ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Németh: Közös érdekeltség Magyarország és Románia között

Az erdélyi magyarság közérzete is sarokköve a jó román-magyar viszonynak - állapította meg a Krónikának adott interjúban Németh Zsolt.
Létrehozva: 2011. március 3., 13:44
nyomtat küld

A külügyi államtitkár az erdélyi napilap csütörtöki számában kifejtette: a magyar-román kapcsolatokat érintően az idén napirenden lévő fontos politikai kérdések 95 százalékban olyan ügyek, amelyekben kimutatható a közös érdekeltség Magyarország és Románia között. "Ami a magyarság helyét illeti a román-magyar viszonyban, szeretném világossá tenni: olyan nemzeti fordulat következett be Magyarország külpolitikájában, hogy a szomszédainkkal ápolt kétoldalú viszonynak sarokköve az adott országban élő magyar közösség közérzete. Ezért az erdélyi magyarság közérzete is sarokköve a jó román-magyar viszonynak" - mondta a lap kérdésére válaszolva az államtitkár. Ezzel kapcsolatban szerinte közérzetjavító tényező az új romániai tanügyi törvény elfogadása, valamint a román kormányzat visszafogott hivatalos reagálása a kettős állampolgárság kérdésére.

Németh Zsolt sok sikert kíván az RMDSZ elnökévé megválasztott Kelemen Hunornak ahhoz, hogy érdemben tudja képviselni a magyarság érdekeit a bukaresti parlamentben. "Bízom abban, hogy olyan fordulat következhet be az RMDSZ politikájában, amelyet nagyon régóta várunk, s amelynek lényege az kellene legyen, hogy találja meg az együttműködés hatékony formáját a többi erdélyi magyar politikai formációval. Hiszen éppen a magyar együttműködés jelentheti a hatékony fellépést az erdélyi magyar közösség érdekében" - fejtette ki az államtitkár.

Németh Zsolt úgy fogalmazott: nagyon sok sebből vérzik az RMDSZ és a Fidesz kapcsolatrendszere. Úgy véli: az RMDSZ-nek mindenekelőtt az erdélyi magyar politikai közélettel szemben kell bizonyítania, hogy képes a stratégiai párbeszédre. "És ha ez sikerülni fog, akkor úgy gondolom, hogy a Fidesszel való együttműködést ez automatikusan maga után fogja vonni" - tette hozzá.

A Krónika utal az RMDSZ vezető politikusainak vádjára, miszerint a magyar kormány az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által létrehozott demokrácia-központokon keresztül finanszírozza az új erdélyi magyar párt létrehozását. Németh Zsolt szerint ezek elfogadhatatlan vádak, amelyek a magyar kormány és az erdélyi magyarság mesterséges szembeállítását hivatottak szolgálni. "Nekem nincs tudomásom semmiféle ilyen jellegű beavatkozásról a magyar kormány részéről. Ellenkezőleg, arról van tudomásom, hogy létrejött egy olyan civil alapon szerveződő hálózat, amely segíti az erdélyi magyarokat abban, hogy minél eredményesebben hajthassuk végre a kedvezményes honosítás folyamatát" - mondta. Németh Zsolt az interjúban köszönetet mondott mind Tőkés Lászlónak, az EMNT elnökének, mind a szervezetnek, hogy közreműködnek a magyar konzuli hálózat sikeres és eredményes működésének lebonyolításában.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések