ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A magyar elnökség klímapolitikai prioritásai

A magyar uniós elnökségnek a klímapolitika nagyon fontos területe, amelyen belül négy fontos feladata van - mondta Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) zöldgazdaság-fejlesztésért és klímaügyekért felelős helyettes államtitkára az NFM és a Külügyminisztérium (KM) háttérbeszélgetésén.
Létrehozva: 2011. február 1., 11:28 | Utoljára frissítve: 2011. február 1., 13:02
nyomtat küld

A magyar uniós elnökségnek a klímapolitika nagyon fontos területe - szögezte le a helyettes államtitkár. Felsorolása alapján ennek a négy legfontosabb része: a Nemzetközi Klímavédelmi Tárgyalásokra és a 2012 utáni globális klímarezsim felállításáról szóló megállapodás; az EU által vállalt 20 százalékos üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentési határ lehetséges emelése; a dekarbonizációs, azaz a karbon-szegény (low carbon) gazdaságra 2050-ig való áttérés módozatait bemutató útitervre (Roadmap 2050) vonatkozó tárgyalások előmozdítása, amit az Európai Bizottság március 8-án fog bemutatni és a 2014-2020 időszakra vonatkozó EU-költségvetés klímapolitikai vonatkozásai, különös tekintettel a kohéziós politikára.

Fontos, hogy a magyar soros elnökség ideje alatt a nemzetközi klímavédelmi tárgyalásokban komoly előrelépés történjen és hamarosan megállapodás szülessen a 2012 utáni globális klímarezsimről. A jövő év tárgyalásainak középpontjában a Cancúni Megállapodás végrehajtása lesz. A magyar elnökség mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy 2011 első felében előkészítse a tárgyalásokat - jelentette ki Olajos Péter.

Elmondása szerint a magyar elnökségi stáb feladata, hogy megfelelő mederbe terelje a kibocsátás 20 százalékot meghaladó mérséklésére irányuló lehetőségek elemzéséről és a kibocsátásáthelyezés kockázatának vizsgálatáról folyó, elhúzódó vitát. A karbon-szegény gazdaságra való áttérés kapcsán az első véleménycserére közvetlenül a dekarbonizációs útiterv bemutatása után, a márciusi környezetvédelmi tanácsülésen kerül sor. A magyar elnökség március 24-26. között informális miniszteri szintű találkozót szervez Budapestre, ahol a résztvevők folytathatják a véleménycserét és az álláspontok közelítését. A téma ismét napirendre kerülhet a júniusi környezetvédelmi tanácsülésen.

A 2014-2020 időszakra vonatkozó uniós költségvetés klímapolitikai vonatkozásai, a kohéziós politika kapcsán a magyar elnökség célja, hogy az elnökségi időszak végére vitaképes álláspontok és vélemények szülessenek a kohéziós politika és a klímapolitika kapcsolatának jövőbeni irányát illetően. Ezzel kapcsolatban sok javaslatot juttatnak el a magyar elnökséghez, ezek a klímapolitika hangsúlyosabb megjelenítését várják el az EU-tól, annak költségvetésétől. Ez érinti a KAP-ot, a regionális politikát, a regionális és strukturális alapokat is - tette hozzá.

Olajos Péter emlékeztetett arra, hogy a korábban marginális területként kezelt klímapolitika a nemzeti fejlesztéspolitika fő sodorvonalába került. A klímapolitika nem kizárólag környezetvédelmi kérdés, most már az ipar-, illetve a fejlesztéspolitika meghatározó eleme.

Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium EU ágazati politikákért felelős helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a világban az ENSZ keretei között az éghajlatváltozás kezelése a legnagyobb folyamat, ez léptékében minden mást többszörösen meghalad. Hasonló léptékű globális ügy lenne a WTO keretében a sok éve dohai fordulóként "elő nem mozduló" világkereskedelmi tárgyalások. Az éghajlatváltozás kapcsán az ENSZ-en belül 18 munkacsoporton belül zajlik a munka, az Európai Tanács nemzetközi környezetvédelmi munkacsoportjának pedig 8-10, heti szinten ülésező alegysége van.

Az igazi nagy kérdések itt például arra vonatkoznak, hogy 2050-ig melyik ország, milyen léptékkel és sebességgel hajlandó az üvegházhatású gázkibocsátását korlátozni. Ezek nem szintetikus gázok, hanem a gazdaság működésének a szükségszerű velejárói, illetve a légkör természetesen kibocsátott összetevői. Tehát ezek kapcsán nem egy ipari problémáról van szó, hanem arról, hogyan élünk, utazunk, fűtünk, általában mi a gazdaság alapja. A magyar uniós elnökség kihívása ennek kapcsán az a kérdés, hogy Európát hogyan alakítsuk át ezen a gazdasági paradigmaváltást igénylő úton, illetve, hogy a világban az EU hogyan jár el - hívta fel a figyelmet Baranyai Gábor.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések