ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Fazekas: Jól halad a közös agrárpolitika előkészítése

Az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) jövőjéről szóló tanácsi következtetés összeállításával kapcsolatos vita a záró szakaszába érkezett - közölte a Brüsszelből hazaérkező Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kedden a Ferihegyi repülőtéren újságírók előtt.
Létrehozva: 2011. február 22., 18:41 | Utoljára frissítve: 2011. február 23., 10:30
nyomtat küld

A vidékfejlesztési tárca irányítója a hétfői agárminiszteri tanácsülésen vett részt, ahol vezetésével megtárgyaltak több fontos kérdést a KAP jövőjével kapcsolatban, többek közt a vidékfejlesztéssel, a fiatal gazdálkodók helyzetével és a fenntartható fejlődéssel összefüggő témákban.

Fazekas Sándor úgy értékelte, hogy a mostani tagállami vita eredményeként már e hónap utolsó napján a mezőgazdasági különbizottság elé terjeszthető a tanácsi következtetés. Ezt követően várhatóan már márciusban egyhangúlag elfogadhatja a tanács a következtetésben foglaltakat.

A KAP reformmal kapcsolatos kérdéseken kívül Brüsszelben szó volt még a tojótyúkok jólétéről, azaz a tojóketrecek méretének megnöveléséről. Jövő év elejéig valamennyi tagállamban nagyobb ketreceket kellene biztosítani az unióban a tojótyúkok számára. Ezt az intézkedést azonban számos újonnan csatlakozott tagállam nem tudja végrehajtani, így méltányos, mindenki számára elfogadható megoldást kell találni az ügyben - mondta a miniszter.

Ellenkező esetben ugyanis le kellene állítani a termelést azokon a helyeken, ahol az intézkedést nem tudták végrehajtani, ami tojáshiányhoz, következésképp importhoz vezethet. Így viszont esetleg olyan országokból kerülhetne tojás az EU-ba, ahol nem tartják be a szigorú uniós előírásokat. Fazekas Sándor szerint több hónapos egyeztetés várható még e kérdéskörben. Öt tengerparttal nem rendelkező uniós tagállam - Magyarország, Csehország, Szlovákia, Ausztria és Luxemburg - szakminiszterei hétfőn a belga fővárosban nyilatkozatot adtak át Maria Damanaki halászati biztosnak.

A dokumentumban azt kérték, hogy a Közös Halászati Politika (KHP) reformja során a jövőben kapjon nagyobb szerepet és támogatást az édesvízi haltenyésztés. A magyar uniós elnökség egyik fontos prioritása a környezet megóvását célzó fenntartható halászat és az édesvízi haltenyésztés hangsúlyos képviselete - közölte a vidékfejlesztési miniszter, hozzátéve, hogy KHP a tervek szerint még a magyar soros elnökség idején kerül a tanács elé.

Az édesvízi haltenyésztés fejlesztése és támogatása Magyarország és Európa számára a tengerek túlhalászottsága miatt és a harmadik országok termékeivel szembeni versenyképesség növelése érdekében is fontos - húzza alá a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a témával kapcsolatos közleménye, jelezve, hogy a tengerparttal nem rendelkező országok szakminiszterei magyar kezdeményezésre adtak át a belga fővárosban közös nyilatkozatukat az unió halászati biztosának.

Magyarországon mintegy 360 tógazdaság működik. A KHP reform átalakításában, tagállamként fontos törekvése Magyarországnak, hogy támogatást kapjanak a halastavak nem termelő szolgáltatásai is. Egyik legfontosabb ilyen funkciójuk a ezeknek a vízfelületeknek, hogy a halastavak, mint vizes élőhelyek területén fellelhető gazdag növény-, emlős-, hüllő-, kétéltű és madárfauna, valamint a vonuló madárfajok sokasága egyedülálló természeti értéket jelent hazánknak és Európának egyaránt. A változatos élővilág fenntartása össztársadalmi érdek. Ezért a társadalom nem várhatja el a haltenyésztőktől, hogy e feladat költségeit egyedül viseljék - tartalmazza a közlemény.

Az MTI korábbi információi szerint a tavalyi haltermés mintegy 21-22 ezer tonna volt Magyarországon - az előzetes adatok szerint -, ez mintegy 15 százalékkal kevesebb az áltagosnál, elsősorban a mostoha időjárás miatt. Magyarországon egy ember évente átlagosan mintegy 4,2 kilogramm halat fogyaszt. A hazai fogyasztás mintegy felét a hazai termelésű halak adják.

Magyarországon lényegesen kevesebb halat esznek mint az Európai Unió más országaiban. A haltermelők célja, hogy a fogyasztás nőjön, és néhány éven belül 6 kilogrammra emelkedjen a magyar éves fejenkénti halfogyasztás. Éves szinten az ágazat árbevétele 20-25 milliárd forint körül alakul.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések