ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tovább támad a baloldal Brüsszelben

Méltatták a Fidesz és a KDNP képviselőit is magában foglaló európai néppárti frakció felszólalói az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén a magyar médiatörvény módosításának bejelentését, a baloldali frakciók felszólalói ugyanakkor kevesellték az ismertté vált változtatásokat.
Létrehozva: 2011. február 17., 08:34 | Utoljára frissítve: 2011. február 17., 11:48
nyomtat küld

A szocialista, liberális és zöld képviselők elsősorban a médiatanács összetétele ellen emeltek kifogást, illetve azt bírálták, hogy a törvény nem biztosítja kellően a források védelmét. Az Európai Bizottság által javasolt módosítások szerintük nem tartalmaznak választ az EBESZ és az Európa Tanács több aggodalmára sem. A néppárti képviselők megismételték azt a vádat, hogy a törvény elleni támadások elsősorban politikai indíttatásúak voltak.

A pénteki kormányülésen vitatják meg

Sürgették azt is, hogy a bizottság mielőbb juttassa el hozzájuk a szöveget. A brit Claude Moraes, a szocialista frakció vezérszónoka a képviselőcsoport nevében elégedettségét fejezte ki, hogy az EP nyomására négy területen megoldás született, és üdvözölte a hatóságok készségét a módosításra. Hangoztatta, hogy a parlamentnek vannak egyéb aggodalmai is, köztük az, hogy a médiahatóság egyelőre homogén testület, és központi ellenőrzés alatt áll, illetve a törvény megfelelése az alapjogi chartának. Martin Schulz frakcióvezető a vita után kiadott sajtóközleményében úgy ítélte meg: több, kiemelten fontos problémára, mint a médiatanács összetétele, sem a módosítások, sem Kroes nem adott kielégítő választ.

A liberális frakciót képviselő német Renate Weber azt hangoztatta, hogy a sajtó ellenőrzésére tett kormánykísérletek közül egy sem ment olyan messzire, mint a magyar. Miközben a törvényt bírálókat azzal vádolták, hogy politikailag motiváltak, a kormány döntése is bizonyította, hogy a jogszabállyal gondok vannak, hiszen beleegyezett a módosításba - emelte ki. Úgy vélte, továbbra is megoldásra vár a szankciók esetében a jogorvoslat hiánya, és az EBESZ bírálataira is választ kell adni.

A Zöldek nevében beszélő, olasz Judith Sargentini szerint a kormány továbbra is akadályozhatja a tájékoztatást, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldalt képviselő portugál Rui Tavares pedig úgy fogalmazott, megdöbbentette, hogy az EU-bizottság "beveszi azt, amit a kormány mond, semmilyen változás nem fog történni". A magyar képviselők közül felszólalt a vitában Tabajdi Csaba, az MSZP delegációvezetője, aki szerint "az uniós kritika a magyar jobboldal politikai veresége". Kiemelte, hogy változatlanul érvényes a szocialisták, liberálisok, a zöldek és az egységes baloldali frakció közös állásfoglalási indítványában tett kifogások döntő része. Nagy figyelemmel kell követni, hogy a módosított törvények milyen hatást gyakorolnak a szólás- és sajtószabadságra - hangoztatta.

Politikai indíttatású támadások voltak

A vitában a néppárti képviselők megismételték azt a vádat, hogy a törvény elleni támadások elsősorban politikai indíttatásúak voltak. Vezérszónokuk, Marco Scurria leszögezte: Kroes biztos "gyakorlatilag azt mondta, hogy felesleges is lefolytatni a vitát". Több bizalmat kellene mutatni a demokratikusan választott kormányok irányában - tette hozzá. Joseph Daul frakcióvezető közleményében azt húzta alá, hogy a kormány és az EU-bizottság megállapodása "ismételten igazolja, hogy a törvényt ért támadások sorozata elhamarkodott és megalapozatlan volt". A közleményről bővebben itt olvashat.

Deutsch Tamás (Fidesz) példákat említve úgy fogalmazott, hogy "a szocialisták, liberálisok, kommunisták és zöldek kettős mércét alkalmaznak, mert miközben a mostani törvényt élesen bírálják, nem volt szavuk, amikor a szocialista-liberális kormányok újságírókat zaklattak. Gál Kinga (Fidesz) szerint politikai támadásról volt szó a kétharmados többséggel megválasztott kormány ellen. Úgy vélte, hogy a baloldali frakciók határozattervezetének szövege is csúsztatásokra épül. Pelczné Gáll Ildikó azt mondta, hogy az EP-ben "politikai bolhacirkuszt" csináltak, pedig a vita oka már megszűnt. A szlovákiai magyar, szintén néppárti Mészáros Alajos egyebek között arról beszélt, hogy 2008-ban Szlovákiában a szociáldemokrata Robert Fico is elfogadott egy sok szempontból kifogásolható médiatörvényt, és akkor az EP- ben a baloldaliak védelmezték a szabályt.

Neelie Kroes lezárta

A vita végén Neelie Kroes biztos reagált az elhangzottakra. Felszólalásából az derült ki, hogy a bizottság az európai uniós joganyaggal összefüggő valamennyi szempontot igyekezett szem előtt tartani, néhány, a képviselők által felvetett kérdés ugyanakkor nem vág uniós kompetenciába. Hangoztatta, hogy az uniós tagországok korábban elvetették azt a bizottsági és EP-javaslatot, hogy a médiaügyi szabályozóhatóságok legyenek függetlenek a tagállamokban. Az előzetes elemzés továbbá azt mutatja, hogy az elnök személyének megválasztása nem tér el attól, ami általánosan elfogadott Európában. A szabályozók hivatali ideje pedig más tagállamokban is 5-9 évig terjedhet - mondta. Az EBESZ és az Európa Tanács felvetéseit illetően a holland biztos egyebek között azt jelezte, hogy azok esetében "más a jogalap", mint a bizottságéban. Az alapjogi charta szempontjából pedig a bizottság igenis elemezte a törvényt - tette hozzá. Az uniós végrehajtó testület számára prioritás a sajtószabadság és a szólásszabadság kérdése, a bizottság mindent megtesz azért, hogy a felmerülő aggályokat bármely tagországban korrigálják - hangsúlyozta Kroes.

Az ülésen elnöklő Lambrinidisz Sztavrosz a vita után azt jelentette be, hogy a csütörtöki szavazásra hat határozattervezet érkezett.

A kormány pénteken vitatja meg

Magyarország teljes mértékben elkötelezett az uniós alapszerződésben, az alapjogi chartában, az európai és az egyetemes emberi jogi előírásokban bennefoglalt értékek, elvek, illetve szabályok mellett - hangsúlyozta Martonyi János szerdán Strasbourgban az Európai Parlamentben (EP) a magyar médiatörvényről folytatott plenáris vita végén. A külügyminiszter közölte, hogy pénteken a magyar kormány ülést tart, megvitatja a Brüsszellel való egyeztetés során szerdán véglegesített törvénymódosítás szövegét, és a javaslatot a parlament elé terjeszti. A magyar törvényhozás a módosítást a legrövidebb idő alatt, amit az eljárási szabályok lehetővé tesznek, el fogja fogadni.

Martonyi János emlékeztetett arra: Magyarország az első pillanattól fogva üdvözölte és támogatta az uniós alapszerződés betartásán őrködő Európai Bizottság azon szerepvállalását, hogy elemezze a magyar médiatörvény szövegét, és megfogalmazza azzal kapcsolatos kételyeit, illetve aggályait. Pontosan ez történt, a brüsszeli bizottság megtette a maga javaslatait, és azokat elfogadták - állapította meg a külügyminiszter.

Emlékeztetett arra, hogy amikor az első bírálatok - még a törvény országgyűlési elfogadása előtt - megfogalmazódtak, ő maga azt kérte a bírálóktól, hogy először is tanulmányozzák tüzetesen a törvény szövegét. Martonyi köszönetet mondott az Európai Bizottság mellett mindazoknak, akik "tisztességes és ésszerű megállapításokkal" segítették a tisztázó folyamatot. Elmondta ugyanakkor, hogy időnként az volt a benyomása, a magyar médiatörvény ügyében nem az ártatlanság vélelme, hanem "a bűnösség vélelme" érvényesült.

A miniszter üdvözölte Neelie Kroes médiaügyi EU-biztos azon szándékát, hogy szakértői tanácsadó testületet hoz létre az európai médiapluralizmus ügyének előmozdítása érdekében. Magyarország részéről támogatást ígért e szándék megvalósításához. Martonyi János tájékoztatta az EP-képviselőket arról, hogy az EU alapjogi chartáját be kívánják építeni az új magyar alkotmányba. Ezzel Magyarország lesz az első olyan állam, ahol a charta a jogrendszer szerves részét képezi, és mivel a jogi hierarchia csúcsán fog elhelyezkedni, előírásai nem csupán az EU-jog alkalmazásakor lesznek irányadóak - mondta.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések