ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Halad a horvát csatlakozás ügye

Horvátország jelentős haladást ért el az igazságügy és az alapvető jogok területén, de még több munkára van szükség annak érdekében, hogy meggyőző legyen az ország teljesítménye - állapította meg szerdai jelentésében az Európai Bizottság.
Létrehozva: 2011. március 2., 14:04 | Utoljára frissítve: 2011. március 2., 16:57
nyomtat küld

Az uniós végrehajtó testület az EU-csatlakozási tárgyalásokat folytató Horvátország teljesítményét ezúttal kifejezetten az igazságügyi és alapjogi témával foglalkozó 23. tárgyalási témafejezet szempontjából értékelte. Elismerve az eddigi előrelépést, "további érdemi erőfeszítéseket" tart szükségesnek igazságszolgáltatási kérdésekben. A nyilatkozat kiemelte a korrupció elleni küzdelem ügyét, a háborús bűnök ügyében történő eljárás kérdését, illetve a megoldatlan menekültügyi problémákat. Korábbi tájékoztatások alapján ismeretes, hogy a horvátoktól a délszláv háborús bűncselekmények ügyében eljáró hágai nemzetközi törvényszék olyan katonai dokumentumok átadását várja, amelyek választ adhatnának a felelősség kérdésére, a horvátok által annak idején folytatott hadműveletekkel kapcsolatban. Ugyancsak a szerb-horvát háborúskodás idejéből maradtak hátra rendezetlen menekültügyi kérdések.

Stefan Füle uniós bővítési biztos a most elfogadott időközi jelentés kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a brüsszeli bizottság méltatja az eddig elért horvát igazságügyi vonatkozású eredményeket. A biztos utalt arra, hogy Zágráb a csatlakozási tárgyalások utolsó szakaszában tart. Az Európai Bizottság kész lesz arra - mondta -, hogy javasolja a tárgyalások lezárását Horvátországgal, amint Zágráb teljesíti a mostani jelentésben említett összes fennmaradó követelményt. Füle ilyen irányú "erőfeszítéseinek megkettőzésére" kérte Horvátországot.

A horvát EU-csatlakozási tárgyalások 2005-ben kezdődtek. Az összesen 35 tárgyalási témafejezet közül eddig 28-at zártak le. A 23., vagyis az igazságügyi és alapjogi fejezetet tavaly júniusban nyitották meg.

A soros magyar EU-elnökség egyik hangsúlyos prioritásai közé sorolja a horvát csatlakozási tárgyalások mielőbbi sikeres lezárásának előmozdítását. A magyar elnökség nyilatkozatban üdvözölte, hogy a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalások igazságszolgáltatással, illetve az alapvető jogok érvényesülésével foglalkozó fejezetét illetően valamennyi feltétel esetében jelentős előrelépésről számol be az Európai Bizottság időközi jelentése. A magyar elnökség nyomatékosan felhívja Horvátország figyelmét a hátralévő feladatok gyors és teljes körű elvégzésének fontosságára, annak érdekében, hogy a csatlakozási tárgyalásokat júniusban le tudjuk zárni. A magyar elnökség továbbra is bízik abban, hogy amennyiben a hiányzó feltételek teljesítése a megfelelő ütemben halad, akkor erre az elnökség által tervezett menetrend szerint sor kerülhet - olvasható az elnökségi nyilatkozatban.

Magyarország sürgeti Horvátországot, hogy teljesítse a hátralévő feltételeket is

Az elnökség honlapján szerdán közzétett közleményben kiemelik: a magyar elnökség üdvözli, hogy a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalások igazságszolgáltatással, illetve az alapvető jogok érvényesülésével foglalkozó fejezetét illetően valamennyi feltételnél jelentős előrelépésről számol be az Európai Bizottság a nap folyamán nyilvánosságra hozott időközi jelentése.

A dokumentum említést tesz a Horvátország előtt álló feladatokról is az igazságszolgáltatás, a korrupció elleni fellépés, az alapvető jogok és a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel való együttműködéssel kapcsolatban - írják.

Mint kifejtetik, a magyar elnökség továbbra is bízik abban, hogy ha a hiányzó feltételek teljesítése a megfelelő ütemben halad, a csatlakozási tárgyalásokat a Magyarország által tervezett menetrend szerint zárhatják le.

A bizottság időközi jelentése nem fogalmaz meg következtetéseket a csatlakozási tárgyalási folyamatról, ez egy technikai lépés, amely a tárgyalások aktuális helyzetéről tájékoztat - jegyzik meg a közleményben, hozzátéve, az elnökség a dokumentumot a tanácsban és az illetékes tanácsi munkacsoportban az eredeti menetrend szerint tűzi napirendre.

Iván Gábor zágrábi nagykövet a múlt héten elmondta: a 35 tárgyalási fejezetből eddig 28-at zártak le, így a magyar elnökségre hét marad. Április 19-én három fejezetet vesznek napirendre: a regionális politikáról, az agrárpolitikáról és a halászatról szóló, június 21-én pedig négy témáról, a költségvetésről, a versenypolitikáról, az igazságszolgáltatásról és az alapvető jogokról, valamint az egyéb, máshova nem sorolt
kérdésekről tárgyalnak.

A "legsúlyosabb" kérdésnek az igazságszolgáltatásról és az alapvető jogokról szóló fejezetet nevezte Iván Gábor, mint mondta, az unió egyik fontos elvárása, hogy Zágráb "nyugdíjazza azt a bírói kart", amely a korábbi rendszerekben szerezte képesítését. Véleménye szerint komoly előrelépésnek tekinthető, hogy az elmúlt hónapokban 95 új bírót neveztek ki, és nagyon szigorú kiválasztási rendszert vezettek be.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések