ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Fellegi: Mindig és mindenhol legyen elegendő energia

A Japánban történtek tanulságai már az üzemidő hosszabbítási programban érvény fognak jutni, a paksi atomerőmű pedig haladéktalanul és önként aláveti magát az úgynevezett "stressztesztnek" - mondta paksi látogatásán Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerdán délelőtt. Kijelentette: Paks biztonsága megkérdőjelezhetetlen.
Létrehozva: 2011. március 23., 13:40 | Utoljára frissítve: 2011. március 23., 14:30
nyomtat küld

"Fontosnak tartom leszögezni, hogy a Japánban bekövetkező események bizonyos dolgokat nem befolyásoltak Magyarországon" -kezdte szerda délelőtti sajtótájékoztatóját Pakson Fellegi Tamás, miután a Paksi Atomerőmű, valamint a Magyar Villamos Művek (MVM) vezetőitől tájékoztatást kapott az atomerőműben végrehajtott biztonsági fejlesztésekről. Az energiaügyeket felügyelő nemzeti fejlesztési miniszter azt mondta: Magyarországon nincs veszély, és semmi olyan fejleményt nem lát, amely miatt különösebb veszélyhelyzet kialakulhatna a japán események miatt. A miniszter leszögezte: nem látnak arra okot, amely megváltoztatná az atomenergia szerepéről vallott elképzeléseket. Annak a következő évtizedekben ugyanakkora szerepet szán a kormány, mint most, azaz a hazai termelésben 40 százalékot, a fogyasztásban annál valamivel kevesebbet.

Emlékeztetett arra, hogy a paksi atomerőműben hosszabb ideje folyik az üzemidő hosszabbítására való felkészülés. A hatóságnak a japán események tapasztalatai tükrében a követelményeket át kell tekintenie, és amennyiben szükséges, azokat módosítania kell, a paksi atomerőműnek pedig a programban foglaltaknak eleget kell tennie, szögezte le Fellegi Tamás. "A programnak tovább kell folytatódnia, semmi okot nem látunk rá, hogy ne folytatódjon" - mondta a miniszter.

Fellegi Tamás újságírói kérdésre elmondta, hogy a paksi atomerőmű bővítéséről a kormány még nem döntött. Azt viszont aláhúzta, hogy a Parlament példátlan egyetértésben adta hozzájárulását az előkészületek megkezdéséhez. Beszélt arról, hogy elkészült Magyarország energiastratégiája, amelyben a hagyományos és megújuló energiahordozók mellett az atomenergia is fontos szerepet kap a következő évtizedekben.

A japán események a magyar energiapolitika alapelvein nem változtattak, derült ki a miniszter szavaiból. Mint mondta: elsődleges szempont a biztonság két értelemben is, egyrészt a lakosságra, az országra gyakorolt biztonsági hatások esetében, másrészt az ellátásbiztonság vonatkozásában, azaz "mindig és mindenhol legyen elegendő energia". Az energiafüggetlenség érvényesítése szükséges, megfelelő "energiamix" kialakításával, illetve a környezetvédelmi és klímavédelmi szempontokat is figyelembe kell venni, nem megfeledkezve a hosszú távú hatásokról - fűzte hozzá a miniszter.

A tárcavezető szerint Paks működését, biztonságát és azokat a körülményeket, feltételeket, amelyek között az erőmű üzemel, meg kell vizsgálni, figyelembe kell venni azokat a fejleményeket, amelyek az atomenergia iparban a világon történnek, legyen az technológiai fejlődés, vagy új standard megjelenése, amit érvényesíteni kell, annak érdekében, hogy mindig a lehető legmagasabb szinten tudjuk tartani a biztonsági előírásokat - mondta a nemzeti fejlesztési miniszter. Hozzátette: a biztonságra soha nem szabad statikusan tekinteni, mindig vizsgálni kell, hogy "megfelelünk-e az előírásoknak, követelményeknek, de azt is, hogy a követelmények és előírások megfelelőek-e, vagy maguk is felülvizsgálatra szorulnak".

A Japánban bekövetkezett katasztrófa tanulságainak feldolgozása Fellegi Tamás szerint hónapokat vesz igénybe. Ennek végeztével lehet megállapítani, hogy a történtek jelentenek-e Magyarország számára olyan tanulságot, ami szükségessé teszi az országban rendszeresített biztonsági rendszerek, előírások megváltoztatását. Fellegi Tamás jelezte: a paksi erőmű az MVM, az atomenergia hivatal és a minisztérium közös döntése alapján önkéntesen és haladéktalanul aláveti magát a "stressztesztnek", amiről az Európai Unió határozott.

Ez egy átfogó kockázati és biztonsági elemzés, amely arra irányul, hogy olyan új feltételeket állapítsunk meg, amelyeknek alá kell vetni magukat a vállalatoknak azért, hogy minden Európai Unióban működő reaktor az adott pillanatban létező legmagasabb követelményeknek megfeleljen - tette hozzá. Kiemelte: Magyarországnak semmi oka nincs arra, hogy ne vállalná önként a felülvizsgálatot, hiszen a paksi erőmű biztonságával nincs probléma, Paks jelen pillanatban is megfelel a legmagasabb nemzetközi követelményeknek.

(MTI-fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések