ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: Az alapszerződés-módosítást ne kapcsolják össze más kérdésekkel

A magyar EU-elnökség szerint nem lenne szerencsés, ha az euróövezet stabilitását szolgáló uniós alapszerződés-módosítás ügyét összekapcsolnák más, a közös gazdasági kormányzással kapcsolatos kérdésekkel - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán az Európai Parlament (EP) alkotmányügyi bizottsága (AFCO) előtti meghallgatásán.
Létrehozva: 2011. január 26., 12:30 | Utoljára frissítve: 2011. január 26., 13:27
nyomtat küld

A magyar EU-elnökség célkitűzéseit megvitató rendezvényen Martonyi megerősítette: az uniós alapszerződést egyszerűsített eljárással akarják módosítani, és a rövid beiktatandó szövegrész azt tenné lehetővé, hogy az euróövezet stabilitása érdekében a tagországok állandó pénzügyi mechanizmust teremtsenek. Ennek az egyszerűsített eljárásnak az eredményességét szerinte nehezítené, ha a kérdést összekapcsolnák annak a hat uniós jogszabálytervezetnek az ügyével, amelyek a tagállamok közti szorosabb gazdaságpolitikai összehangolást célozzák.

"Csak a jelenleginél erősebb Európa képes válaszokat adni a globális kihívásokra" - hangsúlyozta a meghallgatáson Martonyi János. Mint hozzátette, a magyar elnökség ugyanakkor az erő mellé az emberi dimenziót, a polgárközeliséget is társítani kívánja. Utalva arra, hogy a Lisszaboni Szerződés alapján az Európai Parlament jogkörei kibővültek, és az EU-n belül megnőtt az egyes uniós intézmények közötti együttműködés fontossága, a külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Magyarország "parlamentbarát" elnökséget kíván vinni.

"Titokban azt reméljük, hogy a parlament is elnökségbarát lesz" - tette hozzá, és biztosította az EP-bizottsági tagokat arról, hogy folyamatos konzultációt kívánnak folytatni a parlamenttel.

A magyar EU-elnökség alkotmányjogi jellegű feladatai közül Martonyi kiemelte azt, hogy a közvetlen demokrácia eszköztárába tartozó polgári kezdeményezés ügyében - vagyis hogy megfelelő számú európai lakos aláírással kikényszerítheti az uniós intézményektől bizonyos kérdések napirendre vételét - a magyar elnökség a lehető leggyorsabb előrelépésre kíván törekedni. Az egyeztetéseken tavaly decemberben áttörés következett be, és Martonyi János reményei szerint a polgári kezdeményezés jogintézményének pontos szabályozását a tagállami kormányokat képviselő tanács már februárban jóváhagyhatja, így az a magyar elnökség alatt hatályba léphet.

Szintén fontos pozitív alkotmányjogi jellegű fejlemény lesz - emelte ki a meghallgatáson a magyar diplomácia irányítója -, hogy az EU saját nevében is csatlakozik a strasbourgi székhelyű Európa Tanács égisze alatt megszületett Európai Emberi Jogi Egyezményhez. Ezzel kapcsolatban - tette hozzá - még meg kell oldani egyes jogi kérdéseket.

Martonyi Jánost szerda délután az EP külügyi bizottsága is meghallgatja.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések