ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tartsák tiszteletben a jogállamiságot Egyiptomban!

Az Európai Unió hétfőn nyilatkozatban ismerte el az egyiptomi lakosság demokratikus törekvéseinek jogosságát és úgy foglalt állást, hogy e törekvéseket gondosan megválasztott, ám ugyanakkor gyors, konkrét és döntő jelentőségű intézkedésekkel kell érvényesíteni.
Létrehozva: 2011. február 1., 08:07
nyomtat küld

Az EU-országok külügyminiszterei által hosszas vita után este Brüsszelben elfogadott közös állásfoglalás nem szólította fel Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt a távozásra, de sürgette, hogy "rendezett átmenet" során, "széles megalapozottságú kormányzattal" valósítsák meg az országban "az érdemi demokratikus reformok valódi folyamatát", tartsák tiszteletben a jogállamiságot, az emberi jogokat és az alapvető szabadságjogokat, tegyék lehetővé "szabad és tisztességes választások" megtartását.

A külügyminiszterek sajnálatuknak adtak hangot amiatt, hogy az elmúlt napokban jelentős számban haltak meg emberek az egyiptomi tüntetések során. Aggodalmukat fejezték ki a sérültek és az őrizetbe vettek nagy száma, illetve általában az erőszak alkalmazása miatt. A további erőszak megelőzése érdekében visszafogottságra szólították fel az összes felet. Követelték az egyiptomi hatóságoktól, hogy haladéktalanul bocsássák szabadon az összes őrizetbe vett békés tüntetőt, valamint állítsák helyre a távközlési szolgáltatásokat, biztosítsák mindenfajta média korlátlan elérhetőségét, beleértve az internetet is.

A EU-tagállami kormányokat képviselő külügyi tanács felszólította az egyiptomi hatóságokat, hogy biztosítsák az emberi jogok tiszteletben tartását, azon belül a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát. Sürgette, hogy szavatolják a polgárok és javaik biztonságát, a kulturális örökség megőrzését. Felszólított a fosztogatások azonnali beszüntetésére.

Az uniós külügyminiszterek szerint az egyiptomi hatóságoknak a civil társadalommal, valamint minden olyan politikai erővel, amely kész alkalmazkodni a demokratikus normákhoz, "komoly és nyílt párbeszéd" útján kell keresniük a békés kibontakozást.

Az EU támogat és kulcsfontosságú partnernek tekint egy demokratikus, pluralista és szilárd Egyiptomot - olvasható a külügyminiszterek közös állásfoglalásában.

Tanácskozásukon a miniszterek úgy döntöttek, hogy befagyasztják Zin el-Abidin ben Ali bukott tunéziai államfő és felesége külföldön elérhető javait. Az unió segítséget ígért a tunéziai átmeneti kormánynak a szabad választások megszervezéséhez. Hétfőn uniós küldöttség repült Tuniszba, hogy a helyszínen mérje fel a helyzetet. Az észak-afrikai ország új külügyminiszterét, Ahmed Abder-Rauf Unaiszt szerdán várják Brüsszelbe.

Az Európai Unió ismét hatályba lépteti és újabbakkal egészíti ki a Fehéroroszország elleni, korábban felfüggesztett szankciókat - határoztak a külügyminiszterek. Egyetértésre jutottak az Aljakszandr Lukasenka elnök és több mint 150 híve elleni beutazási tilalomban. Ezen kívül a "Lukasenka-klán" európai bankszámláit is be akarják fagyasztani.

A szankciócsomag az EU válasza a december 19-i választások meghamisított eredményére és az ellenzékiekkel szembeni durva fellépésre. A megcélzott fehérorosz politikusok, magas beosztású tisztviselők felelősek az önkényes igazságügyi intézkedésekért, és mindenekelőtt azért, hogy 30 személy, aki a tekintélyuralmi Lukasenka-rendszer ellen emelt szót, továbbra is börtönben van.

A külpolitikai kérdéseknek szentelt délutáni ülés előtt az uniós külügyminiszterek az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva - Martonyi János magyar külügyminiszter elnökletével előkészítették a pénteki energiaügyi és innovációs EU-csúcstalálkozót. A csúcs záródokumentumának megszövegezésében jelentős előrelépést sikerült tenni - közölte brüsszeli sajtótájékoztatóján Martonyi.

A magyar diplomácia irányítója beszámolt arról is, hogy az ülésen ismertette a magyar EU-elnökség főbb programpontjait. A miniszter kiemelte, hogy a magyar elnökség munkaterve több értelemben is befogadó jellegű. Egyfelől a prioritások egyike a romák társadalmi befogadásának előmozdítása. Másodsorban a Duna-térség fejlesztési stratégiájába a nyolc résztvevő EU-ország mellé bevonnak hat unión kívüli országot is. Szintén a magyar törekvések közé tartozik a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezethez való román és bolgár csatlakozás elősegítése. Végezetül a magyar elnökség egyik prioritása, hogy Horvátország kapjon zöld jelzést az EU-csatlakozáshoz.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések