ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Martonyi: A diktátor Khadafinak távoznia kell Líbiából

A diktátornak távoznia kell Líbiából, Moammer Kadhafinak abba kell hagynia "a saját népe elleni agressziót" - mondta Martonyi János külügyminiszter pénteken Gödöllőn.
Létrehozva: 2011. március 11., 17:09 | Utoljára frissítve: 2011. március 11., 17:27
nyomtat küld

Az uniós külügyminiszterek informális találkozója előtt tartott sajtótájékoztatóján a tárcavezető kiemelte: határozott politikai üzenetet kell küldeni Moammer Kadhafinak, és ezt további intézkedésekkel - egyebek mellett a líbiai pénzügyi források befagyasztásáról szóló lista bővítésével - kell alátámasztani.

A repülési tilalmi zóna bevezetésének feltétele, hogy a súlyosbodó helyzet miatt feltétlenül szükség legyen rá, ENSZ BT-határozat adjon nemzetközi jogi alapot hozzá, és minden lépésre az Arab Ligával egyetértésben kerüljön sor - mondta. Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, "elfogadhatatlan", ami Líbiában történik, a nemzetközi közösség politikai döntésétől függ, mikor és hogyan avatkoznak közbe. Az Arab Liga szombaton ülésezik - jegyezte meg.

A miniszter tájékoztatása szerint a líbiai helyzet mellett a külügyminiszterek tanácskoznak az egyiptomi és a tunéziai eseményekről is, valamint várhatóan arról is szó lesz, miként alakulhat az EU déli szomszédságpolitikája a megváltozott helyzetben. Arra kérdésre, elvonhatja-e a figyelmet a péntek reggeli súlyos japán földrengés az észak-afrikai helyzetről, a miniszter azt mondta: a földrengés nagy tragédia, de nincs ilyen összefüggés.

Az ülésen a tárcavezetők tanácskoznak az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) felállításáról, az új rendszer működéséről is. Martonyi János emlékeztetett, hogy a Lisszaboni Szerződés lényeges módosításokat hozott, így például a külügyek tanácsát a kül- és biztonságpolitikai főképviselő, Catherine Ashton elnökli.

További jelentős változás az EKSZ felállítása, amely erős szervezet lesz, azzal a feladattal, hogy meghatározó szerepet töltsön be az EU közös kül- és biztonságpolitikájának kidolgozásában és megvalósításában - mutatott rá. Martonyi János elmondta: az ülésre Catherine Ashton még nem érkezett meg, de nélküle is elkezdik a tanácskozást.

A hivatalos program szerint az uniós miniszterek pénteken a Lisszaboni Szerződés hatálybalépésével átalakult külügyi szervezet és azon belül az EKSZ felállításának első évéről készült elemzést tekintik át. Szombaton az EU déli szomszédságának eseményei, főként a Líbiában, Tunéziában és Egyiptomban történtek szerepelnek a napirenden.

A tárcavezetők csütörtökön rendkívüli találkozót tartottak Brüsszelben, az eseményen a pénteki állam- és kormányfői csúcsot készítették elő. A külügyminiszterek üdvözölték az észak-afrikai régióban végbemenő demokratikus változásokat, és kiterjesztették a líbiai vezetést sújtó korábban meghozott szankciókat. Döntöttek továbbá a líbiai javak befagyasztásáról szóló lista, illetve a fegyverembargó kibővítéséről, hogy gazdasági és politikai szinten is elszigeteljék a rezsimet.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések