valamint Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója és Xavier Darcos, a francia programsorozatot szervező Institut Francais igazgatója.
Létrehozva: 2011. január 18., 17:44 | Utoljára frissítve: 2011. január 18., 18:01
nyomtat küld

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) a magyar bizottság javaslatára két évvel ezelőtti közgyűlésén nyilvánította 2011-et, a magyar zeneszerző születése 200. évfordulójának esztendejét nemzetközi Liszt-évnek. A bicentenáriumra Franciaország nagyszabású önálló programsorozattal készült.

A franciaországi rendezvények ünnepi megnyitóján, amelyet a magyar zeneszerző által rendszeresen látogatott párizsi koncertteremben, a zongorakészítő Erard-ról elnevezett szalonban tartottak, Frédéric Mitterrand francia kulturális miniszter a magyar zeneszerző európai és azon belül is franciaországi kötődéséről beszélt. Mint felidézte, Liszt 12 évesen érkezett Párizsba, ahová Weimar, Róma és Magyarország mellett rendszeresen visszatért.

A miniszter kiemelte, hogy Liszt nemcsak virtuóz zongorista és kiváló zeneszerző volt, hanem az úgynevezett sztárrendszer első ünnepelt alakja. Ő tartott először igazi mesterkurzusokat és tömegeknek szóló koncerteket, a romantikus Párizs igazi világi figurájának számított. A kor legelismertebb művészei, Dumas, Paganini, Rossini, Hugo, George Sand, Chateaubriand, Byron barátjának számított, rajongtak érte a nők. "Korának olyan személyisége volt, mint manapság a rocksztárok" - mondta Mitterrand.

A franciaországi Liszt-év megszervezése kapcsán a miniszter hangsúlyozta, hogy a Franciaországban működő közel ötven külföldi kulturális intézet közül a francia kulturális intézményekkel szorosan együttműködve tevékenykedő Párizsi Magyar Intézet az eddig legaktívabb külföldi központ a francia fővárosban. Mitterrand külön kitért a magyar kollegájával, Szőcs Gézával ápolt kiváló viszonyra a francia-magyar kulturális kapcsolatok területén, amelynek - mint emlékeztetett - egyik legemlékezetesebb pillanata volt tavaly az André Kertész életmű-kiállítás megnyitása a párizsi Jeu de Paume kiállítócsarnokban.

Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár megnyitójában kiemelte, hogy Liszt volt az első személyiség, aki megismertette a világgal a magyar zenét. Idézte Bartók Bélát, aki a Zeneakadémián 1936-ban tartott székfoglaló beszédében arról beszélt, hogy Liszt mindig magyarnak tekintette magát. Ugyanakkor a több nemzethez való tartozásnak is a szimbóluma, hiszen - mint a kulturális államtitkár rámutatott - Lisztet joggal tekinti több nemzet is magáénak. Ez pedig Szőcs Géza szerint kiváló példája annak, hogyan is születnek az európai értékek.

Szerencsés egybeesésnek nevezte az államtitkár, hogy a magyar UNESCO-bizottság javaslata alapján a zeneszerző születésének bicentenáriuma alkalmából létrejött nemzetközi Liszt-év 2011 első felében egybeesik az Európai Unió soros magyar elnökségével.

Az országos rendezvények kurátora Jean-Yves Clément író, zenész, a tíz évvel ezelőtt Chateauroux-ban útjára indított Lisztomania zenei fesztivál művészeti vezetője. A napokban került a francia könyvesboltokba Liszt Ferencről írt életrajza, amelyben az új dolgokra mindig fogékony, humanista és mély érzésű személyiségként mutatja be a magyar zeneszerzőt, aki nem kizárólag a zongoristák, hanem "kora művészkirályának" számított. Mint rámutatott, a franciaországi Liszt-év eseményei sem egyszerűen a zenészt, hanem a sokoldalú embert kívánják bemutatni.

A programok közül a kurátor kiemelte az Európa-napra, május 9-re tervezett országos rendezvényeket, amelyek keretében a francia szervezők arra fogják buzdítani az embereket, hogy vigyenek ki zongorákat az utcára, a kávéházakba, és erre a napra nyissák meg mindenki előtt a zeneiskolákat. Kiemelkedő zenei eseménynek ígérkezik a Krisztus-oratórium bemutatója Liszt születésének 200. évfordulóján, október 22-én Párizsban a Magyar Rádió Zenekarának és Énekkarának előadásában.

A franciaországi Liszt-év ünnepélyes megnyitóját követően Brigitte Engerer francia és Krausz Adrienne magyar zongoraművészek Liszt-művekből adtak elő részleteket, Brigitte Fossey színésznő pedig a magyar zeneszerző francia szerelméhez írt leveleiből olvasott fel.

A Párizsi Magyar Intézetben a Liszt-év este ünnepi koncerttel veszi kezdetét, amelyen szintén Krausz Adrienne lép fel.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések