ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az észak-afrikai események beárnyékolták volna a keleti partnerségi csúcsot

Az Európai Külügyi Szolgálat szomszédságpolitikával foglalkozó vezető tisztségviselője kifejezetten szerencsésnek nevezte azt, hogy az EU keleti partnerségi csúcstalálkozója a lengyel elnökség idejére tolódott, mert most azt teljesen beárnyékolták volna az Európa déli szomszédságában zajló események - közölte az MTI-vel Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára, aki hétfőn Brüsszelben folytatott megbeszélést Miroslav Lajcákkal.
Létrehozva: 2011. március 15., 09:42 | Utoljára frissítve: 2011. március 16., 11:00
nyomtat küld

A szlovák diplomata Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő közvetlen alárendeltségében a nyugat-balkáni és szomszédságpolitikai ügyekben illetékes igazgatói tisztet tölti be.

A keleti partnerségi csúcs "nem kapta volna meg a megfelelő figyelmet, illetve valamilyen értelemben a déli szomszédságpolitikával kapcsolatos erőfeszítések zavaró tényezőjeként jelenhetett volna meg" - vélekedett Németh Zsolt. Szerinte most lesz idő a felkészülésre, és elmondta, hogy Lajcák közlése szerint az Európai Bizottság április helyett csak május végén hozza majd nyilvánosságra a keleti partnerséggel kapcsolatos elképzeléseit.

A magyar külügyi államtitkár szerint az unió partnerségi, illetve szomszédsági politikája az elmúlt években meglehetősen gazdaságcentrikus volt. Azzal azonban, ami a déli szomszédságban, vagyis Észak-Afrikában történt, azzal beindult egyfajta demokratizálódási folyamat - állapította meg. Szerinte most felmerül a kérdés, hogy képes lesz-e az EU a szomszédságpolitika egyenrangú tényezőjévé tenni a "demokráciaépítést". Úgy vélte, hogy ez mind a déli, mind a keleti dimenzióban fontos, és a keleti partnereket illetően "nem csupán Fehéroroszországra vonatkozik".

Németh Zsolt és Miroslav Lajcák megbeszélésén áttekintették a nyugat-balkáni helyzetet is. Egyetértettek abban - közölte a magyar államtitkár -, hogy az EU Horvátországgal való kibővítése döntő hatással lehet a térség egészére, ezért alapvető érdeke minden balkáni országnak, így Szerbiának is, hogy a horvát csatlakozási tárgyalások minél hamarabb lezárulhassanak. E szempontból - tette hozzá Németh Zsolt - a legkritikusabb a bel- és igazságügyi kérdésekről szóló, 23. tárgyalási fejezet, ahol az igazságszolgáltatás hatékonysága és függetlensége a fő kérdés.

A magyar EU-elnökség azon van, hogy a horvátok minél kézzelfoghatóbb fejlődést tudjanak ebben elérni - mondta Németh Zsolt. Célkitűzésként fogalmazta meg, hogy az elkövetkező évben a Nyugat-Balkán minden országa "lépjen egyet előre" - így a már tagjelölt Montenegró kezdhesse meg a csatlakozási tárgyalásokat, Szerbia pedig kapja meg a hivatalos tagjelölti státust.

Szerbia esetében - mondta Németh Zsolt - nagyon fontos a délszláv háborús bűncselekmények ügyében eljáró hágai nemzetközi törvényszékkel való együttműködés kérdése, illetve a Koszovóval folytatott tárgyalások alakulása. Ez utóbbi tekintetben a minap megtörtént az első tárgyalás, "megtört a jég" - fogalmazott Németh Zsolt, aki szerint az EU fontos közvetítő szerepet játszhat a folyamatban.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések