ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Németh: Kétcsatornás megközelítés Fehéroroszországgal kapcsolatban

Az Európai Unió kétcsatornás megközelítést érvényesít Fehéroroszországgal kapcsolatban: a hatalommal szemben a kemény fellépést támogatja, a civil társadalommal viszont együttműködést szorgalmaz - mondta el az MTI-nek telefonon Németh Zsolt külügyi államtitkár szerdán Varsóból, ahol egy nemzetközi adományozói konferencián vett részt.
Létrehozva: 2011. február 2., 17:15 | Utoljára frissítve: 2011. február 2., 17:16
nyomtat küld

Az államtitkár kifejtette: az EU - a brüsszeli Külügyi Tanács álláspontja alapján - a minszki hivatalos hatalommal szemben a szankciók életbeléptetése mellett van, például a vízumtilalmi listákat illetően, és a politikai bebörtönzöttek szabadon bocsátását követeli, a civil társadalommal azonban az "együttműködés módozatait" keresi. Ez utóbbi céllal összhangban rendezték meg Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter kezdeményezésére a Szolidaritás Fehéroroszországgal című szerdai varsói tanácskozást, amelyen 34 európai ország, az Egyesült Államok és Kanada, továbbá tucatnyi nemzetközi szervezet képviseltette magát.

Németh Zsolt telefonon úgy tájékozatta az MTI-t: felszólalásában hangsúlyozta, a soros magyar EU-elnökség számára nagyon fontos, hogy kinyilvánítsa szolidaritását a fehérorosz néppel. Az államtitkár örvendetesnek mondta, hogy Stefan Füle EU-bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztos bejelentette: az EU 4-ről 16 millió euróra emeli a fehérorosz civil társadalomnak nyújtandó idei támogatás összegét, az Egyesült Államok pedig közölte, 15 millió dollárra növeli saját támogatási összegét.

Németh Zsolt elmondta: Magyarország folytatja a litvániai Vilniusban működő Európai Bölcsészettudományi Egyetem pénzügyi támogatását; az intézményben sok fehérorosz tanár és diák dolgozik, illetve tanul. Budapest negyedik éve nyújt támogatást, ennek idei összege 40 ezer euró. Magyarország ezenkívül vállalja a helyi konzuli koordinációt, hogy a fehérorosz állampolgárok könnyebben, kedvezményesebben juthassanak a vízumokhoz. Hangsúlyozta, hogy a vízumkérdés a demokratizálódási folyamat egyik legfontosabb eleme.

Az államtitkár arra is kitért, hogy az EU ezekben a hónapokban vizsgálja felül szomszédságpolitikáját, ennek eredményét áprilisban hozzák nyilvánosságra. Üdvözölte a lengyel külügyminiszter kezdeményezését egy Európai Demokrácia Alapítvány létrehozására, azzal a céllal, hogy az EU keleti és déli szomszédságában megteremtsék a demokrácia építésének pénzügyi hátterét.

Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a májusi magyarországi keleti partnerségi csúcstalálkozón Aljakszandr Lukasenka elnök "nyilvánvalóan" nem vehet részt, de az ország részvételét "valamilyen formában fontosnak gondoljuk". Kifejtette, "abban vagyunk érdekeltek, hogy Belarusz a keleti partnerség része maradjon, az ország elszigetelése senkinek sem lehet érdeke". Hozzátette, az Európai Unió Fehéroroszországhoz fűződő viszonyát a feltételes együttműködés és a kritikus párbeszéd jellemzi.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések