|
|
|
|
Fellegi: Az energiabiztonság kiemelt szerepet kap
|
A hatékonyan működő energiapiac megteremtése előfeltétele az energiabiztonság fokozásának, és kiemelt fontosságú, hogy az Európai Unió (EU) minden polgára számára garantált legyen a biztonságos energiaellátás, szem előtt tartva a versenyképességi és fenntarthatósági szempontokat is - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága előtti meghallgatásán. |
Létrehozva: 2011. január 26., 16:03 | Utoljára frissítve: 2011. január 26., 19:37 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Fellegi Tamás hangsúlyozta: a magyar elnökség alatt olyan stratégiai jelentőségű dokumentumok részletes tárgyalása kezdődik meg, amelyek hosszú évtizedekre meghatározhatják az európai uniós energiapolitika jövőjét. Hozzáfűzte: a magyar elnökség célja, hogy minél több nyitott kérdésben konszenzusra jussanak és mindenki számára megnyugtató és elfogadható kompromisszumok szülessenek.
A miniszter elmondta, hogy a hosszabb távú prioritások között szerepel a belső piac kiteljesítése, az energiahatékonyság, az infrastruktúrafejlesztés, a kutatás és innováció az energiatechnológiában, a nemzeti energiaforrások felhasználása és a nemzetközi energetikai kapcsolatok kérdése.
A feladatok megvalósításhoz azonban pénzügyi támogatás kell és fontos, hogy ezek a prioritások megfelelően szerepeljenek az új pénzügyi keretben. Az összekapcsolt európai energiapiachoz szükséges lényegi beruházásokra több, mint 1000 milliárd euró kell 2020-ig és a finanszírozási kérdések fontos részét képezik az elnökség alatti tárgyalásoknak - mondta a miniszter.
A magyar elnökség sarokpontnak tekinti a közös és összehangolt infrastruktúra-fejlesztést, ehhez a főbb fejlesztési prioritások meghatározása mellett elengedhetetlen a tervezési és engedélyezési eljárások felgyorsítása, illetve a megfelelő határkeresztező infrastruktúrára vonatkozó költségmegosztási mechanizmusok kialakítása is.
Fellegi Tamás elmondta: kiemelten fontos hogy minden európai polgár számára garantálják a biztonságos energiaellátást és ezzel párhuzamosan a versenyképességi és fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartsák. Olyan belső piacra van szükség, amely a fogyasztók javát szolgálja és azt jelképezi, a fogyasztók bízhatnak a piacban és annak ármeghatározó szerepében. Létfontosságú a tisztességes kereskedelem és a transzparencia - fogalmazott a meghallgatáson.
Európa teljes energia-megtakarítási potenciáljának kihasználása, illetve az energia felhasználásnak a gazdasági fejlődéstől való függetlenítése a legköltséghatékonyabb út a klímaváltozás elleni küzdelemben, az energiafüggőség csökkentéséhez, a foglalkoztatás támogatásához és a versenyképesség fellendítéséhez. Ez az állampolgárok számára is előnyökkel jár, hiszen csökkenti az energiaszámláikat - fogalmazott a nemzeti fejlesztési miniszter. A közlekedésben és az építkezésben érhető el a legnagyobb energia-megtakarítás - tette hozzá.
Egy kérdésére válaszolva Fellegi Tamás elmondta: a magyar elnökség számára az energiapolitika önmagában és a klímapolitikával összekapcsolva is kiemelt prioritás. Hangsúlyozta: az EU-nak az év végéig mindenképp közös álláspontot kell kialakítania a dél-afrikai klímacsúcsra.
A jelenlegi kohéziós politika fenntartása is kiemelt célkitűzés
Az európai uniós kohéziós politika területén a soros elnökséget betöltő Magyarország prioritásai között első helyen szerepel a jelenlegi szerkezet, logika és finanszírozottság fenntartása - hangoztatta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter
Fellegi fontosnak nevezte, hogy a felzárkóztatást szolgáló politika az elmúlt évek válságának ellenére a jelenlegi súlyt 2013 után is meg tudja tartani, ez a terület ugyanis hozzájárul az unió versenyképességének javításához, a 2020-ig kitűzött gazdasági célok megvalósításához, illetve magában hordozza a tagországok közti, az elmaradottabb régiók felzárkóztatását is segítő szolidaritást.
Fellegi Tamás a meghallgatás végén úgy nyilatkozott, az EP-vel folytatott együttműködés ezen a területen rendkívül kedvezőnek ígérkezik. A képviselői kérdések megítélése szerint szakszerűek, objektívek voltak, és minden hozzászólónak volt támogató megjegyzése is a magyar elnökséggel kapcsolatban.
Infokommunikáció: A magyar elnökség programja a Digitális Menetrendre épül
Nyitrai Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára a bizottság előtt elmondta: a magyar elnökség programja nagymértékben épít a tavaly elfogadott Európai Digitális Menetrendre, amely támogatja az EU gazdasági fellendülését és versenyképességét, ezért a magyar elnökség is hozzá kíván járulni ennek átültetéséhez.
A magyar elnökség a digitális menetrendben meghirdetett két jogalkotási dossziéban kíván előrehaladást elérni: a hálózat és információbiztonság területén és a rádióspektrum politika programban. 2007-ben az észt infrastruktúrák elleni támadások megmutatták sebezhetőségünket - fogalmazott az államtitkár.
Nyitrai az e-kormányzat, az internetirányítási fórum és a Galileo európai műholdas navigációs program kérdésköreiben is előrelépést vár a soros elnökség alatt. Elmondta továbbá, hogy az Európai Bizottság 2011 nyarán publikálja az EU-n belüli roaming- szolgáltatásokról szóló jelentését, amelynek megvitatására akár a magyar elnökség alatt is sor kerülhet.
(MTI-fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|