ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarország hangsúlyt fektet a közös védelmi képességek fejlesztésére

Magyarországnak kedvező tapasztalatai vannak a tagállamok védelmi együttműködésében, soros EU-elnöksége idején hangsúlyt fektet a közös védelmi képességek fejlesztésére, a feladatok megosztására - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtökön Budapesten.
Létrehozva: 2011. február 3., 12:15 | Utoljára frissítve: 2011. február 3., 16:18
nyomtat küld

A tárcavezető a védelmi képességek megosztásának és csoportosításának témájában rendezett elnökségi szemináriumon arról beszélt, hogy a feladatmegosztás szakmailag és gazdaságilag is előnyös a tagállamoknak. Magyarország soros elnöksége idejére a közös biztonság- és védelempolitikában az egyik fő célként a közös katonai képességek fejlesztését jelölte meg, ehhez a tagállamok szorosabb együttműködésére van szükség.

Hende Csaba utalt arra, hogy Magyarországnak kedvező tapasztalatai vannak ezekben a kezdeményezésekben, példaként említette a NATO Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) elnevezésű programját.

A SAC keretében három, amerikai gyártmányú, C-17 Globemaster típusú repülőgép állomásozik Pápán, ezeket a programban részt vevő országok közösen használhatják. A SAC-program tíz NATO-tagállam (Egyesült Államok, Bulgária, Észtország, Magyarország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia és Szlovénia), valamint a békepartnerségi programhoz csatlakozott két másik ország (Svédország és Finnország) együttműködésével jött létre. A programban részt vevő országok a felhasználandó repülési idő arányában szállnak be a beruházásba és a működtetésbe. Magyarország két százalékkal, másfél milliárd forinttal járult hozzá a beruházáshoz.

Hende Csaba a csütörtöki tanácskozáson kifejtette, hogy a gazdasági válság az országok védelmi költségvetésére is drasztikus hatással volt. Hozzátette ugyanakkor, hogy a költségek átcsoportosításának köszönhetően a magyar honvédelmi kiadásokra az idén huszonkétmilliárd forinttal több jut, ez 8,8 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. (Tavaly összesen 308 milliárd forinttal gazdálkodhatott a tárca.)

Siklósi Péter a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára újságíróknak azt mondta, hogy a pápai együttműködés mintájára a jövőben kisebb, illetve közepes méretű gépek közös használatáról is megállapodhatnának.

Beszélt arról is, hogy a Honvédelmi Minisztérium elképzelhetőnek tartja a közös pilótakiképzést, ebben elsősorban a szomszéd, illetve a régiós országok lehetnének a partnerek.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések