ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Líbia: a kormány támogatja az ENSZ határozatát

A magyar kormány teljes mértékben támogatja az ENSZ Biztonsági Tanács 1973-as számú, rendkívül erőteljes határozatát és az annak alapján foganatosított intézkedéseket - szögezi le közleményében a Külügyminisztérium.
Létrehozva: 2011. március 20., 15:39 | Utoljára frissítve: 2011. március 21., 10:12
nyomtat küld

A BT-határozat szövege többet jelent a légtérzárlat kikényszerítésénél: a polgári személyek és polgári személyek lakta területek védelmét minden lehetséges eszközzel biztosítani kell. Ez azonban nem jelentheti külföldi megszálló erők megjelenését. Moammer Kadhafi líbiai vezetőnek távoznia kell a hatalomból és a nemzetközi bíróság/líbiai nép előtt felelnie kell tetteiért. A líbiai kormányerők a bejelentett tűzszünet ellenére is folytatták előrenyomulásukat és a polgári célpontok elleni támadásokat. Ennek fényében üdvözöljük, hogy szövetségeseink megkezdték a BT-határozat kikényszerítését. A polgári lakosság megvédése érdekében a nemzetközi közönség számára nem maradt más alternatíva, mint az erő határozott alkalmazása.

A március 19-én este elindított határozott katonai fellépés világos üzenet Kadhafi számára. Azonnal és feltétel nélkül be kell fejeznie a katonai fellépést. A katonai erő alkalmazása a demokratikus berendezkedésért küzdő polgári lakosság megvédését szolgálja a Kadhafi-rezsim kiszámíthatatlan reakciójától; reményeink szerint az időben történő katonai beavatkozás megelőzi a Balkánon, közvetlen szomszédságunkban a kilencvenes években tapasztalt tragédiák bekövetkezését.

Magyarország a NATO-ban és az EU-ban is aktívan részt vesz a tagállamok közötti konzultációkban és a beavatkozással kapcsolatos tervezési folyamat megvitatásában. Vizsgáljuk és aktív kapcsolatban vagyunk az érintett szervezetekkel - ENSZ, NATO, EU -, hogy Magyarország szükség esetén milyen humanitárius segítséget nyújthat Líbia lakosságának, amelyben számítunk az arab országok tevékeny részvételére - írja a Külügyminisztérium közleményében.

Martonyi: Magyarország humanitárius segítséget nyújthat

A magyar diplomácia vezetője megismételte azt a korábbi álláspontját, hogy Magyarországnak "nem látszanak különleges képességei" az észak-afrikai ország elleni azonnali akcióban való részvételhez. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy humanitárius területen nem tudunk segíteni, akár az Európai Unió által koordinált akció keretében, akár pedig tagállamként - tette hozzá. Úgy fogalmazott, "megvizsgáljuk, hogyan tudunk humanitárius céllal segíteni azokon, akik erre rászorulnak". Megjegyezte, hogy ennek a segítségnyújtásnak különböző lehetőségei vannak, esetleg szállító eszközök felajánlásáról lehet szó, "humanitárius segítségnek tekinthetjük bizonyos szempontból magyar repülőgépek rendelkezésre bocsátását is".

Martonyi János - aki még vasárnap Brüsszelbe utazik - elmondta: az Európai Unió külügyminiszteri tanácsa hétfőn egyeztet a humanitárius segítségnyújtás részleteiről, illetve arról, miképpen járulhat hozzá az EU a rendezéshez. Kijelentette, egyetértés van arról, hogy az EU-nak a legszorosabban együtt kell működnie az ENSZ-szel, a NATO-val, az Egyesült Államokkal és a térség országaival, mindenekelőtt az arab államokkal.

A külügyminiszter kijelentette: a magyar kormány teljes mértékben támogatja az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata alapján és azzal összhangban hozott intézkedéseket. A magyar álláspont mindig az volt, hogy ebben az ügyben a legfontosabb a polgári lakosság védelme - szögezte le. Egy saját népét megtámadó kormány nem számíthat arra, hogy ezt a nemzetközi közösség tétlenül szemléli - mondta, és hozzátette, a nemzetközi közösség túlnyomó része osztja a magyar véleményt.

A miniszter megismételte azt a véleményét, hogy örült volna, ha az ENSZ BT határozata már "akár egy héttel korábban" megszületik. Azzal kapcsolatban, hogy több EU-tagállam, közöttük Németország elutasítja a Líbia elleni katonai akcióban való részvételt, Martonyi János kifejtette: "önmagában véve az a tény, hogy egy ország nem vesz részt a katonai akcióban, nem jelenti a politikai támogatását hiányát". Arról is beszélt, hogy Líbiában még mintegy hetven magyar ember maradt, többségükben olyanok, akik vegyes házasságban élnek, "aki akart, az eljött". Ismételten méltatta a Tripoliban működő magyar nagykövetségen dolgozó két diplomata munkáját, hozzátéve, hogy a líbiai fővárosban már csak három nagykövetség képviselteti magát nagyköveti szinten.

Martonyi János az MTI kérdésére válaszolva azt is elmondta, hogy vasárnap délután megbeszélést folytatott a Budapestre érkezett Mahmúd Abbász palesztin elnökkel; egyebek mellett áttekintették, milyen hatással lehetnek az észak-afrikai események a közel-keleti békefolyamatra. A Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke hétfőn találkozik Schmitt Pál államfővel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével is.

(OS/Külügyminisztérium, MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések