ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jól fogadták az EP bizottságai hazánk elnökségi programját

Jól fogadták az Európai Parlament bizottságai az Európai Unió soros elnökségét betöltő Magyarország programját és a benne meghatározott prioritásokat - jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára Brüsszelben csütörtökön, miután ismertette a programot az EP ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága előtt.
Létrehozva: 2011. január 27., 14:36 | Utoljára frissítve: 2011. január 27., 15:29
nyomtat küld

Ez volt az utolsó a négynapos meghallgatás-sorozatban, amelynek keretében a kormány tagjai valamennyi szakterületen részletesen kifejtették az elnökségi terveket, és eszmecserét folytattak róluk a képviselőkkel. Az államtitkár a bizottság előtt megerősítette, hogy szükség van a folyamatos együttműködésre, arra, hogy az EP és a tagországok kormányait képviselő tanács kölcsönösen segítse egymás munkáját.

Cséfalvay Zoltán a saját területével kapcsolatban ezúttal is azt hangoztatta, hogy nem képzelhető el teljes kilábalás a nemzetközi gazdasági válságból az uniós versenyképesség növelése nélkül. E nélkül hosszú távon nem lehet megoldani a problémákat, például az adósságot leépíteni - tette hozzá.

Úgy vélte, a versenyképesség fokozásának egyik alapfeltétele, hogy az üzleti tevékenységet a vállalkozások számára egyszerűbbé és olcsóbbá tegyék. Mint mondta, ehhez nem részletesebb szabályozás kell, hanem az akadályok elhárítása. A kisvállalkozások legfőbb problémája "nem az, hogy kicsik, hanem az, hogy magányosak" - fogalmazott -, ebben kell segíteni őket.

Egyik legfontosabb dossziénak nevezte Cséfalvay a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó uniós szabályozást (Small Business Act), amelynek végrehajtása napirenden szerepel a versenyképességi ügyekkel foglalkozó uniós miniszterek tanácsában.

További fontos feladatként említette a piac széttagolódásának korlátozását, illetve a mozgékonyság, átjárhatóság ösztönzését az uniós piacokon. A szétaprózódásnak sok hátránya van - fejtette ki -, és végső soron nehezíti a munkahelyteremtést és növekedést, sőt a fogyasztóknak is többe kerül. Hangoztatta, hogy prioritásként kezeli a magyar elnökség a kutatás témáját is. A kutatásnak a gazdaságot és a társadalmi igényeket kell szolgálnia - emelte ki.

Méltatta Cséfalvay Zoltán az uniós tevékenység gördülékenyebbé tétele érdekében létrehozott elnöki trióformációt. Jól dolgozott a Magyarországgal egy trióba került előző két elnökség, Spanyolország és Belgium, de még be kell fejezni a másfél éves programot - fejtette ki. Az államtitkár programismertetését a képviselők tapssal fogadták.

A bizottság magyar tagjai közül a meghallgatáson Herczog Edit (MSZP) szólalt fel, aki egyebek között gratulált Cséfalvay Zoltánnak, kijelentve, hogy "ön az első, akit megtapsolt az ipari bizottság".

Kifejtette, hogy a kisvállalatok egyik legfőbb nehézsége a körbetartozás. Úgy vélte, javulnia kellene a vállalkozók "innovációfelszívó" képességének is, de ehhez a szektor szerinte nem rendelkezik elégséges ismerettel.

Válaszában Cséfalvay Zoltán megerősítette, hogy a magyar elnökség a kis- és középvállalkozásokat "szeretné mindenestül a középpontba állítani", beleértve az innováció ügyét is. A körbetartozásokkal kapcsolatban pedig azt hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a versenyképességi tanács késői fizetésről szóló határozatának végrehajtása.

Gyürk András, a Fidesz EP-delegációjának vezetője megnyugtatónak nevezte, hogy az elnökség "látja a fától az erdőt", és a gazdasági válsággal kapcsolatos "tűzoltófeladatok" más prioritásoktól nem vonják el a figyelmet, mint az innováció és a kutatásfejlesztés. Elmondta, hogy a kutatás terén ma szakadék tátong az új és a régi tagállamok között, és érdeklődött, mit tud tenni ennek szűkítése érdekében az elnökség.

Cséfalvay Zoltán megerősítette, hogy az említett különbséget mutatja a most folyó többéves uniós kutatási keretprogram félidei értékelése is. Hangoztatta, hogy Kelet-Európában hiányzik a támogató infrastruktúra a kutatók mögül, ezért nem tudnak elegen pályázni. A pályázók ugyanakkor ugyanolyan arányban sikeresek a kiválósági megmérettetéseken, mint a nyugatiak - tette hozzá.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések