ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A pénzpiacok szabályozásában egyszerre kell gyorsan és jól lépnünk

Az elnökségi programot az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt bemutatva hangoztatta: Magyarország elkötelezett az erős EU iránt, ehhez pedig nélkülözhetetlen egy erős eurózóna is.
Létrehozva: 2011. január 24., 18:45 | Utoljára frissítve: 2011. március 17., 22:44
nyomtat küld

A képviselőkkel találkozva Matolcsy György kiemelte, hogy szoros együttműködésre törekszik az uniós parlamenttel. Az EP valamennyi magyar prioritást támogatta - szögezte le a miniszter az ülés után tartott sajtótájékoztatón.

Ezek között említette meg az unión belüli, új típusú gazdasági koordinációt (európai szemeszter), annak menetrend szerinti elindítását, az úgynevezett gazdasági kormányzás megerősítését, beleértve a félév végéig elfogadandó hat konkrét jogszabályt, az állandó stabilitási mechanizmust, a pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos szabályozást és a pénzügyi piacokat érintő szabályozást. "Egyszerre kell gyorsan és jól lépnünk" - fogalmazott.

Matolcsy György úgy vélte, hogy a tagországokban rövid távon meg kell erősíteni az államháztartást. Ennek két feltétele van: a hiánynak a bruttó össztermék (GDP) 3 százaléka alá szorítása, továbbá az euróövezetben átlagosan immár 80 százalékon tartó belső államadósság csökkentése. Magyarország már idén eleget tesz az első feltételeknek - jegyezte meg.

Matolcsy György támogatását fejezte ki a foglalkoztatás, gazdasági növekedés és versenyképesség javítását is célul kitűző tízéves, átfogó EU-programot (EU 2020) illetően.

Az EP-meghallgatáson több kérdés vonatkozott a bankadóra. Ezzel kapcsolatban Matolcsy elmondta, hogy ezt különböző formákban immár tíz EU-tagállam alkalmazza. Magyarországnak is szüksége volt rá, hogy "rendezze a múlt örökségét" - tette hozzá.

Kifejtette: az elnökség azt javasolja, hogy az EU alakítson ki harmonizált rendszert a bankadóra. Ez azonban csak olyan lehet, amely "megengedi a kormányoknak, hogy amikor baj van a költségvetésben, olyan bankadót használjanak, amely költségvetési bevétel" - figyelmeztetett.

Egy kérdésre válaszolva a miniszter úgy fogalmazott: Magyarországon a bankadónál nincs megkülönböztetés aszerint, hogy külföldi, vagy magyar alanyokról van szó.

A pénzügyi műveletekre esetlegesen kivetendő tranzakciós adót illetően viszont úgy vélte, "az EU csak egy játékos" a sokszereplős világgazdasági színtéren, azaz erre elsősorban más szereplőkkel egyeztetve lehetséges gondolni.

Ami pedig a közös eurokötvényeket illeti, a miniszter úgy ítélte meg, jó a gondolat, de bevezetése előtt rendbe kell tenni az uniós országok gazdaságát.

A magyar EP-képviselők közül Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz) szólalt fel az ülésen, aki hangoztatta, hogy "fél év alatt csodát tenni nem lehet, azonban a prioritások helyes meghatározása mindenkinek közös érdeke". Külön utalt arra, hogy újraindult a Széchenyi Terv. Matolcsy György válaszában megerősítette a kis- és középvállalkozások támogatásának fontosságát.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések