ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elsöprő támogatás az Európai RomaStratégia mellett

Az Európai Parlament mai plenáris ülésén elsöprő többséggel elfogadta a romák integrációjának európai uniós stratégiájáról szóló jelentést. A dokumentum jelentéstevője, Járóka Lívia fideszes EP-képviselő szerint az Európai Uniónak közösségi feladattá kell tennie a romák társadalmi befogadásának előmozdítását, a munkához, lakhatáshoz, egészségügyi ellátáshoz és oktatáshoz való jogaik biztosítását.
Létrehozva: 2011. március 9., 14:02 | Utoljára frissítve: 2011. március 9., 15:05
nyomtat küld

Az európai roma-keretstratégia elindítása a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb prioritásai közé tartozik. A romák társadalmi befogadása érdekében a jelentés felhívja az Európai Bizottságot és az Európai Tanácsot egy szilárd jogalapra épülő közösségi stratégia kialakítására. A stratégia a diszkrimináció és a szegénység elleni küzdelem párhuzamos erősítésének alapelvén nyugszik. A Járóka-jelentés alapgondolata, hogy a roma népesség problémáját nem elsősorban etnikai szempontból kell megközelíteni, hanem a szegénység egy speciális formája, az átmeneti gazdaságokból kiszorult képzetlen rétegek falusi és városkörnyéki területeken koncentrálódó nyomora elleni küzdelemmel kell összekapcsolni. A jelentés ezért elsősorban szociális szempontú prioritási területeket (oktatás, egészségügy, lakhatás, foglalkoztatás, stb.) határoz meg az uniós stratégia számára, és erősítené a romák társadalmi és politikai érdekképviseletét.

A dokumentum szorgalmazza egy összeurópai válságtérkép kialakítását, amely közös gazdasági és társadalmi jellemzőik alapján méri fel azokat a leszakadó kistérségeket, ahol a főként romákat sújtó nyomor és társadalmi kirekesztés koncentrálódik. A jelentés egyebek mellet javasolja még a válságtérképhez kapcsolódó közös, összehasonlítható és megbízható mutatók, így a társadalmi kirekesztést komplexen megjelenítő ún. "Laekeni Indikátorok" elfogadását. Járóka Lívia elképzelése szerint a Bizottság évente értékelné a tagállamok meghatározott kötelező minimum standardok terén elért haladását, illetve éves jelentésében minősítené és jóváhagyná a tervezett tagállami integrációs cselekvési terveket. A dokumentum továbbá indítványozza egy bővítési dimenzió bevezetését a tagjelölt országok és lehetséges tagjelöltek társulásának érdekében, amely révén a Nyugat-Balkánon koncentrálódó roma népességre is kiterjedhet az összeurópai stratégia.

Járóka Lívia szerint a stratégia mögötti elsöprő támogatás - huszonhét tagállam hat politikai frakciója és öt szakbizottság egységes támogatását bírja - egyértelmű üzenet az Európai Unió és a tagállamok számára.

Balog: A romaügy Európa ügye!

A kisebbségnek el kell hinniük, érdemes akarni a változást, mert megvan az esély arra, ne csak az intézkedések tárgyai legyenek, hanem ők maguk tudják kézbe venni sorsukat - hívta fel a figyelmet az unió készülő romastratégiájával kapcsolatosan Balog Zoltán, társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.

Az Európai Parlament szerdai strasbourgi plenáris ülése után tartott sajtótájékoztatón a fideszes politikus emlékeztetett, több év munkája található a romák integrációjának európai uniós stratégiáról szóló jelentésében, ami reményei szerint inspiráló hatással lesz az Európai Bizottságra, és a romastratégia alapjait fogja jelenteni. Mint fogalmazott, kormányfők és államfők szintjén meg kell születniük azoknak a következtetéseknek, ami világossá teszi, kinek mi a dolga.

Véleménye szerint minőségi változásra van szükség ezen a területen, az áttörés lehetőségére, a romák bevonására a foglalkoztatás és az oktatás területén. A romakérdés a mi ügyünk is, de nemcsak emberbarát szempontból - jelentette ki Balog Zoltán, rámutatva: akkor lehetünk büszkék, ha a saját házunk táján rendben tartjuk a dolgokat. Magyarázatképpen hozzátette: saját polgáraink felé van egy felelősségünk. Az államtitkár kitért arra is, hogy ebben a kérdésben a többségnek és a kisebbségnek is változtatni kell az attitűdjein. A kisebbségnek el kell hinnie, érdemes akarni a változást, van ugyanis esély arra, hogy ne csak az intézkedések tárgyai legyenek, hanem ők maguk tudják kézbe venni sorsukat - jegyezte meg.

Balog Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy a romák helyezte a szocializmus idején jobb volt, mint a rendszerváltás után. Mint fogalmazott, éppen emiatt a romák ügye a demokrácia hitelességének egy próbája.

Háttér: A roma-keretstratégia a romák integrációját célzó nemzeti stratégiák uniós keretrendszerének kialakítására vonatkozik. A stratégia kijelöli a cselekvés irányait, de a megvalósítás felelősségét a tagállamok viselik. A stratégia koordinálását és ellenőrzését az uniós intézményrendszer látja el, mely szigorú éves ellenőrzést tesz lehetővé az egyes kiemelt területek és egyes konkrét célkitűzések terén elért eredmények tekintetében. A Járóka-jelentés szorgalmazza, hogy az ellenőrzésben a Bizottság is vállaljon határozott szerepet, adjon rendszeres helyzetjelentést arról, miként teljesítenek az egyes tagállamok.

Az Európai Bizottság áprilisban ismerteti a romastratégiával kapcsolatos saját elképzeléseit, a magyar elnökség pedig ennek nyomán a tagállami kormányokat képviselő tanács számára közös következtetés-tervezetet fog kidolgozni. A foglalkoztatási és szociális miniszterek májusi ülésükön foglalnak majd állást a témában, és a folyamatos egyeztetéseket követően és a keretstratégiát várhatóan az állam- és kormányfők júniusi ülése hagyja majd jóvá.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések