ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Schengen: Románia és Bulgária két ütemben csatlakozhatna

Románia és Bulgária reptéri schengeni csatlakozását javasolja Magyarország, egyúttal indítványozza, hogy a szárazföldi határok egyelőre maradjanak fenn - ezt Pintér Sándor belügyminiszter ismertette az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői ülésén, ahol a február 24-25-i bel- és igazságügyi tanácsülésen történtekről hallgatták meg.
Létrehozva: 2011. március 7., 13:54 | Utoljára frissítve: 2011. március 7., 13:55
nyomtat küld

A miniszter szerint volt már példa hasonló jellegű csatlakozásra, ez a forma biztosítaná, hogy a két ország schengeni tagországokká váljanak, de egy szárazföldi migrációs nyomás tekintetében biztosítékot jelentene.

Pintér Sándor ismertette: a bel- és igazságügyi tanácsülésen erről elnökségi jelentést készítettek. Ennek oka az volt, hogyha megtárgyalják ezt a kérdést, akkor elutasító döntés született volna, ami hosszú időre visszavetette volna a két ország csatlakozási igényét.

Az elnökségi jelentéssel ugyanakkor - mint fogalmazott - lehetőséget hagytak arra, hogy a magyar elnökség alatt a csatlakozás megtörténhessen. Az elnökségi jelentés lényegét ismertetve a belügyminiszter azt mondta: a két ország csak együtt tud csatlakozni a schengeni övezethez, mert közöttük nincs kiépítve schengeni határ. Megállapították ugyanakkor, hogy a két ország jelentős anyagi ráfordításokat tett a csatlakozás érdekében.

Pintér Sándor ismertette: szakértők Románia felkészülését elfogadták, Bulgária azonban különösen a török-bolgár szárazföldi határ miatt nem teljesítette a schengeni elvárásokat, így felkészültségét a szakértők nem minősítették elfogadhatónak.

A belügyminiszter felidézte: a bolgár belügyi tárcavezető ígéretet tett arra, hogy a hiányosságokat március 14-ig kijavítják. Pintér Sándor hozzátette: a technikai ellenőrzést március végére, április elejére megszervezték, ennek eredményeit várhatóan júniusban teszik közzé.

A miniszter szerint a kérdés megoldását nehezíti, hogy két ország - Franciaország és Németország - belügyminiszterei levelet írtak a többi országhoz, hogy ne fogadják el Románia és Bulgária csatlakozását, mert ezekben az országokban gondok vannak a korrupciót tekintve, illetve az igazságügyi területen, továbbá tartanak az illegális migrációs nyomástól.

Utóbbival kapcsolatban kifejtette: Görögországban jelenleg is mintegy 140 ezer illegális bevándorló van, Bulgária schengeni csatlakozásával előttük megnyílna egész Európa. Hozzátette: mind Németországban, mind Franciaországban néhány napon belül új belügyminisztert neveztek ki, jelenleg szervezik velük a kapcsolatfelvételt, s csak ez után tud tájékoztatást adni arról, hogy változik-e az álláspontjuk.

Magyarország korábban többször kifejtette: az uniós soros elnökség proritásai között szerepel a Bulgáriával és Romániával zajló tárgyalások sikeres lezárása a schengeni övezethez való csatlakozással kapcsolatban. Pintér Sándor reményét fejezte ki, hogy már júniusban meg tudják nyitni a román és bolgár reptereken a schengeni határokat és még a magyar elnökség ideje alatt lesz egyfajta útvonalterv a csatlakozás üteméről.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések