|
|
|
|
Schmitt: "A magyarok állják a szavukat"
|
A köztársasági elnök a magyar sajtó képviselői előtt tartott csütörtöki tájékoztatójában utalt arra, hogy vendéglátója, Christian Wulff német államfő mellett találkozott Angela Merkel kancellárral és Norbert Lammerttel, a Bundestag elnökével is. Schmitt Pál kiemelte azt is, hogy látogatása során a Daimler cég kezdeményezésére vezető német üzletemberekkel is eszmecserét folytatott. |
Létrehozva: 2011. március 17., 17:22 | Utoljára frissítve: 2011. március 17., 20:06 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Az államfő úgy értékelte, hogy mindenütt rendkívül komoly odafigyelést tapasztalt. Annak a reménynek adott hangot, hogy megfelelő válaszokat adott mindazokra a kérdésekre, amelyek Magyarország kapcsán ma a német politikai és gazdasági vezetőket foglalkoztatják. Christian Wulff államfőt, Angela Merkel kancellárt és Norbert Lammert parlamenti elnököt Schmitt Pál a tárgyalások során mindenekelőtt a magyar belpolitikai helyzetről, az alkotmányozás folyamatáról és a magyar uniós elnökségi törekvésekről, a gazdasági élet szereplőit pedig a magyar gazdaság strukturális reformját célzó intézkedésekről tájékoztatta. Az elhangzottak kapcsán úgy értékelte, hogy a magyarországi német beruházók nem gyors sikerre, a befektetések mielőbbi megtérülésére, hanem hosszú távú együttműködésre, illetve jelenlétre törekednek. Az Audi, a Daimler és az Opel beruházásaira utalva úgy összegezte, hogy mindez a Magyarország iránti erős bizalom jele. "A magyarok állják a szavukat" - idézte gazdasági tárgyalópartnereit az államfő.
Schmitt Pál ismét utalt arra, hogy a válságadó több tárgyalásán is napirendre került. "Igyekeztem megnyugtatni partnereimet, hogy átmeneti intézkedésekről van szó, amelyek nem diszkriminatívak, hiszen magyar vállalatokat is érintenek" - jelentette ki.
Az államfővel, a kancellárral és a Bundestag elnökével lezajlott találkozójára utalva Schmitt Pál az MTI-nek azt emelte ki: mindkét fél egyaránt hangoztatta azt, hogy fontos, megbízható, történelmi partnerekről van szó. Az elnök külön hangsúlyozta, hogy a bizalmat és a szolidaritást mindkét részről rendkívül fontosnak nevezték. Kiemelte azt is, hogy német részről támogatással fogadták a magyar uniós elnökségi törekvéseket, utalva a többi között a Duna-stratégiára, az energiapolitikára és a roma lakosság integrációjára. Schmitt Pál az MTI-nek elmondta azt is, hogy tárgyalópartnerei megértéssel fogadták a magyar belpolitikai helyzettel kapcsolatos tájékoztatóját. "Jó néven vették, hogy Magyarországon Európa-konform alkotmány készül, és azt is, hogy részletesen vizsgáltuk a német alkotmány egyes elemeit is" - fűzte hozzá a köztársasági elnök, utalva a német alkotmányban is szereplő "adósságfékre". "Tudomásul vették, hogy Magyarországon széles körű konzultáció előzi meg az új alkotmány előkészítését" - jelentette ki az államfő, aki tájékoztatott arról, hogy a Humboldt egyetemen - a rektor kérésére - az alaptörvény aláírása után arról kerekasztal-konferenciát rendeznek. "Mindenütt támogatóan fogadták, hogy az európai alapjogi charta, amely elsősorban a kisebbségi, illetve az alapvető emberi jogokat kezeli, az új alaptörvénybe beemelésre kerül" - összegezte legmagasabb szintű berlini tárgyalásait Schmitt Pál.
Beszéd a Konrad Adenauer Alapítvány rendezvényén
A kétnapos berlini látogatás záróaktusaként a magyar köztársasági elnök beszédet mondott a tekintélyes konzervatív Konrad Adenauer Alapítvány rendezvényén. A több mint 30 perces beszédben mindenekelőtt a demokrácia, az igazság és a szavahihetőség fontosságát hangsúlyozta. A demokrácia lényegével, a szó igazával, a megértéssel kapcsolatban hivatkozott Herta Müllerre, a Nobel-díjas német írónőre. Idézte a közös piac, az európai egység alapító atyáit, és utalt a szolidaritás, a közös érdekek és értékek, a közös szellemiség szükségességére. Hangsúlyozta a felelősség fontos szerepét is a többi között a közös pénz megvédésében, a kisebbségek esetében és szomszédságpolitikában. Részletesen ismertette a magyar uniós elnökségi törekvéseket és az új alkotmánnyal kapcsolatos célkitűzéseket
Beszédének végén az államfő egy gondolat erejéig idézte az irodalmi Nobel-díjas magyar írót, Kertész Imrét is, amit - egy előzetesen feltett magyar újságírói kérdésre válaszolva - egyáltalán nem tekintett különösnek. "Meg kell nekünk is szokni, hogy senkivel szemben sem lehetnek előítéleteink" - fogalmazott az elnök, utalva arra is, hogy Kertész Imrét Németországban jól ismerik és nagyra becsülik. "Érdekes, hogy amikor jó szívvel valamilyen irányban nyilatkozom, annak is megosztó hatása lehet" - fogalmazott válaszában Schmitt Pál, hasonló összefüggésben említve Tom Lantost is. A Tom Lantos Intézet létrehozásával kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a magyar származású néhai amerikai politikus kiállt a magyarok, kiállt a demokrácia mellett.
(MTI-fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|